Darlington High School Hy-Tek's MEET MANAGER 6:48 PM 5/9/2011 Page 1
Darlington/Riverdale/Cuba City - 5/9/2011
 
Martens Field
Results
Event 1 Girls 4x800 Meter Relay
Team Relay Finals
 
Finals
1 Darlington A 11:17.73
1) Wamsley, Christa 2) Robiolio, Hannah
3) Douglas, Harley 4) McGowan, Andrea
Event 2 Boys 4x800 Meter Relay
Team Relay Finals
 
Finals
1 Darlington A 9:10.24
1) McDaniel, Brady 2) Sinclair, Michael
3) Garrison, Garth 4) Cullen, Quinn
2 Cuba City A 9:59.22
1) Richardson, Tyler 2) Brand, Chris
3) Wisdom, Scott 4) Burrows, Allen
Event 3 Girls 100 Meter Hurdles
Name School Finals
 
Finals
1 Weber, Danielle Cuba City 17.48
2 Brandt, Alix Darlington 18.04
Event 4 Boys 110 Meter Hurdles
Name School Finals
 
Finals
1 Meyer, Steven Cuba City 16.64
2 Johnson, Kyle Darlington 19.30
3 Deiter, Conner Cuba City 20.70
Event 5 Girls 100 Meter Dash
Name School Finals
 
Finals
1 Lange, Kayla Darlington 13.90
2 Mathias, Rebecca Darlington 14.25
3 Scott, Claire Darlington 14.36
4 Schulte, Sydney Darlington 14.77
5 Evenstad, Taryn Darlington 14.81
6 Fink, Sarah Cuba City 15.19
7 Gallagher, Maddie Darlington 15.32
8 Thompson, Kari Darlington 15.48
9 Sonsalla, Haleigh Darlington 15.81
10 Jakota, Barry Riverdale 15.84
11 Corpora, Justice Riverdale 17.23
Event 6 Boys 100 Meter Dash
Name School Finals
 
Finals
1 Flesher, Cedric Darlington 12.18
2 Fiebranz, Alex Riverdale 12.48
3 Erickson, Cody Darlington 12.49
4 McDaniel, Matt Darlington 12.53
5 Wedig, Levi Darlington 12.55
6 Glendenning, Ethan Darlington 12.77
7 Johnson, Sam Darlington 13.06
8 Matuszak, Eric Cuba City 13.37
 
9 Wiederholt, Nick Riverdale 13.58
10 Jansen, Jake Cuba City 13.63
11 Reeder, Adam Darlington 14.22
12 Wendt, Eddie Riverdale 14.37
13 Prete, Jacob Cuba City 14.61
14 Turpin, Andrew Darlington 16.69
Event 7 Girls 1600 Meter Run
Name School Finals
 
Finals
1 Evenstad, Tatum Darlington 6:20.42
2 Smith, Shawni Darlington 6:28.76
3 Oswald, Lara Riverdale 8:06.69
4 Cupp, Alyssa Riverdale 8:26.31
5 Cupp, Rikki Riverdale 8:35.22
Event 8 Boys 1600 Meter Run
Name School Finals
 
Finals
1 Vondran, Nathaniel Cuba City 5:32.69
2 Zander, Erik Darlington 5:33.71
3 Skattum, Josh Darlington 5:50.62
4 Burrows, Allen Cuba City 5:57.01
5 Simons, Austin Cuba City 6:17.19
Event 9 Girls 4x200 Meter Relay
Team Relay Finals
 
Finals
1 Cuba City A 2:05.50
1) Judy, Kelly 2) Kerkel, Amanda
3) Fink, Sarah 4) Oglesby, Sadie
2 Darlington A 2:06.92
1) Fitzsimons, Darby 2) McDaniel, Shannon
3) Thompson, Kari 4) Rowe, Shai
Event 10 Boys 4x200 Meter Relay
Team Relay Finals
 
Finals
1 Darlington A 1:44.02
1) Nyffenegger, Dylan 2) Wiegel, Storm
3) Wiederholt, Adam 4) Ruf, Michael
2 Cuba City A 1:56.06
1) Jansen, Jake 2) Rindy, Tommy
3) Deiter, Conner 4) Matuszak, Eric
Event 11 Girls 400 Meter Dash
Name School Finals
 
