2017 Results Feature
SUMMER 2017: June 10 - August 31 | ||
Date | Meet | Location |
7/29-8/5 | AAU Junior Olympic Games | Eastern Michigan Univ., Ypsilanti, MI |
7/24-7/30 | 51st USATF Hershey National Jr Olympic | Univ. of Kansas, Lawrence, KS |
7/15 | DuPage Track Club Youth Meet | Roselle, IL |
7/6-7/9 | USA TF Region 8 Meet | UW- La Crosse |
6/29-7/2 | AAU Region 14 Qualifier | Maple Grove, MN |
6/22-6/25 | USA TF Junior Outdoor Championships | Sacramento, CA |
6/17 | Badger State Games | UW-La Crosse |
6/16-6/18 | New Balance | Fri | Sat | Sun | | NC A&T @ Greensboro, NC |
6/10 | Senior All-Star Meet: Illinois, Iowa, & Wis. | Dubuque Senior HS, Iowa |
6/10 | WISCO Mile | Wisconsin Lutheran High School |
6/10 | USA TF Regioanl | Carroll University, Waueksha |
- | - | - |
- | - | - |
WEEK 12 : WIAA State Track And Field Meet June 2 - June 3 | ||
Information |
State Meet Perfomance List
|
State Meet Qualifiers/Lanes
|
Friday | Meet | Location |
6/2 | 2017 WIAA Results | |
WIAA State Meet - Schedule | Veterans Memorial Stadium UW-L | |
Saturday | Meet | Location |
6/3 | 2017 WIAA Results | |
WIAA State Meet - Schedule | Veterans Memorial Stadium UW-L | |
State Meet Records
|
||
- | ||
WEEK 11 : May 22 and May 25 | ||
Monday | Meet Time Schedules | Location |
5/22 | 48 WIAA Regional Meets | Regional Locations |
- | Tournament Procedure | |
Thursday | Meet | Location |
5/25 | 16 WIAA Sectional Meets | Sectional Locations |
- | Tournament Procedure | |
- | ||
Tue, May 16 | Badger Conference: North | South | Reedsburg | Monona Grove - |
Sat, May 13 | Bay Conference | Shawano- |
Mon, May 15 | Big East [old Central Lakeshore & Olym] | Cedar Grove-Belgium |
Fri, May 12 | Big Eight Conference | Mansfield Stadium- |
Tue, May 16 | Big Rivers Conference | River Falls/ Menomonie 5/18 |
Tue, May 16 | Capitol Conference | Marshall |
Tue, May 16 | Central Wisconsin Conference--8 | Wittenberg-Birnamwood |
Fri, May 12 | Central Wisconsin Conference--10 | Tri-County |
Thur, May 11 | Classic Eight Conference | Arrowhead HS |
Tue, May 16 | Cloverbelt Conference: East | West | Gilman | Cadott 5/18 |
Sat, May 13 | Coulee Conference | Black River Falls |
Thur May 11 | Dairyland Conference | Cochrane-Fountain City |
Tue, May 16 | Dunn-St. Croix Conference | Boyceville |
Mon, May 15 | Eastern Wisconsin Conference | Brillion |
Tue, May 16 | East Central Conference | Winneconne |
Tue, May 16 | Fox River Classic Conference | De Pere |
Mon, May 15 | Fox Valley Association | Titan Stadium at UW Oshkosh |
Tue, May 16 | Great Northern Conference | Mosinee |
Tue, May 16 | Greater Metro Conference | Wauwatosa East/Hart Park |
Mon, May 15 | Heart O'North Conference | Barron |
Tue., May 9 | Indian Trails Conference | Wis. Sch. for the Deaf - Delavan |
Tue, May 16 | Indianhead Conference | Drummond |
Tue, May 16 | Lakeland Conference: East | West | Cameron 5/18 | Clear Lake 5/18 |
Mon, May 15 | Marawood Conference: North | South | Edgar| Auburndale |
Fri, May 12 | Marinette-Oconto Conference | Peshtigo |
Wed, May 17 | Metro Classic Conference | Greendale Martin Luther |
Tue, May 16 | Middle Border Conference | New Richmond |
Tue, May 16 | Midwest Classic Conference | Brookfield Academy |
Wed, May 17 | Milwaukee City Conference | Milwaukee Pulaski |
Sat, May 13 | Mississippi Valley Conference | Veterans Stadium at UW Lax |
Sat, May 13 | North Eastern Conference | Waupaca |
Tue, May 16 | North Shore Conference | Cedarburg |
Northern Lakes Conference | Dual Meet Schedule Only | |
Mon, May 15 | Packerland Conference | Southern Door |
Tue, May 16 | Ridge & Valley Conference | Viroqua |
Sat, May 13 | Rock Valley Conference | Evansville |
Tue, May 16 | Scenic Bluffs Conference | Necedah |
Mon, May 15 | Six Rivers Conference | UW-Platteville [Host River Ridge] |
