WIAA Tournament Assignments For 2014

2014 WIAA Tournament Information: Divisions-Alphabetical | Divisions - Enrollments | WIAA Assignment File

Share




Changes for 2014

Enrollment changes have caused changes in the Division status of a number of schools. [ 2013-14 School Enrollment ].

Tenor Veritas [Milw high school associated with UW-Milw] is a new school in the D2 track and field tournament bracket.

Former D2 schools now in the D1 tournament bracket are: Green Bay Notre Dame, Lakeland, and Pewaukee.

Former D1 schools now in the D2 tournament bracket are: Grafton, Sparta, and Waupaca.

Former D3 schools now in the D2 tournament brackets are: Colby, Florence [combined with Niagara], Granton [now comibined with Neillsville]. Niagara [combined with Florence], Phillips, and Stratford.

Former D2 schools now in the D3 tournament bracket are: Boscobel, Cameron, Chequamegon, and Stanley-Boyd.

Schools added to the D3 tournament bracket are: Eau Claire Immanuel and Northland Lutheran.






Wisconsin Track Online Feature For 2014


2014 Track & Field Assignments

Updated 5/1/14

Regionals Tuesday, May 27 Sectionals Friday, May 30
State Meet Friday & Saturday, June 6 & 7 Memorial Stadium, UW-La Crosse

DIVISION 1

SECTIONAL #1 STEVENS POINT

  • WAUSAU WEST REGIONAL Antigo, D. C. Everest, Lakeland, Marshfield, Merrill, Rhinelander, Stevens Point, Wausau East,
    Wausau West.
  • RICE LAKE REGIONAL Chippewa Falls, Eau Claire Memorial, Eau Claire North, Hudson, Menomonie, New Richmond, Rice
    Lake, River Falls, Superior.

SECTIONAL #2 ASHWAUBENON (Hosted at Saint Norbert College Schneider Family Facility)

  • BAY PORT REGIONAL Ashwaubenon, Bay Port, Green Bay East, Green Bay Preble, Green Bay Southwest, Green Bay West,
    Notre Dame, Pulaski, Shawano Community
  • NEW LONDON REGIONAL Appleton East, Appleton North, Appleton West, De Pere, Hortonville, Kaukauna, Kimberly, New
    London, West De Pere.

SECTIONAL #3 MADISON MEMORIAL

  • BARABOO REGIONAL Baraboo, Holmen, La Crosse Central, La Crosse Logan, Onalaska, Portage, Reedsburg Area, Sauk Prairie,
    Tomah.
  • SUN PRAIRIE REGIONAL DeForest, Madison East, Madison La Follette, Madison Memorial, Madison West, Middleton, Monona
    Grove, Sun Prairie, Waunakee.

SECTIONAL #4 OSHKOSH WEST

  • OSHKOSH NORTH REGIONAL Manitowoc Lincoln, Menasha, Neenah, Oshkosh North, Oshkosh West, Sheboygan North,
    Sheboygan South, Wisconsin Rapids Lincoln.
  • BEAVER DAM REGIONAL Beaver Dam, Fond du Lac, Hartford Union, Plymouth, Port Washington, Slinger, West Bend East,
    West Bend West.

SECTIONAL #5 JANESVILLE PARKER

  • BADGER REGIONAL Badger, Burlington, Elkhorn Area, Kenosha Bradford, Kenosha Indian Trial, Kenosha Tremper, Waterford,
    Westosha Central, Wilmot Union.
  • VERONA AREA REGIONAL Beloit Memorial, Delavan Darien, Fort Atkinson, Janesville Craig, Janesville Parker, Milton,
    Oregon, Stoughton, Verona Area.

SECTIONAL #6 HAMILTON

  • CEDARBURG REGIONAL Cedarburg, Germantown, Homestead, Milwaukee King,Milwaukee Riverside University,Milwaukee Samuel
    Morse. Marshall/Languages, Nicolet, Whitefish Bay.
  • WATERTOWN REGIONAL Arrowhead, Hamilton, Menomonee Falls,Milw Madison Univ./Career & Technical Ed,
    Milw Vincent/Destiny, Oconomowoc, Pewaukee, Watertown.