Finals
1 Huffman, Hannah Darlington 1:05.55
2 Paquette, Danielle Cuba City 1:06.77
3 Jorgenson, Amy Darlington 1:07.21
4 Pedek, Rebecca Riverdale 1:14.01
5 Snavely, Melissa Riverdale 1:14.13
6 Pedek, Amanda Riverdale 1:15.23
7 Donar, Jessica Cuba City 1:16.86
8 Arellano, Kyra Riverdale 1:17.15
 
Finals ... (Event 11 Girls 400 Meter Dash)
Name School Finals
 
9 Wiedenfeld, Janay Riverdale 1:17.21
10 Bultmann, Pia Cuba City 1:21.19
11 Hanson, Sandra Riverdale 1:27.69
Event 12 Boys 400 Meter Dash
Name School Finals
 
Finals
1 Langkamp, Mitchell Darlington 54.44
2 Richardson, Tyler Cuba City 1:04.92
3 Appel, Raphael Riverdale 1:09.25
4 Shotipunkul, Chokphana Riverdale 1:10.65
5 Turpin, Andrew Darlington 1:18.97
Event 13 Girls 4x100 Meter Relay
Team Relay Finals
 
Finals
1 Darlington A 57.09
1) Mathias, Rebecca 2) Brandt, Alix
3) Evenstad, Taryn 4) Mathias, Elizabeth
2 Darlington B 1:00.91
1) Fitzsimons, Darby 2) King, Courtney
3) McDaniel, Shannon 4) Rowe, Shai
Event 14 Boys 4x100 Meter Relay
Team Relay Finals
 
Finals
1 Cuba City A 47.10
1) Meyer, Steven 2) Adams, Zach
3) Hicks, Nick 4) Kilburg, Austin
2 Darlington A 48.26
1) Glendenning, Ethan 2) Nyffenegger, Dylan
3) Wiegel, Storm 4) Johnson, Kyle
3 Darlington B 55.28
1) Schulte, Kyle 2) Wang, Jordan
3) Zander, Tomas 4) Wiederholt, Adam
Event 15 Girls 300 Meter Hurdles
Name School Finals
 
Finals
1 Paquette, Danielle Cuba City 54.65
2 Mathias, Rebecca Darlington 55.08
Event 16 Boys 300 Meter Hurdles
Name School Finals
 
Finals
1 Johnson, Sam Darlington 47.67
2 Brand, Chris Cuba City 51.84
Event 17 Girls 800 Meter Run
Name School Finals
 
Finals
1 Johnson, Shae Darlington 3:08.02
2 Timmerman, Allison Cuba City 3:15.96
3 Bultmann, Pia Cuba City 3:22.80
 
Event 18 Boys 800 Meter Run
Name School Finals
 
Finals
1 Erickson, Alex Darlington 2:15.08
2 Skattum, Eric Darlington 2:27.82
3 Melssen, David Cuba City 2:30.04
4 Vondran, Nathaniel Cuba City 2:37.72
Event 19 Girls 200 Meter Dash
Name School Finals
 
Finals
1 Reilly, Carly Darlington 28.55
2 Hermanson, Chayse Darlington 28.81
3 Chambers, Cassidy Darlington 28.86
4 Scott, Claire Darlington 29.00
5 Lange, Kayla Darlington 29.03
6 Kerkel, Amanda Cuba City 29.63
7 Kuester, Emily Riverdale 30.07
8 Hilby, Emily Cuba City 30.40
9 Fradette, Paige Riverdale 30.60
10 Judy, Kelly Cuba City 31.15
11 Arellano, Kyra Riverdale 33.44
12 Fink, Sarah Cuba City 33.76
13 Rognholt, Haylee Riverdale 34.48
14 Pedek, Samantha Riverdale 35.43
15 Hohler, Amber Riverdale 35.52
16 Corpora, Justice Riverdale 35.65
17 Hanson, Sandra Riverdale 35.69
18 Watson, Morgan Riverdale 35.71
Event 20 Boys 200 Meter Dash
Name School Finals
 