Tue, May 16 | South Central Conference | Wautoma |
Fri, May 12 | Southeast Conference | Oak Creek |
Tue, May 16 | Southern Lakes Conference | Burlington |
Tue, May 16 | Southwest Wisconsin Activities League | Cuba City |
Tue, May 16 | Southwest Wisconsin Conference | Richland Center |
Tue, May 16 | Trailways | Deerfield |
Tue, May 16 | Wisconsin Flyway Conference | Lomira |
Tue, May 16 | Wisconsin Little Ten Conference | Oconomowoc |
Tue, May 16 | Wisconsin Valley Conference | Stevens Point at Goerke Park |
Tue, May 16 | Woodland Conference | Pewaukee |
WEEK 10 OF COMPETITION: May 15 - May 20 | ||
Monday | Meet | Location |
May 15 | - | - |
- | - | - |
Tuesday | Meet | Location |
May 16 | Rosholt Relays | Rosholt |
May 16 | Three Lakes Small School Classic | Three Lakes/Phelps |
May 16 | USM MS 3 | University Sch of Milwaukee |
- | - | - |
- | - | - |
Wednesday | Meet | Location |
May 17 | Lancer Relays | Madison La Follette HS |
- | - | - |
- | - | - |
Thursday | Meet | Location |
May 18 | Chuck Walek Invitational | Whitehall HS |
May 18 | Coach Heinz Throwers Classic | Shawano HS |
May 18 | Cold 'Vike' Invitational | Denmark HS |
May 18 | Peshtigo M & O Quad | Peshtigo HS |
May 18 | Shiocton Meet | Shiocton HS |
May 18 | Sparta Last Chance Meet | Sparta HS |
- | - | - |
- | - | - |
Friday | Meet | Location |
May 19 | - | - |
- | - | - |
Saturday | Meet | Location |
May 20 | - | - |
- | - | - |
WEEK 9 OF COMPETITION: May 8 - May 13 | ||
Monday | Meet -Other Meets | Location |
May 8 | Baraboo Invite | Baraboo HS |
May 8 | Buffalo Invite | Mondovi Hs |
May 8 | Doc Shultz Invitational | Edgar HS |
May 8 | FVA Relays | Hortonville HS |
May 8 | Fredrickson-Sonnentag Invitational | Arcadia Hs |
May 8 | Lady Throw Meet | Homestead HS |
May 8 | Oconto County Meet | Oconto HS |
May 8 | Phillips Invitational | Phillips HS |
May 8 | Redbird Invitational | Darlington HS |
May 8 | Rosholt Rinky Dink | Rosholt HS |
May 8 | WB Lions Invite | Wittenberg-Birnamwood HS |
May 8 | Wega Open | Weyauwega-Fremont HS |
May 8 | Welker Invitational | Ashland HS |
- | - | - |
- | - | - |
- | - | - |
Tuesday | Meet-Other Meets | Location |
May 9 | Algoma Invitational | Algoma HS |
May 9 | Colfax Invitational | Colfax HS |
May 9 | Eau Claire City Meet | Eau Claire North HS |
May 9 | Edgewood Quad | Edgewood HS |
May 9 | Hatchet Invitational | Tomahawk HS |
May 9 | Justinger Memorial Invitational | Tomah HS |
May 9 | Kenosha County Meet | Westosha Central HS |
May 9 | Kickapoo/La Farge Small Conference | Kickapoo HS |
May 9 | Lancaster Vs Richland Center | Richland Center |
May 9 | Marinette Invite | Marinette HS |
May 9 | McDonell Invitational | Chippewa Falls @ Dorais Field |
May 9 | Onalaska Invitational | Onalaska HS |
May 9 | Peper Invitational - 19th Annual | Grantsburg HS |
May 9 | Rice Lake Rotary Invitational | Rice Lake HS |
May 9 | Richmond-Erickson Invite | Wauwatosa East @ Hart Park |
May 9 | Ridge and Valley Conference | Kickapoo HS |
May 9 | Roncalli Quad | Manitowoc Roncalli HS |
May 9 | SWAL Mid Season Meet | Fennimore HS |
May 9 | Shawano Invitational | Shawano HS |
May 9 | Walworth County Invitational | Elkhorn HS |
May 9 | Wausau City Meet | Wausau West HS |
May 9 | West De Pere Invite | West De Pere HS |
- | - | - |
- | - | - |
Wednesday | Meet-Other Meets | Location |
May 10 | Menomonee Falls Girls Invite | Menomonee Falls HS |
May 10 | Red Raider Invitational | Pulaski HS |
- | - | - |
- | - | - |
Thursday | Meet-Other Meets | Location |
May 11 | Bessemer Invitational | Bessemer HS, MI |
May 11 | Bloomer Quad | Bloomer HS |
May 11 | Classic 8 Conference Meet | Arrowhead HS |
May 11 | Dairyland Conference | Cochrane-Fountain City |
May 11 | Dunn St Croix/Lakeland Conf Challenge | Boyceville HS |
