2015 WIAC Indoor Championships

Fri-Sat, February 27-28, 2015 at UW-Platteville, WIAC. Results

Share


UW La Crosse won its third straight WIAC Indoor Championship by scoring 207 points to outdistance UW Oshkosh and UW Eau Claire. This feature highlights some of the former Wisconsin high school athletes who now compete in the Wisconsin Interscholastic Athletic Conference. Complete AccuRace results at WIAC Sports.

Lucy Ramquist a UW Eau Claire senior from River Falls won the mile and 3,000m races, Amber Williams a UW Platteville sophomore from Milwaukee Hamilon won the horizontal jump events, UW Oshkosh senior Melanie Brickner who is a Marathon graduate won the SP and Weight throw events,and Oak Creek graduate Carly Fehler a senior at UW Eau Claire won the 60m dash and 200m dash events to highlight individual performances at the 49th annual WIAC Womens Indoor Meet.








Wisconsin Track Online Feature For 2015


Head UW-Platteville Track and Field Coach Chris Rotzenberg and his staff had a busy weekend hosting the 2015 WIAC Indoor Championships. Rotzenberg is shown below encouraging his athletes in their events.


Above: PV Champion [12' 00] Shannon Burke [UW SP, Sussex Hamilton]. Burke successfully defended the PV title she won at the 2014 Indoor Meet.


Left and above: Riley Claude [UW-RF, River Falls] finished in 3rd place with a vault of 11' 10.

Right: Laura Mesenburg was 2nd in the PV [11' 10]. She competed in high school at Byron, MN and now vaults for the Blue Devils of UW-Stout.


LJ athletes above L-R: Amber Pethke [4th, UW-Lax, New London], Megan School [5th, UW- SP, Wittenburg-Birnamwood], Carly Fehler [6th, UW EC, Oak Creek], and Marina Eggen [7th, UW EC, Hortonville].


Long jump winner Amber Williams [Above left: UW-Platt, Milwaukee Hamilton] won with a Facility Best Jump of 19' 00.75. Above center: Bailey Alston competed at Rochester Mayo, MN as a high school student and now competes for UW-Lax. She was second with a distance of 18' 07.25. Above right: Samantha Blue a senior at UW Oshkosh was third with a distance of 18' 05.25. Blue competed at Kimberly high school. Williams also won the TJ Gold Medal.


Above 5000m run athletes L-R: Chelsea Heiden [3rd, UW Platteville, Greendale], Lauren Dilley [4th, UW SP, Middleton], Morgan Sweeney [17th, UW Stout, Elmwood-Plum City], Kathleen Thorn [Champion in 17:52.19, UW Stout, West Salem], Leah Rendflesh [7th, UW Oshkosh, South Milwaukee], and Kaitlyn McDaniel [8th, UW Lax, Kaukauna].


Mile runners above L-R: Kayla Anderson, 13th, UW Lax, Verona, Kylee Verhasselt [2nd, UW Oshkosh, Freedom], Ana Breit [4th, UW SP, Pacelli], Megan Buse [17th, UW Whitewater, Oak Creek], Kelly Olson [8th, UW Lax, Bloomington Jefferson, MN], Sadie Kroll [10th, UW Lax, Hudson], Cheyenne Moore [11th, UW Oshkosh, Winnebago, IL], and Amanda Brom [ 6th, UW Whitewater, Jefferson].


LJ athletes above L-R: Stephanie Neilson [8th, UW SP, Appleton East], Megan Linse [12th, UW-Whitewater, Jefferson], and Evelyn Theisen [13th, UW EC, Regis].


Above 400m dash athletes L-R: Champion Laurisa Titterud [57.96, UW Stout, Lino Lakes Mounds View, MN], Claire Gordee [5th, UW Lax, Wauwatosa East], Bria Halama [3rd, UW Lax, Independence-Gilmanton], Jessie Reineck [2nd in 58.28, UW EC, Fox Valley Lutheran], Shannon Klein [4th, UW Lax, Brodhead-Juda], and Caitlyn McCormack [6th, UW Oshkosh, Waukesha West].


Left: UW-Oshkosh senior Melanie Brickner [Marathon] had a big weekend in the throws. She won the SP event with a distance of 48' 00.75. She also won the Gold Medal in the Weight Throw with a distance of 62' 10.