SECTIONAL #7 WEST ALLIS CENTRAL

  • MARQUETTE UNIVERSITY REGIONAL Divine Savior Holy Angels (girls only), Marquette University (boys only),Milw
    Bradley Technical,Milw South,Milw Washington/CEO Leadership, Wauwatosa East, Wauwatosa West, West Allis
    Central, West Allis Nathan Hale.
  • KETTLE MORAINE REGIONAL Brookfield Central, Brookfield East, Kettle Moraine, New Berlin Eisenhower, New Berlin West,
    Waukesha North, Waukesha South, Waukesha West.

SECTIONAL #8 WISCONSIN LUTHERAN

  • SOUTH MILWAUKEE REGIONAL Cudahy, Franklin, Greendale, Greenfield,Milw Bay View/Lifelong Learning,
    Milw Hamilton,Milw Pulaski/Arts/Juneau/Ronald Reagan, Oak Creek, SouthMilw.
  • WHITNALL REGIONAL Mukwonago, Muskego, Pius XI, Racine Case, Racine Horlick, Racine Park, Union Grove, Whitnall,
    Wisconsin Lutheran.

DIVISION 2

SECTIONAL #1 BLOOMER

  • MONDOVI REGIONAL Altoona, Bloomer, Chetek-Weyerhaeuser, Elk Mound, Fall Creek, Ladysmith, Mondovi, Neillsville/Granton.
  • TOMAHAWK REGIONAL Colby, Florence/Niagara, Medford Area, Mosinee, Northland Pines, Phillips, Stratford, Tomahawk, Wittenberg-
    Birnamwood.
  • FREDERIC REGIONAL Ashland, Barron, Cumberland, Frederic/Luck, Grantsburg, Hayward, Northwestern, Spooner, Unity.
  • ELLSWORTH REGIONAL Amery, Baldwin-Woodville, Durand, Ellsworth, Osceola, Prescott, Saint Croix Central, Saint Croix Falls, Somerset.

SECTIONAL #2 FREEDOM

  • BRILLION REGIONAL Brillion, Denmark, Kewaunee, Luxemburg-Casco, Mishicot, Southern Door, Sturgeon Bay, Two Rivers, Wrightstown.
  • SEYMOUR REGIONAL Bonduel, Clintonville, Freedom, Little Chute, Marinette, Oconto, Oconto Falls, Peshtigo, Seymour.
  • VALDERS REGIONAL Cedar Grove-Belgium, Chilton, Howards Grove, Kiel, New Holstein, Oostburg, Roncalli, Saint Lawrence Seminary (boys
    only), Sheboygan Falls, Valders.
  • FOX VALLEY LUTHERAN REGIONAL Amherst, Berlin, Fox Valley Lutheran, Nekoosa, Omro, Waupaca, Wautoma/Faith Christian Academy,
    Weyauwega-Fremont, Winneconne, Xavier.

SECTIONAL #3 VIROQUA

  • MCFARLAND REGIONAL Belleville/New Glarus, Brodhead/Juda, Edgerton, Edgewood, Evansville, McFarland, Monroe, Parkview, Turner.
  • MAUSTON REGIONAL Aquinas, Arcadia, Black River Falls, Gale-Ettrick-Trempealeau, Mauston, Sparta, Viroqua/Youth Initiative, West Salem,
    Westby.
  • RIVER VALLEY REGIONAL Dodgeville/Mineral Point, Lancaster, Mount Horeb, Platteville, Prairie du Chien, Richland Center, River Valley,
    Wisconsin Heights/Barneveld.
  • MARSHALL REGIONAL Adams-Friendship, Columbus, Lodi, Marshall, Poynette, Randolph/Cambria-Friesland, Watertown Luther Prep,
    Westfield Area/Montello, Wisconsin Dells.