May 11 | Frederic Invitational | Frederic HS |
May 11 | Glenwood City Open | Glenwood City HS |
May 11 | H.O.N. Quad | Chetek-Weyerhaeuser HS |
May 11 | Marshland Invite | Mayville HS |
May 11 | Pauquette Invitational | Poynette HS |
May 11 | Pittsville Invitational | Pittsville HS |
- | - | - |
- | - | - |
Friday | Meet-Other Meets | |
May 12 | Belleville Invitational | Belleville HS |
May 12 | Big 8 Conference Meet | Madison West @ Mansfield Stad. |
May 12 | Borg Invite | Delavan-Darien HS |
May 12 | Bulldog Girls True Team Meet | Cedarburg |
May 12 | CWC-10 Conference Meet | Tri-County HS |
May 12 | Grafton Black Hawk Coed Invitational | Grafton HS |
May 12 | Hartford Invitational | Hartford Union HS |
May 12 | Heather Johnson Invitaitonal | Wisconsin Dells |
May 12 | John Klement Invitational | Monona Grove |
May 12 | M & O Conference Meet | Peshtigo HS |
May 12 | Southeast Conference Meet | Oak Creek |
May 12 | Sparky Reynolds Invitaitonal | Boscobel HS |
May 12 | Tom Mueller Invite 2017 | Oregon Hs |
May 12 | West Allis Hale Invitational | West Allis Nathan Hale HS |
May 12 | West Bend Varsity Invite | West Bend East HS |
May 12 | William E DeJung Invitational | Cadott HS |
- | - | - |
- | - | - |
Saturday | Meet-Other Meets | Location |
May 13 | Bay Conference Meet | Shawano HS |
May 13 | CWC - 8 Conference Meet | Wittenberg-Birnamwood HS |
May 13 | Coulee Conference Meet | Black River Falls Hs |
May 13 | Greendale Invite | Greendale HS |
May 13 | Mississippi Valley Conference Meet | UW-La Crosse |
May 13 | North Eastern Conference Meet | Waupaca HS |
May 13 | Rock Valley Conference Meet | Evansville HS |
- | - | - |
- | - | - |
WEEK 8 OF COMPETITION : May 1 - May 6 | ||
Monday | Meet - Other meets | Location |
May 1 | Fennimore Invitational | Fennimore HS |
May 1 | Kraemer Invitational Rescheduled to 5/3 | Ironwood, MI |
May 1 | Grantsburg HS | |
May 1 | Stratford HS | |
May 1 | Tri-County HS, Plainfield | |
May 1 | Unity HS | |
May 1 | Wittenberg-Birnamwood HS | |
May 1 | Appleton Xavier HS | |
- | - | - |
- | - | - |
- | - | - |
- | - | - |
Tuesday | Meet - Other meets | Location |
May 2 | Abbotsford Invitational | Abbotsford HS |
May 2 | Amery Invite | Amery HS |
May 2 | Bruce Brewer Invitational | Bangor HS |
May 2 | Cambridge Capitol Conf Quad | Cambridge HS |
May 2 | Dave Landgraf Invitational | Bloomer HS |
May 2 | Deerfield Trailways Triangular | Deerfield HS |
May 2 | ECC Relays | Kettle Moraine Lutheran HS |
May 2 | FRCC Conference Relays | Pulaski HS |
May 2 | Fall Creek Invitational | Fall creek HS |
May 2 | Flyweay Conference Relays | Omro HS |
May 2 | Gilman Invite | Gilman HS |
May 2 | Klinkner Invitational | Morrissey Stadium, Chilton |
May 2 | Lodi Capitol Conf Quad | Lodi HS |
May 2 | MPS City Relay Meet | Milwaukee Pulaski HS |
May 2 | Madison City Outdoor Championships | Madison Memorial HS |
May 2 | Rock Valley North Meet | Jefferson HS |
May 2 | Rock Valley South Meet | Palmyra-Eagle HS |
May 2 | SEC Conference Relays | Oak Creek HS |
May 2 | Three Lakes Invitational | Three Lakes HS |
May 2 | Trailways Conference Meet | Princeton HS |
May 2 | WVC Relays | DC Everest HS |
May 2 | Waupaca Quad | Waupaca HS |
May 2 | Wautoma Quad | Wautoma HS |
May 2 | West De Pere Quad | West De Pere HS |
May 2 | Wolverine Invite | Waterford HS |
May 2 | Woodland Conference Relays | Greendale HS |
- | - | - |
- | - | - |
Wednesday | Meet - Other meets | Location |
May 3 | GMC Conference Relays | West Allis Nathan Hale HS |
May 3 | Kraemer Invitational Rescheduled from 5/1 | Ironwood, MI |
May 3 | North Shore Conference Relays | Cedarburg HS |
- | - | - |
- | - | - |
Thursday | Meet - Other meets | Location |
May 4 | Barron Quad | Barron HS |