Finals
1 Flesher, Cedric Darlington 24.27
2 Erickson, Cody Darlington 24.60
3 Wedig, Levi Darlington 24.88
4 McDaniel, Matt Darlington 25.13
5 Kieler, Dustin Cuba City 25.94
6 Martin, Jake Darlington 26.23
7 Deiter, Conner Cuba City 26.67
8 Appel, Raphael Riverdale 27.61
9 Prete, Jacob Cuba City 30.27
10 Zander, Tomas Darlington 30.66
Event 21 Girls 3200 Meter Run
Name School Finals
 
Finals
1 Cullen, Claire Darlington 14:08.54
Event 22 Boys 3200 Meter Run
Name School Finals
 
Finals
1 Collins, Kyle Cuba City 11:22.87
2 Martin, Robert Darlington 11:42.59
3 Roche, Patrick Darlington 12:02.95
 
Finals ... (Event 22 Boys 3200 Meter Run)
Name School Finals
 
4 Richard, Michael Cuba City 12:32.35
5 Timmerman, Ricky Cuba City 13:11.63
Event 23 Girls 4x400 Meter Relay
Team Relay Finals
 
Finals
1 Darlington A 4:52.76
1) Rowe, Shai 2) McDaniel, Shannon
3) King, Courtney 4) Fitzsimons, Darby
Event 24 Boys 4x400 Meter Relay
Team Relay Finals
 
Finals
1 Darlington A 3:50.25
1) Wiegel, Storm 2) Glendenning, Ethan
3) Martin, Jake 4) Wiederholt, Adam
2 Cuba City A 3:58.75
1) Kieler, Dustin 2) Pluemer, Cody
3) Burrows, Allen 4) Adams, Zach
Event 25 Girls High Jump
Name School Finals
 
Finals
1 Chambers, Cassidy Darlington 5-00.00
2 McDaniel, Shannon Darlington 4-02.00
--- Judy, Kelly Cuba City NH
--- Kerkel, Amanda Cuba City NH
Event 26 Boys High Jump
Name School Finals
 
Finals
1 Hicks, Nick Cuba City 5-04.00
2 Langmeier, Travis Cuba City J5-04.00
3 Glendenning, Ethan Darlington 5-00.00
--- Ruf, Michael Darlington NH
Event 27 Girls Pole Vault
Name School Finals
 
Finals
1 Schulte, Sydney Darlington 8-06.00
2 Chambers, Cassidy Darlington 7-06.00
3 Kopp, Preston Cuba City 7-00.00
4 Evenstad, Taryn Darlington J7-00.00
5 Thompson, Kari Darlington 6-00.00
6 Donar, Jessica Cuba City J6-00.00
7 Fitzsimons, Darby Darlington J6-00.00
--- Hohler, Amber Riverdale NH
--- Rowe, Shai Darlington NH
Event 28 Boys Pole Vault
Name School Finals
 
Finals
1 Langmeier, Travis Cuba City 12-06.00
2 Wedig, Levi Darlington 11-06.00
3 Erickson, Cody Darlington 10-00.00
 
4 Kilburg, Austin Cuba City 9-06.00
5 Matuszak, Eric Cuba City 8-06.00
6 Wilder, Jerry Riverdale 8-00.00
7 Timmerman, Ricky Cuba City 7-06.00
8 Schulte, Kyle Darlington J7-06.00
9 Wang, Jordan Darlington J7-06.00
Event 29 Girls Long Jump
Name School Finals
 
Finals
1 Weber, Danielle Cuba City 14-06.50
2 Mathias, Elizabeth Darlington 14-00.00
3 King, Courtney Darlington 13-04.50
4 Evenstad, Tatum Darlington 13-04.00
5 Sonsalla, Haleigh Darlington 11-06.50
Event 30 Boys Long Jump
Name School Finals
 
Finals
1 Wiederholt, Johnny Riverdale 17-11.50
2 Wiegel, Storm Darlington 17-04.50
3 Fiebranz, Alex Riverdale 16-11.50
4 Wiederholt, Adam Darlington 16-06.00
5 Deiter, Conner Cuba City 16-05.50
6 Wiederholt, Nick Riverdale 16-03.00
7 Johnson, Kyle Darlington 15-02.50
8 Wilder, Jerry Riverdale 15-00.00
Event 31 Girls Triple Jump
Name School Finals
 
