D2 Field Events At La Crosse June 4-5, 2010

D1 Run | D1 Field | D2 Run | D2 Field | D3 Run | D3 Field | 2011 Features | Home

Photographs by Dave Figi




A LOOK BACK: D2 State Qualifier Field Athletes From 2010

Girls Track-A Look Back



Some of the returning field event athletes for 2011 who qualified for the State Finals in 2010

Girls High Jump Division 2
=======================================================================
2 Amelia Campbell JR Sturgeon Bay 5-02.00 7
2 Jessica Powers JR Lake Mills 5-02.00 7
4 Elizabeth Axell SR Wrightstown 5-02.00 5
5 Meghan Niemann JR Kettle M Lut 5-02.00 4
6 Emily Gibson-Treptow JR Oconto 5-00.00 1
6 Jessie Welch JR West Salem 5-00.00 1
6 Sara Henry JR Somerset 5-00.00 1
6 Kellan Flynn JR Tomahawk 5-00.00 1
12 Kortney Morrin SR Grantsburg 5-00.00

Girls Pole Vault Division 2
=======================================================================
4 Olivia Krejcarek SR Roncalli 10-00.00 4
4 Mikayla Laue SO Richland Center 10-00.00 4
7 Linsey Wacker SR Boscobel 10-00.00 2
9 Kim Stonewerth SR Whitewater 9-06.00
9 Shaundra Rasmussen SO Whitewater 9-06.00

Girls Long Jump Division 2
=======================================================================
2 Brooke Buehler SR Sheboygan Falls 18-00.25 8
4 Brooke Hinstorff SR Lakeside 17-05.50 5
5 Raquel Ebbe JR Nekoosa 17-03.25 4
6 Alicia Potting SR Somerset 17-02.25 3
8 Chante Hollinshed SR Messmer 17-00.50 1
14 Danielle Hartjes JR Little Chute 15-09.00
15 Lizzy Jutila SR Barron 15-08.00

Girls Triple Jump Division 2
=======================================================================
1 Raquel Ebbe JR Nekoosa 37-03.50 10
3 Tatiana Rice JR Gale-Ettrick-Tre 35-09.00 6
7 Angie Miller JR Columbus 34-08.00 2
10 Alyssa Melby JR Saint Croix Cent 33-10.00
11 Briana Dunkleberger SR Lake Mills 33-09.50

Girls Shot Put Division 2
=======================================================================
1 Paige Garriga SR Osceola 42-02.50 10
2 Molly Griep JR Whitewater 41-11.25 8
3 Lyndsey Thorpe SR Stanley-Boyd 41-04.50 6
6 Alyssa Lueck JR Big Foot 39-02.25 3
9 Ashley Ring SR Madison Edgewood 37-07.00
12 Tessa Snell JR Edgerton 36-08.00

Girls Discus Throw Division 2
=======================================================================
4 Paige Garriga SR Osceola 126-07 5
5 Molly Griep JR Whitewater 126-00 4
7 Rachel Meyer SR Kewaunee 124-10 2
8 Abbey Ristow JR Ellsworth 123-02 1
9 Heather Clankie JR Brodhead/Juda 122-01
10 Raechel Liska SR New Berlin W 117-04