May 4 | Black Hawk May Meet | Blackhawk HS in South Wayne |
May 4 | Blackshirt Challenge Old Fashioned Meet | Waukesha South HS |
May 4 | Colfax Meet | Colfax HS |
May 4 | Dairyland Conference True Team Meet | Whitehall HS |
May 4 | Indianhead Conference Meet | Hurley HS |
May 4 | Marion Mustangs Invitational | Marion HS |
May 4 | Peshtigo Invitational - 39th Annual | Peshtigo HS |
May 4 | Pirate Invite | Waterloo HS |
May 4 | Rhode Open | Weyauwega-Fremont HS |
May 4 | Seymour Invitational - 37th Annual | Seymour HS |
May 4 | St Croix Central Meet | St Croix Central HS |
May 4 | Stratford Invitational - 46th Annual | Stratford HS |
May 4 | Tiger Spring Classic | Hillsboro HS |
May 4 | WLT Relay Championships | Hartford Union HS |
May 4 | Waupaca Comet 'Vic Tree' Invite | Waupaca HS |
May 4 | Webster Meet | Webster HS |
May 4 | Willard Hanson Relays | La crosse Central |
- | - | - |
- | - | - |
- | - | - |
Friday | Meet - Other meets | Location |
May 5 | Beloit Daily News Invite | Beloit Turner HS |
May 5 | Brown Deer Invitational | Brown Deer HS |
May 5 | Cadott Invitational | Cadott HS |
May 5 | Deerfield Classic | Deerfield HS |
May 5 | Demerit Invitational | De Pere HS |
May 5 | Demon Invitational - 13th Annual | Burlington HS |
May 5 | Hilbert Invitational | Hilbery HS |
May 5 | Lourdes Knight Under The Stars | -UW-Oshkosh Titan Stadium |
May 5 | Lutheran Invitational | Wisconsin Lutheran College |
May 5 | Martin Luther Spartan Invite | Greendale-Gene Schneider Field |
May 5 | Matye Invitational | Osseo at Ward Field |
May 5 | New Auburn Varsity Track Meet | New Auburn HS |
May 5 | Otto Bacher Invite | Merrill HS |
May 5 | Parker Memorial Invitational | New Berlin West HS |
May 5 | Rewing Invite | Sheboygan South HS |
May 5 | River Valley Alumni Invitational | River Valley HS |
May 5 | SCC/Coulee Challenge | Mauston HS |
May 5 | Stan Barr Relays | New Richmond HS |
May 5 | Steinke Invite | Kettle Moraine HS |
May 5 | Stoughton Invite | Stoughton HS |
May 5 | Tider Invitational | Edgerton HS |
May 5 | Two Rivers Invite | Two Rivers HS |
May 5 | Vanderpan Meet | Sheboygan Falls HS |
May 5 | Wisconsin Rapids Kiwanis Invitational | Wisconsin Rapids HS |
- | - | - |
- | - | - |
Saturday | Meet - Other meets | Location |
May 6 | Ginger Morrey Invitational | Riverdale HS |
May 6 | Lady Highlander Invitational | Homestead HS |
May 6 | Myrhum Invitational - Varsity | Arrowhead HS |
May 6 | Super Saturday Invitational | Cochrane-Fountain City HS |
- | - | - |
- | - | - |
WEEK 7 OF COMPETITION: April 24 - April 29 | ||
Monday | Meet-Other meets | Location |
Apr 24 | Big East Conf Relays | Howards Grove Hs |
Apr 24 | Bobcat Invitational | Florence HS |
Apr 24 | Bulldog Relays | Boscobel HS |
Apr 24 | Door Cnty Classic | Gibraltar HS |
Apr 24 | Edgar Meet | Edgar HS |
Apr 24 | Gillett Girls Inv | Gillett HS |
Apr 24 | Glenwood City HS Meet | Glenwood City HS |
Apr 24 | Green Bay West Quad | Green Bay West HS |
Apr 24 | Hayward Invitational | Hayward HS |
Apr 24 | Hoffman Invite | Black River Falls |
Apr 24 | Red Raider Invitational | Pulaski HS |
Apr 24 | T-Bird Invite | Iola-Scandinavia HS |
Apr 24 | Trempealeau Cnty Meet | Blair-Taylor HS |
Apr 24 | Wood Cnty Inv | Auburndale |
- | - | - |
- | - | - |
Tuesday | Meet-Other meets | Location |
Apr 25 | Algoma Tri | Algoma HS |
Apr 25 | Baldwin-Woodville Open | Baldwin-Woodville HS |
Apr 25 | Berlin Quad | Berlin HS |
Apr 25 | Butch Richardson Meet | Univ Sch of Milwaukee |
Apr 25 | Capitol Conf Quad | Marshall HS |
Apr 25 | Cardinal Invite | Necedah HS |
Apr 25 | Chequamegon Invitational | Chequamegon HS |
Apr 25 | Chetek-Weyerhaeuser Inv | Chetek-Weyerhaeuser HS |
Apr 25 | Deerfierld Trailways Meet | Deerfield HS |
Apr 25 | EWC Conf Relays | Valders HS |