Another UW-Oshkosh senior Jacel [Gerner] Klotz [Above center, Markesan] was 2nd in the SP [47' 0 9.75].

UW-Whitewater's Shelby Mahr [above right] from Stanley-Boyd was 3rd [47' 07.75] in the SP.


Above L-R: Courtney Pohlman [9th, UW-Whitewater, Janesville Craig], Samantha Madrzak [7th, UW EC, Menomonee Falls], Sabrina Wolter [6th, UW-Lax, Xavier], and Audra Weis [4th, UW SP, Burlington].


bove L-R: Stefanie Weber [15th, UW Oshkosh, Burlington], Leah Richter [11th, UW Whitwater, Fond du Lac], Katrina Fuchs [11th, UW Lax, Sauk City], and Kara Metzger [9th, UW EC, Waukesha South].


60m dash athletes [in the prelims] above L-R: Samantha Blue [7th, UW Oshkosh, Kimberly], Maggie Slatter [6th, UW Lax, Janesville Craig], Ashley Holicek [15th, UW Oshkosh, Sussex Hamilton], and Abigail Clement [4th, UW SP, Reedsburg].


Throw athletes in the SP above L-R: JoHanna Theisen [10th, UW EC, Regis, Brittney Keach [11th, UW Lax, Lake Mills], Andrea Ball [13th, UW SP, North Fond du Lac], and Andrea Swanson [14th, UW EC, Random Lake] .


Above 400m dash athletes L-R: Stephanie Jahn [11th, UW Oshkosh, Deerfield], Brooke Patterson [14th, UW EC, Sussex Hamilton], Marissa Mahr [9th, UW Lax, Stanley Boyd], Kathy Derks [10th, UW SP, Hortonville], Jada Hamilton [8th, UW Stout, Rice Lake], and Jess Rupnow [13th, UW EC, Sussex Hamilton].


Far left 5000m runner: Sara Normington [11th, UW Lax, Madison Memorial].

Left 5000m runner: Amelia Fass [13th, UW SP, Madison Memorial].

Above 5000m runners L-R: Katie Repka [14th, UW Stout, Tomah] and Sydnee Braun [ 16th, UW Stout, Neenah].


Above L-R: Kendra Anthony [4th, UW Lax, Melrose-Mindoro], Kadie Flynn [5th, UW SP, Oshkosh North], Lizzy Abhold [6th, UW Oshkosh, Weyauwega-Fremont], and Michele Brandt [9th, UW Stout, Wausau West].


60m dash athletes [in the prelims] above L-R: Carly Fehler [Champion in 7.74, UW EC, Oak Creek], Meg Heafy [2nd in 7.76, UW Lax, Reedsville], Kayla Kelsey [9th, UW EC, Sparta], Cassandra Hemmen [13th, UW Oshkosh, Appleton North], and Kelsey Worachek [5th, UW EC, Xavier].


Left mile runners L-R: Kylee Verhasselt [2nd, UW Oshkosh, Freedom], Lucy Ramquist [Champion in 4:57.40, UW EC, River Falls] and Melody Becker [9th, UW EC, Osseo]. Ramquist also won the 3000m.

Above mile runners L-R: Kylee Verhasselt [2nd, UW Oshkosh, Freedom], Lucy Ramquist [Champion in 4:57.40, UW EC, River Falls], Laura Mead [3rd, UW Lax, Andover, MN] and Ana Breit [4th, UW SP, Pacelli].


60m HH prelims [with final finish] above L-R: Claire Gordee [Champion in 8.71, UW Lax, Wauwatosa East], Gordee, and Addie Korb [2nd in 8.82, UW Lax, Richland Center].


60m HH prelims [with final finish] above L-R: Megan Linse [10th, UW Whitewater, Jefferson], Jaime Ludwigson [3rd, UW Lax, Bloomer], Erin McCauley [5th, UW Lax, Middleton], and Taylor Sherry [8th, UW Oshkosh, Kickapoo-La Farge].

Erin McCauley [UW Lax, Middleton] won the Pentathlon [60m HH, HJ, SP, LJ, and 800m run] Event by scoring 3,443 points in the 5 events.