SECTIONAL #4 WHITEWATER

  • CLINTON REGIONAL Big Foot, Cambridge, Clinton, East Troy, Jefferson, Lake Mills, Lakeside Lutheran, Palmyra-Eagle, Whitewater.
  • WISCONSIN LUTHERAN REGIONAL Catholic Memorial, Kenosha Christian Life/Faith Christian, Kenosha St. Joseph Catholic Academy, Martin Luther,
    Racine Saint Catherine's, Saint Francis, St. John's Northwestern Military Academy (boys only), Saint Thomas More, Shoreland Lutheran.
  • NORTH FOND DU LAC REGIONAL Campbellsport, Kewaskum, Laconia, Lomira, Mayville, North Fond du Lac, Random Lake, Ripon,
    Waupun, Winnebago Lutheran Academy.
  • BROWN DEER REGIONAL Brookfield Academy, Brown Deer, Grafton, Kettle Moraine Lutheran, Messmer, Milw Lutheran, Milw
    North, Saint Anthony, Shorewood, Tenor/Veritas, University School of Milw.

DIVISION 3

SECTIONAL #1 COLFAX

  • BOYCEVILLE REGIONAL Augusta, Boyceville, Colfax, Eau Claire Immanuel Lutheran, Eleva-Strum, Elmwood/Plum City, Glenwood City,
    McDonell Central, Regis, Spring Valley.
  • CHEQUAMEGON REGIONAL Bruce, Chequamegon, Drummond, Flambeau, Hurley, Mercer, Prentice, South Shore/Washburn, Winter.
  • WEBSTER REGIONAL Cameron, Clear Lake, Lac Courte Oreilles, New Auburn, Prairie Farm, Shell Lake, Siren, Turtle Lake/Clayton, Webster.
  • ATHENS REGIONAL Abbotsford, Athens, Cadott, Cornell/Lake Holcombe, Gilman, Owen-Withee, Rib Lake, Stanley-Boyd, Thorp.

SECTIONAL #2 MARATHON

  • ROSHOLT REGIONAL Gresham Community/Bowler, Iola-Scandinavia, Manawa, Marion, Oneida Nation, Rosholt, Shiocton, Tigerton.
  • EDGAR REGIONAL Auburndale, Columbus Catholic, Edgar, Loyal, Marathon, Newman Catholic, Northland Lutheran, Spencer,
    Wisconsin Valley Lutheran.
  • SURING REGIONAL Coleman, Crivitz, Gillett, Lena/Saint Thomas Academy, Menominee Indian, Suring, Three Lakes, Wabeno, Wolf River
    Lutheran.
  • TRI-COUNTY REGIONAL Almond-Bancroft, Assumption, Pacelli, Pittsville, Port Edwards, Saint Mary Central, Tri-County, Wild Rose.

SECTIONAL #3 BOSCOBEL

  • LUTHER REGIONAL Brookwood, Cashton, Hillsboro, Luther, Necedah, New Lisbon, Providence, Royall, Wonewoc-Center.
  • DARLINGTON REGIONAL Albany, Belmont, Benton/Shullsburg, Black Hawk, Cassville, Cuba City, Darlington, Monticello, Pecatonica/Argyle,
    Southwestern.
  • FENNIMORE REGIONAL Boscobel, De Soto, Fennimore, Ithaca, Kickapoo/La Farge, North Crawford, River Ridge, Riverdale, Seneca,
    Wauzeka-Steuben.
  • WHITEHALL REGIONAL Alma/Pepin, Bangor, Blair-Taylor, Cochrane-Fountain City, Independence/Gilmanton, Lincoln, Melrose-Mindoro,
    Osseo-Fairchild, Whitehall.

SECTIONAL #4 PRINCETON

  • HILBERT REGIONAL Algoma, Elkhart Lake-Glenbeulah, Gibraltar, Hilbert, Kohler, Manitowoc Lutheran, Reedsville, Sevastopol, Sheboygan
    Area Lutheran.
  • MARKESAN REGIONAL Central Wisconsin Christian, Horicon, Living Word Lutheran, Lourdes Academy, Markesan, Ozaukee, Princeton/Green
    Lake, Saint Mary’s Springs, Valley Christian.
  • PARDEEVILLE REGIONAL Deerfield, Dodgeland, Fall River, Johnson Creek, Madison Country Day/Abundant Life, Pardeeville, Rio, Waterloo,
    Wayland Academy.
  • UNION GROVE REGIONAL Catholic Central, Dominican, Eastbrook Academy, Hope School, Lake Country Lutheran, Racine Lutheran, The
    Prairie School, Trinity Academy, University Lake School, Williams Bay, Wisconsin School for the Deaf.


