Apr 25 | Father Mac Relays | Chippewa Falls McDonell |
Apr 25 | Kaukauana Triagular | Kaukauna HS |
Apr 25 | Lake Mills Invite | Lake Mills HS |
Apr 25 | Medford Invite | Medford Area HS |
Apr 25 | New London Quad | New London HS |
Apr 25 | North Crawford Small Conf Meet | North Crawford HS |
Apr 25 | Old Abe Invitational | Eau Claire Memorial HS |
Apr 25 | Onalaska Open | Onalaska HS |
Apr 25 | Pirate Invitational | Cochrane-Fountain City |
Apr 25 | Shell Lake HS Meet | Shell Lake HS |
Apr 25 | Trailways Conf. Meet | Princeton HS |
Apr 25 | Washington Cnty Invite | Kettle Moraine Lutheran HS |
Apr 25 | Wautoma Quad | Wautoma HS |
- | - | - |
- | - | - |
Wednesday | Meet | Location |
Apr 26 | - | - |
- | - | - |
- | - | - |
Thursday | Meet-Other meets | Location |
Apr 27 | Auburndale HS | |
Aug 27 | Christopher Becker Memorial Invite | Cuba City |
Apr 27 | Cumberland HS | |
Apr 27 | Whitehall HS | |
Apr 27 | Ellsworth HS | |
Apr 27 | North FDL HS | |
Apr 27 | Royall HS | |
Apr 27 | Boyceville HS | |
Apr 27 | Northland Pines HS | |
Apr 27 | Northwestern HS | |
Apr 27 | Oconto Falls HS | |
Apr 27 | Pulaski HS | |
Apr 27 | Racine Invite | Union Grove HS |
Apr 27 | Spartan Invite-16th Annual Resched 4/28 | Luxemburg-Casco HS |
Apr 27 | St Croix Falls | |
Apr 27 | Ripon @ Ingalls Field | |
Apr 27 | Tri-County Invite Rescheduled to 4/28 | Tri-County HS |
Apr 27 | Rice Lake HS | |
- | - | - |
- | - | - |
Friday | Meet-Other meets | Location |
Apr 28 | Altheimer Invitational | Pewaukee HS |
Apr 28 | Badger Invitational | L.G. Badger HS |
Apr 28 | Baraboo Relays | Baraboo HS |
Apr 28 | Bulldog Inivite | Pardeeville HS |
Apr 28 | Cardinal Relays | Middleton HS |
Apr 28 | Cougar Relays - 70th Annual | Janesville Craig @ Monterey Stad. |
Apr 28 | Dan Benson Invite | Wauwatosa West HS |
Apr 28 | Fort Invite | Fort Atkinson HS |
Apr 28 | Gil Frank Papermaker Invite | Kimberly HS |
Apr 28 | Marathon HS Meet | Marathon HS |
Apr 28 | Marshall Relays | Marshall HS |
Apr 28 | Neenah Coed Outdoor Inv | Neenah HS |
Apr 28 | New Meet - LC Spartan Invite | Luxemburg-Casco |
Apr 28 | Pacer Relays | Union Grove HS |
Apr 28 | Panther Invite | SPASH |
Apr 28 | Pre-Prom Party | Wisconsin Lutheran HS |
Apr 28 | Spartan Invite-16th Annual From 4/27 | Luxemburg-Casco HS |
Apr 28 | Sporty Salsman Invite | Gale-Ettrick-Trempealeau HS |
Apr 28 | St Norberts Elite HS Meet | St Norberts in De Pere |
Apr 28 | Sting Cancer Invitational | Brillion HS |
Apr 28 | Tiger Track Invite | Howards Grove |
Apr 28 | Timberwolves Invitational | River Ridge HS @ Bloomington MS |
Apr 28 | Tri-County Invite From 4/27 | Tri-County HS |
- | - | - |
- | - | - |
Saturday | Meet-Other meets | Location |
Apr 29 | Fastest Four and Field Meet | Princeton HS |
Apr 29 | Knights of Columbus Relays | La Crosse Aquinas @ UW-Lax |
Apr 29 | Northstar Invite | Waukesha North HS |
Apr 29 | Palmyra-Eagle Invite | Palmyra-Eagle HS |
Apr 29 | Sun Prairie Vault Fest- 3rd Annual | Sun Prairie HS |
- | - | - |
- | - | - |
WEEK 6 OF COMPETITION: April 17-April 22 | ||
Monday | Meet | Location |
Apr 17 | Bay Port Triangular | Bay Port HS |
Apr 17 | CWC-10 Pre-Conference | Port Edwards HS |
Apr 17 | CWC-8 Pre-Conference | Manawa HS |
Apr 17 | Lee Griffin Invitational | Kickapoo HS |
Apr 17 | North Tri | Sheboygan North HS |
Apr 17 | Prairie du Chien Relays | PDC HS |
Apr 17 | Randolph Triangular Plus 1 | Randolph HS |
- | - | - |
- | - | - |
Tuesday | Meet | Location |
Apr 18 | Algoma Tri | Algoma HS |
Apr 18 | Athens Coed Invitational | Athens HS |
Apr 18 | Bay Conference Relays | Seymour HS |
Apr 18 | Capitol Conference Quad | Cambridge HS |
Apr 18 | Capitol Conference Tri | Wisconsin Heights HS |
Apr 18 | Capitol Conference Quad | Waterloo HS |
Apr 18 | Clear Lake Varsity Meet | Clear Lake HS |