Finals
--- Hermanson, Chayse Darlington ND
Event 32 Boys Triple Jump
Name School Finals
 
Finals
--- McDaniel, Matt Darlington ND
Event 33 Girls Discus Throw
Name School Finals
 
Finals
1 McGowan, Hailey Darlington 94-11
2 Scott, Claire Darlington 81-07
3 Gigous, Hayley Cuba City 77-08
4 Hardyman, Alexa Darlington 72-07
5 Reichling, Brianna Darlington 72-03
6 Vieth, Meghan Darlington 71-02
7 Kopp, Preston Cuba City 70-05
8 Wall, Kaitlyn Darlington 68-01
9 Watson, Morgan Riverdale 62-06
10 Halvorson, Harley Darlington 61-06
11 Fradette, Paige Riverdale 56-06
12 McKinney, Miranda Riverdale 56-01
13 Corpora, Justice Riverdale 55-00
14 Pedek, Samantha Riverdale 54-08
 
Event 34 Boys Discus Throw
Name School Finals
 
Finals
1 Ganter, Greg Cuba City 131-02
2 Burkholder, Jordan Cuba City 129-10
3 Thill, Forrest Cuba City 120-05
4 Humphrey, Eli Darlington 116-04
5 Mulcahy, Kyle Darlington 108-10
6 Martin, Jake Darlington 101-04
7 Wiederholt, Johnny Riverdale 97-07
8 Wendt, Eddie Riverdale 94-10
9 Hillberry, Tristan Riverdale 90-04
10 Ruf, Michael Darlington 81-06
11 Pfaff, Derrick Cuba City 78-10
12 Burkholder, Mitchel Cuba City 75-11
13 Zander, Tomas Darlington 70-07
14 Horst, Michael Cuba City 67-01
15 Black, Hayden Darlington 64-09
16 Gerhards, Brett Cuba City 53-00
Event 35 Girls Shot Put
Name School Finals
 
Finals
1 Pickett, McKenzie Darlington 35-03.50
2 Wiegel, Kelsey Darlington 29-01.00
3 Gigous, Hayley Cuba City 28-10.75
4 Reichling, Brianna Darlington 28-10.50
5 Kopp, Preston Cuba City 27-09.00
6 Wall, Kaitlyn Darlington 25-06.75
7 Vieth, Meghan Darlington 25-05.50
8 Busch, Mallory Darlington 23-09.25
9 Jakota, Barry Riverdale 22-08.50
10 Kendzorra, Kirsten Darlington 22-01.00
11 Halvorson, Harley Darlington 21-09.75
12 Pinnow, Elisabeth Darlington 20-11.50
13 McKinney, Miranda Riverdale 19-06.00
Event 36 Boys Shot Put
Name School Finals
 
Finals
1 Becker, Dalton Cuba City 44-09.50
2 Ganter, Greg Cuba City 42-08.25
3 Burkholder, Jordan Cuba City 42-06.00
4 Mulcahy, Kyle Darlington 40-06.00
5 Brant, Dallas Cuba City 40-05.25
6 Pfaff, Derrick Cuba City 38-11.00
7 Humphrey, Eli Darlington 38-09.25
8 Martin, Jake Darlington 37-11.00
9 Thill, Forrest Cuba City 35-10.50
10 Black, Hayden Darlington 34-05.50
11 Ruf, Michael Darlington 33-09.00
12 Hillberry, Tristan Riverdale 32-06.25
13 Horst, Michael Cuba City 31-02.25
14 Wendt, Eddie Riverdale 30-07.00
15 Burkholder, Mitchel Cuba City 26-06.25
 
16 Reeder, Adam Darlington 26-04.25
17 Gerhards, Brett Cuba City 24-02.00
 
 
 
 

Women - Team Rankings - 18 Events Scored
 
1) Darlington 115
2) Cuba City 34
3) Riverdale 4
 
 
 
 

Men - Team Rankings - 18 Events Scored
 
1) Darlington 81
2) Cuba City 76
3) Riverdale 13