Division 1 Division 2 Division 3
Antigo 837 Adams-Friendship 501 Abbotsford 205
Appleton East 1294 Altoona 453 Abundant Life /Mad. Country Day 120
Appleton North 1475 Amery 523 Albany 104
Appleton West 1133 Amherst 284 Algoma 206
Arrowhead 2266 Aquinas 338 Alma/Pepin 169
Ashwaubenon 1019 Arcadia 347 Almond-Bancroft 131
Badger 1421 Ashland 712 Assumption 167
Baraboo 981 Baldwin-Woodville 420 Athens 210
Bay Port 1739 Barron 363 Auburndale 247
Beaver Dam 1045 Belleville/New Glarus 529 Augusta 163
Beloit Memorial 1874 Berlin 527 Bangor 172
Brookfield Central 1314 Big Foot 515 Belmont 71
Brookfield East 1311 Black River Falls 507 Benton/Scales Mound/Shullsburg 225
Burlington 1199 Bloomer 346 Black Hawk 116
Cedarburg 1149 Bonduel 301 Blair-Taylor 193
Chippewa Falls 1403 Brillion 318 Boscobel 241
Cudahy 741 Brodhead/Juda 414 Boyceville 212
D. C. Everest 1730 Brookfield Academy 317 Brookwood 196
De Pere 1290 Brown Deer 563 Bruce 167
DeForest 975 Cambridge 280 Cadott 243
Delavan-Darien 756 Campbellsport 470 Cameron 242
Divine Savior Holy Angels 1330 Catholic Memorial 659 Cashton 172
Eau Claire Memorial 1680 Cedar Grove-Belgium 319 Cassville 85
Eau Claire North 1337 Chetek-Weyerhaeuser 289 Catholic Central 171
Elkhorn Area 857 Chilton 373 Central Wisconsin Christian 106
Fond du Lac 1981 Clinton 382 Chequamegon 265
Fort Atkinson 998 Clintonville 467 Clear Lake 163
Franklin 1443 Colby 285 Cochrane-Fountain City 188
Germantown 1430 Columbus 382 Coleman 215
Green Bay East 1259 Cumberland 310 Colfax 255
Green Bay Preble 2143 Denmark 488 Columbus Catholic 127
Green Bay Southwest 1199 Dodgeville/Mineral Point 627 Cornell/Lake Holcomb 235
Green Bay West 949 Durand 320 Crivitz 217
Greendale 926 East Troy 515 Cuba City 246
Greenfield 1323 Edgerton 538 Darlington 232
Hamilton 1386 Edgewood HS - Sacred Heart 594 De Soto 191
Hartford Union 1440 Elk Mound 328 Deerfield 234
Holmen 1083 Ellsworth 507 Dodgeland 244
Homestead 1334 Evansville 498 Dominican 274
Hortonville 1068 Fall Creek 280 Drummond 132
Hudson 1704 Florence/Niagara 291 Eastbrook Academy 66
Janesville Craig 1637 Fox Valley Lutheran 542 Eau Claire Immanuel Lutheran 124
Janesville Parker 1387 Frederic/Luck 281 Edgar 219
Kaukauna 1106 Freedom 525 Eleva-Strum 166
Kenosha Bradford 1645 Gale-Ettrick-Trempealeau 425 Elkhart Lake-Glenbeulah 140
Kenosha Indian Trail 1911 Grafton 723 Elmwood/Plum City 203
Kenosha Tremper 1819 Grantsburg 293 Fall River 174
Kettle Moraine 1337 Hayward 562 Fennimore 202
Kimberly 1349 Howards Grove 284 Flambeau 203
La Crosse Central 1089 Jefferson 581 Gilbraltar/Wash. Is. 229
La Crosse Logan 841 Kenosha Christian Life/FC 329 Gillett 189
Lakeland 748 Kenosha Saint Joseph 283 Gilman 119
Madison East 1762 Kettle Moraine Lutheran 428 Glenwood City 184
Madison La Follette 1485 Kewaskum 596 Gresham Community/Bowler 176
Madison Memorial 1843 Kewaunee 320 Hilbert 173
Madison West 2071 Kiel 444 Hillsboro 158
Manitowoc Lincoln 1570 Laconia 320 Hope Christian School 223