Apr 18 | Colby Invite | Colby HS |
Apr 18 | De Forest Triangular | DeForest HS |
Apr 18 | ECC Quad | Plymouth HS |
Apr 18 | EWC Quad | Sheboygan Falls |
Apr 18 | Eleva-Strum Cardinal Invitational | Eleva-Strum HS |
Apr 18 | Flyway Quad | Winnebago Lutheran Academy |
Apr 18 | Fox Valley Association Conference Quad | Appleton West |
Apr 18 | Kimberly HS Meet | Kimberly HS |
Apr 18 | Knight Invite | Luther HS in Onalaska |
Apr 18 | Laconia Quad | Laconia HS - Rosendale |
Apr 18 | Ladysmith High School Invite | Ladysmith HS |
Apr 18 | Little Chute Quad | Little Chute HS |
Apr 18 | Logan Invite | La Crosse Logan HS |
Apr 18 | Mosinee Invitaitonal | Mosinee HS |
Apr 18 | River Ridge Track Meet | Bloomington MS |
Apr 18 | Sturgeon Bay Quad | Sturgeon Bay HS |
Apr 18 | USM Wildcat | University School of Milwaukee |
Apr 18 | Waunakee Quad | Waunakee HS |
Apr 18 | Wausau West Pentagular | Wausau West HS |
Apr 18 | Whitefish Bay Outdoor Meet | Whitefish Bay HS |
Apr 18 | Winneconne Quad | Winneconne HS |
- | - | - |
- | - | - |
Wednesday | Meet | Location |
Apr 19 | Hamilton Coed Invitational | Hamilton HS |
Apr 19-22 | Kansas Relays | University of Kansas |
Apr 19 | Lady Spartan Invitational - 42nd Annual | Brookfield East HS |
- | - | - |
- | - | - |
Thursday | Meet | Location |
Apr 20 | Betsy Demerit Invitational | Reedsburg Area HS |
Apr 20 | Bruce Invite | Bruce HS |
Apr 20 | Colfax Meet | Colfax HS |
Apr 20 | Dale Peterson Invitational | Antigo HS |
Apr 20 | Frederic HS | |
Apr 20 | Hayward HS | |
Apr 20 | Indianhead Conference Track Meet | South Shore HS |
Apr 20 | Ladysmith Quad | Ladysmith HS |
Apr 20 | New Richmond HS | |
Apr 20 | Packerland Conf Relays | Algoma HS |
Apr 20 | Platteville Invitational Relays | Platteville HS |
Apr 20 | Preble Girls Triangular | Green Bay Preble |
Apr 20 | Prescott Invitational | Prescott HS |
Apr 20 | Princeton Invitational | Princeton HS |
Apr 20 | Sparta Tri-County Invitational | Sparta HS |
Apr 20 | West Dairyland Conference Meet | Independence HS |
Apr 20 | Xavier HS | |
Apr 20 | Z Invite | Westosha Central HS |
- | - | - |
- | - | - |
- | - | - |
Friday | Meet | Location |
Apr 21 | Appleton West Invite | Appleton West HS |
Apr 21 | Back The Track | Rosholt HS |
Apr 21 | Cadott High School Meet | Cadott HS |
Apr 21 | Dan Baker Invitational | De Pere HS |
Apr 21 | Dodge County Invite | Beaver Dam HS |
Apr 21 | Earl Gatzke Invitational | Tomah HS |
Apr 21 | East Troy Invitational | East Troy HS |
Apr 21 | Evergreen Girls Invite | DC Everest HS |
Apr 21 | Jim Church Invitational | Brodhead HS |
Apr 21 | Kewaskum Invitational | Kewaskum HS |
Apr 21 | Lodi Mini-Invite | Lodi HS |
Apr 21 | Parker Girls Invitational-19th Annual | Janesville's Monterey Stadium |
Apr 21 | Schultz Invitational | Arcadia HS |
Apr 21 | Spartan Invite | West Bend West HS |
Apr 21 | Stanley-Boyd Open Track Meet | Stanley-Boyd HS |
Apr 21 | Sun Prairie Invitational | Sun Prairie HS |
Apr 21 | Under the Lights | Winneconne HS |
Apr 21 | Verle Clark Invitational | Westfield HS |
Apr 21 | WI Vs MN Border Battle | River Falls HS |
Apr 21 | Watertown Outdoor Invitational | Watertown HS |
- | - | - |
- | - | - |
Saturday | Meet | Location |
Apr 22 | Cashton Invitational | Cashton HS |
Apr 22 | Classic 8 Conference Relays | Kettle Moraine HS |
Apr 22 | Don Albright Invite | Orfordville Parkview HS |
Apr 22 | Lancer Invitational | St John NW Military Academy |
Apr 22 | Randy Lyons Invite | Whitewater HS |
Apr 22 | Red Devil Invitational-22nd Annual | Kenosha Mary D Bradford Stadium |
Apr 22 | Viking Invitational | Wisconsin Lutheran HS |
Apr 22 | Waupaca County Meet | New London HS |
Apr 22 | West Salem Outdoor Invitational | St Mary's Univ, MN |
- | - | - |
- | - | - |
WEEK 5 OF COMPETITION: April 10-15 | ||