Marshfield 1212 Ladysmith 313 Horican 257
Menasha 980 Lake Mills 402 Hurley 217
Menomonee Falls 1487 Lakeside Lutheran 351 Independence/Gilmanton 177
Menomonie 999 Lancaster 298 Iola-Scandinavia 237
Merrill 1005 Little Chute 478 Ithaca 105
Middleton 1921 Lodi 538 Kickapoo/La Farge 221
Milton 930 Lomira 345 Kohler 161
Milw Bay View/Lifelong Learning 1304 Luxemburg-Casco 579 Lake Country Lutheran 193
Milw Bradley Technical 1068 Marinette 625 Lena/Saint Thomas Academy 143
Milw Hamilton 1736 Marshall 379 Lincoln 186
Milw King 1469 Martin Luther 318 Living Word Lutheran 142
Milw Madison University/Career 1387 Mauston 432 Lourdes Academy 213
Milw Pulaski/Arts/R. Reagan 3648 Mayville 425 Loyal 174
Milw Riverside University 1615 McFarland 703 Luther 266
Milw Samuel Morse.Marshall 755 Medford Area 624 Manawa 214
Milw South 1385 Messmer 715 Manitowoc Lutheran 232
Milw Vincent 1267 Milw Career & Tech Ed 341 Marathon 266
Milw Washington/CEO Leader 965 Milw Lutheran 606 Marion 156
Monona Grove 912 Milw North 437 Markesan 236
Mukwonago 1607 Mishicot 289 McDonell Central 151
Muskego 1688 Mondovi 301 Melrose-Mindoro 208
Neenah 2022 Monroe 708 Menomonee Indian 225
New Berlin Eisenhower 824 Mosinee 673 Mercer 37
New Berlin West 811 Mount Horeb 716 Monticello 108
New London 778 Neillsville/Granton 381 Necedah 241
New Richmond 867 Nekoosa 422 New Auburn 111
Nicolet 1096 New Holstein 341 New Lisbon 190
Notre Dame 759 North Fond du Lac 375 Newman Catholic 162
Oak Creek 1998 Northland Pines 496 North Crawford 146
Oconomowoc 1451 Northwestern 428 Northland Lutheran 88
Onalaska 866 Oconto 292 Osseo-Fairchild 258
Oregon 1097 Oconto Falls 530 Owen-Withee 147
Oshkosh North 1218 Omro 375 Ozaukee 221
Oshkosh West 1720 Oostburg 327 Pacelli 229
Pewaukee 755 Osceola 544 Pardeeville 265
Pius XI 873 Palmyra-Eagle 332 Pecatonica/Argyle 208
Plymouth 797 Parkview 293 Pittsville 183
Port Washington 851 Peshtigo 386 Port Edwards 151
Portage 770 Phillips 283 Prairie Farm 105
Pulaski 1132 Platteville 441 Prentice 139
Racine Case 1805 Poynette 334 Princeton/Green Lake 230
Racine Horlick 2078 Prairie du Chien 374 Providence Academy [K-12] 98
Racine Park 1718 Prescott 359 Racine Lutheran 223
Reedsburg Area 839 Racine Saint Catherine's 297 Reedsville 217
Rhinelander 837 Randolph/Cambria-Friesland 286 Regis 249
Rice Lake 718 Random Lake 311 Rib Lake 151
River Falls 990 Richland Center 409 Rio 148
Sauk Prairie 834 Ripon 512 River Ridge 154
Shawano Community 830 River Valley 450 Riverdale 213
Sheboygan North 1521 Roncalli 358 Rosholt 197
Sheboygan South 1127 Saint Croix Central 394 Royall 164
Slinger 936 Saint Croix Falls 349 Saint Mary Central 230
South Milw 1137 Saint Francis 583 Saint Mary's Springs 240
Stevens Point 2214 Saint Thomas More 430 Seneca 73
Stoughton 1061 Seymour 713 Sevastopol 142
Sun Prairie 2030 Sheboygan Falls 538 Sheboygan Area Lutheran 144
Superior 1418 Shoreland Lutheran 300 Shell Lake 187
Tomah 979 Shorewood 665 Shiocton 211
Union Grove 973 Somerset 454 Siren 130
Verona Area 1547 Southern Door 384 South Shore/Washburn 220
Waterford 1066 Sparta 672 Southwestern 191
Watertown 1249 Spooner 394 Spencer 226
Waukesha North 1122 Startford 282 Spring Valley 198
Waukesha South 1412 Sturgeon Bay 392 Stanley-Boyd 273
Waukesha West 1232 Tenor Veritas 447 Suring 135
Waunakee 1163 Tomahawk 462 The Prairie School 266
Wausau East 1056 Turner 440 Thorp 182
Wausau West 1383 Two Rivers 531 Three Lakes 185
Wauwatosa East 1168 Unity 291 Tigerton 89
Wauwatosa West 1043 University School of Milw 363 Tri-County 208
West Allis Central 1399 Valders 346 Trinity Academy 45
West Allis Nathan Hale 1616 Viroqua 333 Turtle Lake/Clayton 239
West Bend East 1147 Watertown Luther Prep 434 University Lake School 77
West Bend West 1170 Waupaca 725 Valley Christian School 67
West De Pere 797 Waupun 593 Wabeno 155
Westosha Central 1130 Wautoma 416 Waterloo 276
Whitefish Bay 995 West Salem 537 Wauzeka-Steuben 97
Whitnall 823 Westby 307 Wayland Acedmey 179
Wilmot Union 1106 Westfield Area/Montello 556 Webster 219
Wisconsin Lutheran 760 Weyauwega-Fremont 286 Whitehall 245
Wisconsin Rapids Lincoln 1695 Whitewater 552 Wild Rose 195
Winnebago Lutheran Academy 335 Winter/Lac Courte Oreilles 135
Winneconne 484 Wisconsin School for the Deaf 50
Wisconsin Dells 529 Wisconsin Valley Lutheran 57
Wisconsin Heights/Barneveld 338 Wolf River Lutheran 16
Wittenberg-Birnamwood 395 Wonewoc-Center 103
Wrightstown 455
Xavier 604
Division 1 Division 2 Division 3
Milw Pulaski/Arts/Ronald Reagan 3648 Waupaca 725 Waterloo 276
Arrowhead 2266 Grafton 723 Dominican 274
Stevens Point 2214 Mount Horeb 716 Stanley-Boyd 273
Green Bay Preble 2143 Messmer 715 Luther 266
Racine Horlick 2078 Seymour 713 Marathon 266
Madison West 2071 Ashland 712 The Prairie School 266
Sun Prairie 2030 Monroe 708 Chequamegon 265
Neenah 2022 McFarland 703 Pardeeville 265
Oak Creek 1998 Mosinee 673 Osseo-Fairchild 258
Fond du Lac 1981 Sparta 672 Horican 257
Middleton 1921 Shorewood 665 Colfax 255
Kenosha Indian Trail 1911 Catholic Memorial 659 Regis 249
Beloit Memorial 1874 Dodgeville/Mineral Point 627 Auburndale 247
Madison Memorial 1843 Marinette 625 Cuba City 246
Kenosha Tremper 1819 Medford Area 624 Whitehall 245
Racine Case 1805 Milw Lutheran 606 Dodgeland 244
Madison East 1762 Xavier 604 Cadott 243
Bay Port 1739 Kewaskum 596 Cameron 242
Milw Hamilton 1736 Edgewood HS Sacred Heart 594 Boscobel 241
D. C. Everest 1730 Waupun 593 Necedah 241
Oshkosh West 1720 Saint Francis 583 Saint Mary's Springs 240
Racine Park 1718 Jefferson 581 Turtle Lake/Clayton 239
Hudson 1704 Luxemburg-Casco 579 Iola-Scandinavia 237
Wisconsin Rapids Lincoln 1695 Brown Deer 563 Markesan 236
Muskego 1688 Hayward 562 Cornell/Lake Holcomb 235
Eau Claire Memorial 1680 Westfield Area/Montello 556 Deerfield 234
Kenosha Bradford 1645 Whitewater 552 Darlington 232
Janesville Craig 1637 Osceola 544 Manitowoc Lutheran 232
West Allis Nathan Hale 1616 Fox Valley Lutheran 542 Princeton/Green Lake 230