Monday | Meet | Location |
Apr 10 | Deerfield Mini Invite | Deerfield HS |
Apr 10 | East Central Conference Quad | Ripon HS |
Apr 10 | Hastings Meet | Hastings, MN |
Apr 10 | Indian Trail Triangular | Kenosha Indian Trail HS |
Apr 10 | Manitowoc Lincoln Quad | Manitowoc Lincoln HS |
Apr 10 | Richard Glendenning Invitational | Monroe HS |
Apr 10 | SWAL Mid Season Meet | Darlington HS |
Apr 10 | Tri-County 7 Team Meet | Tri-County HS |
Apr 10 | Winona Open | Winona State Univ., MN |
- | - | - |
- | - | - |
- | - | - |
Tuesday | Meet | Location |
Apr 11 | Athens Invite | Athens HS |
Apr 11 | Badger Challenge | Portage HS |
Apr 11 | Baldwin-Woodville Invite | Baldwin-Woodville HS |
Apr 11 | Bangor Open | Bangor HS |
Apr 11 | Black Hawk Meet | Black Hawk HS |
Apr 11 | Capitol Conference Quad | Belleville HS |
Apr 11 | Capitol Conference Quad | Marshall HS |
Apr 11 | Charger Relays | Wittenberg-Birnamwood HS |
Apr 11 | Chippewa Falls Triangular | Chippewa Falls HS |
Apr 11 | Eastern Wisconsin Conference Quad | Brillion MS |
Apr 11 | Eastern Wisconsin Conference Quad | Chilton HS |
Apr 11 | Edgar Meet | Edgar HS |
Apr 11 | Eleva-Strum Early Bird | Eleva-Strum HS |
Apr 11 | Germantown Girls Invitational [2nd Annual] | Germantown HS |
Apr 11 | Kimberly Triangular | Kimberly HS |
Apr 11 | M Club Relays | Mukwonago HS |
Apr 11 | MVC/Coulee Invitational | Holmen HS |
Apr 11 | Marinette Tri Plus 1 | Marinette HS |
Apr 11 | North Crawford Invitational | North Crawford HS |
Apr 11 | Osceola Invitational | Osceola HS |
Apr 11 | Slinger Invite | Slinger HS |
Apr 11 | Southern Lakes Conference Relays | Badger HS |
Apr 11 | St Mary's Springs Invite | SMS HS |
Apr 11 | Webster HS | |
Apr 11 | Winneconne Quad | Winneconne HS |
Apr 11 | Wisconsin Valley Conference Indoor | UW-Stevens Point |
Apr 11 | Wrightstown Quad | Wrightstown HS |
- | - | - |
- | - | - |
Wednesday | Meet | Location |
Apr 12 | Battle For New Berlin | New Berlin West |
Apr 12 | Tom Burger Invitational | Milwaukee Lutheran HS |
- | - | - |
- | - | - |
- | - | - |
Thursday | Meet | Location |
Apr 13 | Berry Invite | Mayville HS |
Apr 13 | Blue Jay Invite | Cambridge HS |
Apr 13 | Cassville Invitational | Cassville HS |
Apr 13 | Gilman Invite | Gilman HS |
Apr 13 | Green Bay City Meet | GB Southwest HS |
Apr 13 | Heart of the North Conference Meet | UW-Superior |
Apr 13 | Hudson True Team Meet | Hudson HS |
Apr 13 | Indee Relays | Independence HS |
Apr 13 | Lady Pretzel Track Invitational | Freeport, IL |
Apr 13 | Lancaster Invite | Lancaster HS |
Apr 13 | Markesan Invite | Markesan HS |
Apr 13 | Medford Early Bird Invitational | Medford HS |
Apr 13 | Mondovi Outdoor Meet | Mondovi HS |
Apr 13 | Mustang Outdoor Open | Menomonie HS |
Apr 13 | Randolph Triangular | Randolph HS |
Apr 13 | Reedsville Invite | Reedsville HS |
Apr 13 | Riverdale Invitational | Port Byron, IL |
Apr 13 | Rosholt Early Bird | Rosholt HS |
Apr 13 | Siren Meet | Siren HS |
Apr 13 | Uff da Invitational | Westby HS |
Apr 13 | Valders Invite | Valders HS |
Apr 13 | West De Pere Triangular | West De Pere HS |
- | - | - |
- | - | - |
Friday | Meet | Location |
Apr 14 | - | - |
- | - | - |
- | - | - |
Saturday | Meet | Location |
Apr 15 | A.J. Couger Relays | Vernon Hills HS, IL |
Apr 15 | Milwaukee United Relays | Milw Pulaski Stadium |
Apr 15 | Mondo Invitational | West Allis Nathan Hale |
Apr 15 | Watertown Gosling Open | Watertown HS |
- | - | - |
- | - | - |
WEEK 4 OF COMPETITION: April 3 - April 8 | ||
Monday | Meet | Location |
Apr 3 | Delavan Darien HS | |
Apr 3 | Waupaca HS | |
- | - | - |
- | - | - |
Tuesday | Meet | Location |
Apr 4 | Berlin Invitational | Berlin HS |
Apr 4 | Boscobel Quad + | Boscobel HS |
Apr 4 | Cambridge Meet | Cambridge HS |