Milw Riverside University 1615 Edgerton 538 Saint Mary Central 230
Mukwonago 1607 Lodi 538 Gilbraltar/Wash. Is. 229
Manitowoc Lincoln 1570 Sheboygan Falls 538 Pacelli 229
Verona Area 1547 West Salem 537 Spencer 226
Sheboygan North 1521 Two Rivers 531 Benton/Scales Mound/Shullsburg 225
Menomonee Falls 1487 Oconto Falls 530 Menomonee Indian 225
Madison La Follette 1485 Belleville/New Glarus 529 Hope Christian School 223
Appleton North 1475 Wisconsin Dells 529 Racine Lutheran 223
Milw King 1469 Berlin 527 Kickapoo/La Farge 221
Oconomowoc 1451 Freedom 525 Ozaukee 221
Franklin 1443 Amery 523 South Shore/Washburn 220
Hartford Union 1440 Big Foot 515 Edgar 219
Germantown 1430 East Troy 515 Webster 219
Badger 1421 Ripon 512 Crivitz 217
Superior 1418 Black River Falls 507 Hurley 217
Waukesha South 1412 Ellsworth 507 Reedsville 217
Chippewa Falls 1403 Adams-Friendship 501 Coleman 215
West Allis Central 1399 Evansville 498 Manawa 214
Janesville Parker 1387 Northland Pines 496 Lourdes Academy 213
Milw Madison University/Career 1387 Denmark 488 Riverdale 213
Hamilton 1386 Winneconne 484 Boyceville 212
Milw South 1385 Little Chute 478 Shiocton 211
Wausau West 1383 Campbellsport 470 Athens 210
Kimberly 1349 Clintonville 467 Melrose-Mindoro 208
Eau Claire North 1337 Tomahawk 462 Pecatonica/Argyle 208
Kettle Moraine 1337 Wrightstown 455 Tri-County 208
Homestead 1334 Somerset 454 Algoma 206
Divine Savior Holy Angels 1330 Altoona 453 Abbotsford 205
Greenfield 1323 River Valley 450 Elmwood/Plum City 203
Brookfield Central 1314 Tenor Veritas 447 Flambeau 203
Brookfield East 1311 Kiel 444 Fennimore 202
Milw Bay View/Lifelong Learning 1304 Platteville 441 Spring Valley 198
Appleton East 1294 Turner 440 Rosholt 197
De Pere 1290 Milw North 437 Brookwood 196
Milw Vincent 1267 Watertown Luther Prep 434 Wild Rose 195
Green Bay East 1259 Mauston 432 Blair-Taylor 193
Watertown 1249 Saint Thomas More 430 Lake Country Lutheran 193
Waukesha West 1232 Kettle Moraine Lutheran 428 De Soto 191
Oshkosh North 1218 Northwestern 428 Southwestern 191
Marshfield 1212 Gale-Ettrick-Trempealeau 425 New Lisbon 190
Burlington 1199 Mayville 425 Gillett 189
Green Bay Southwest 1199 Nekoosa 422 Cochrane-Fountain City 188
West Bend West 1170 Baldwin-Woodville 420 Shell Lake 187
Wauwatosa East 1168 Wautoma 416 Lincoln 186
Waunakee 1163 Brodhead/Juda 414 Three Lakes 185
Cedarburg 1149 Richland Center 409 Glenwood City 184
West Bend East 1147 Lake Mills 402 Pittsville 183
South Milw 1137 Wittenberg-Birnamwood 395 Thorp 182
Appleton West 1133 Saint Croix Central 394 Wayland Acedmey 179
Pulaski 1132 Spooner 394 Independence/Gilmanton 177
Westosha Central 1130 Sturgeon Bay 392 Gresham Community/Bowler 176
Sheboygan South 1127 Peshtigo 386 Fall River 174
Waukesha North 1122 Southern Door 384 Loyal 174
Kaukauna 1106 Clinton 382 Hilbert 173
Wilmot Union 1106 Columbus 382 Bangor 172
Oregon 1097 Neillsville/Granton 381 Cashton 172
Nicolet 1096 Marshall 379 Catholic Central 171
La Crosse Central 1089 North Fond du Lac 375 Alma/Pepin 169
Holmen 1083 Omro 375 Assumption 167
Hortonville 1068 Prairie du Chien 374 Bruce 167
Milw Bradley Technical 1068 Chilton 373 Eleva-Strum 166
Waterford 1066 Barron 363 Royall 164
Stoughton 1061 University School of Milw 363 Augusta 163
Wausau East 1056 Prescott 359 Clear Lake 163
Beaver Dam 1045 Roncalli 358 Newman Catholic 162
Wauwatosa West 1043 Lakeside Lutheran 351 Kohler 161
Ashwaubenon 1019 Saint Croix Falls 349 Hillsboro 158
Merrill 1005 Arcadia 347 Marion 156
Menomonie 999 Bloomer 346 Wabeno 155
Fort Atkinson 998 Valders 346 River Ridge 154
Whitefish Bay 995 Lomira 345 McDonell Central 151
River Falls 990 Milw Career & Tech Ed 341 Port Edwards 151
Baraboo 981 New Holstein 341 Rib Lake 151
Menasha 980 Aquinas 338 Rio 148
Tomah 979 Wisconsin Heights/Barneveld 338 Owen-Withee 147
DeForest 975 Winnebago Lutheran Academy 335 North Crawford 146
Union Grove 973 Poynette 334 Sheboygan Area Lutheran 144
Milw Washington/CEO Leader 965 Viroqua 333 Lena/Saint Thomas Academy 143
Green Bay West 949 Palmyra-Eagle 332 Living Word Lutheran 142
Slinger 936 Kenosha Christian Life/FC 329 Sevastopol 142
Milton 930 Elk Mound 328 Elkhart Lake-Glenbeulah 140
Greendale 926 Oostburg 327 Prentice 139
Monona Grove 912 Durand 320 Suring 135
Pius XI 873 Kewaunee 320 Winter/Lac Courte Oreilles 135
New Richmond 867 Laconia 320 Drummond 132
Onalaska 866 Cedar Grove-Belgium 319 Almond-Bancroft 131
Elkhorn Area 857 Brillion 318 Siren 130
Port Washington 851 Martin Luther 318 Columbus Catholic 127
La Crosse Logan 841 Brookfield Academy 317 Eau Claire Immanuel Lutheran 124
Reedsburg Area 839 Ladysmith 313 Abundant Life /Mad Country Day 120
Antigo 837 Random Lake 311 Gilman 119
Rhinelander 837 Cumberland 310 Black Hawk 116
Sauk Prairie 834 Westby 307 New Auburn 111
Shawano Community 830 Bonduel 301 Monticello 108
New Berlin Eisenhower 824 Mondovi 301 Central Wisconsin Christian 106
Whitnall 823 Shoreland Lutheran 300 Ithaca 105
New Berlin West 811 Lancaster 298 Prairie Farm 105
Plymouth 797 Racine Saint Catherine's 297 Albany 104
West De Pere 797 Grantsburg 293 Wonewoc-Center 103
New London 778 Parkview 293 Providence Academy [K-12] 98
Portage 770 Oconto 292 Wauzeka-Steuben 97
Wisconsin Lutheran 760 Florence/Niagara 291 Tigerton 89
Notre Dame 759 Unity 291 Northland Lutheran 88
Delavan-Darien 756 Chetek-Weyerhaeuser 289 Cassville 85
Milw Samuel Morse.Marshall 755 Mishicot 289 University Lake School 77
Pewaukee 755 Randolph/Cambria-Friesland 286 Seneca 73
Lakeland 748 Weyauwega-Fremont 286 Belmont 71
Cudahy 741 Colby 285 Valley Christina School 67
Rice Lake 718 Amherst 284 Eastbrook Academy 66
Howards Grove 284 Wisconsin Valley Lutheran 57
Kenosha Saint Joseph 283 Wisconsin School for the Deaf 50
Phillips 283 Trinity Academy 45
Startford 282 Mercer 37
Frederic/Luck 281 Wolf River Lutheran 16
Cambridge 280
Fall Creek 280






Divisions-Alphabetical









Divisions-Enrollments