Apr 4 | Clinton @ Parkview | Orfordville Parkview |
Apr 4 | Cochrane-Fountain City Early Bird Invite | Cochrane-Fountain City HS |
Apr 4 | Columbia County | Portage HS |
Apr 4 | Darlington Triangular | Darlington HS |
Apr 4 | Empire Invitational | Holmen HS |
Apr 4 | Great Northern Conference Indoor | Northland Pines |
Apr 4 | Menomonie Invitational [Mustang Indoor] | UW-River Falls |
Apr 4 | Mischicot Quad | Mischicot HS |
Apr 4 | Mondovi Indoor | St Marys Univ, MN |
Apr 4 | Mount Horeb Quadrangular | Mount Horeb HS |
Apr 4 | Omro Quad | Omro HS |
Apr 4 | Oriole Invite | North Fond du Lac HS |
Apr 4 | Pittsville Track Meet | Pittsville HS |
Apr 4 | Poynette Tri | Poynette Hs |
Apr 4 | River Ridge Meet | River Ridge HS |
Apr 4 | Spooner Invitational | Spooner HS |
Apr 4 | Sugar River Invitational | Belleville HS |
Apr 4 | Tiger Relays | Marshfield HS |
- | - | - |
- | - | - |
Wednesday | Meet | Location |
Apr 5 | - | - |
- | - | - |
- | - | - |
Thursday | Meet | Location |
Apr 6 | Denmark HS | |
Apr 6 | Bay Port Pirate Indoor Invite | Bay Port HS |
Apor 6 | Kettle Moraine Lutheran Invite | Kettle Moraine Lutheran HS |
Apr 6 | Manitowoc Lincoln FRCC Quad | Mantitowoc Lincoln |
Apr 6 | Mayville Quad | Mayville HS |
Apr 6 | Neenah Girls Invite | Neenah HS |
Apr 6 | North Shore Conf. Indoor | Homestead HS |
Apr 6 | Poynette Triangular | Poynette HS |
Apr 6 | Royall Early Bird Invite | Royall HS |
Apr 6 | Shiocton Invite | Shiocton HS |
Apr 6 | St Croix Central Invite | St Croix Central HS |
Apr 6 | St Joseph Lancer Invitational | Kenosha St Joseph @ Indian Trail HS |
Apr 6 | WLT Indoor Championships | Oconomowoc HS |
Apr 6 | Wausau West Girls Warrior Invite | Wausau West HS |
Apr 6 | Wild Rose Meet | Wild Rose HS |
- | - | - |
- | - | - |
Friday | Meet | Location |
Apr 7 | Dana Waddell Invitational | Marshall HS |
Apr 7 | Darlington Invitational [from April 6] | Darlington HS |
Apr 7 | Oostburg Invitational | Oostburg HS |
Apr 7 | Packy Paquette Indoor Track Meet | UW-Superior |
Apr 7 | Stout Elite | UW-Stout |
Apr 7 | Wautoma Invitational | Wautoma HS |
Apr 7 | Wisconsin Heights Meet | Wisconsin Heights HS |
Apr 7 | Woodland Conference Indoor | UW-Parkside |
- | - | - |
- | - | - |
Saturday | Meet | Location |
Apr 8 | Classic 8 Indoor Conference | UW-Parkside |
Apr 8 | Clinton Relays | Clinton HS |
Apr 8 | Lake Superior Conference Indoor | UW-Superior |
Apr 8 | Little Chute Invitational | Little Chute HS |
Apr 8 | Northland Pines Invitational | Northland Pines HS |
Apr 8 | Spartan Invitational | McFarland HS |
Apr 8 | W/TFA Indoor Championships | UW-Whitewater |
- | - | - |
- | - | - |
WEEK 3 OF COMPETITION: March 27 - April 1 | ||
Monday | Meet | Location |
Mar 27 | Alphonso Invitational | Antigo HS |
Mar 27 | Oshkosh Invitational - Large School | UW-Oshkosh |
- | - | - |
- | - | - |
Tuesday | Meet | Location |
Mar 28 | Blue Devil Invite | UW-Stout |
Mar 28 | Chris Wilson Indoor | Milwaukee Lutheran |
Mar 28 | Kenosha Cnty Indoor | Carthage College |
Mar 28 | Lakeland Invite | Lakeland HS |
Mar 28 | New Richmond Inv | UW-River Falls |
Mar 28 | Oshkosh Invitatonal - Small School | UW-Oshkosh |
Mar 28 | Watertown Indoor JV | Watertown HS |
- | - | - |
- | - | - |
Wednesday | Meet | Location |
Mar 29 | Greater Metro Conference Indoor | West Allis Central |
Mar 29 | New Berlin West Quad | NB West |
- | - | - |
- | - | - |
Thursday | Meet | Location |
Mar 30 | Bay Port Invite | Bayport HS |
Mar 30 | Cippewa Falls McDonnell Indoor | UW-Eau Claire |
Mar 30 | Early Bird Indoor | St Marys, MN |
Mar 30 | Homestead Co-Ed Indoor Triangular | Homestead HS |
Mar 30 | Marshfield Girls Inv | Marshfield HS |
- | - | - |
- | - | - |
Friday | Meet | Location |
Mar 31 | River Ridge Meet | Bloomington MS [moved from 3/30-17] |
Mar 31 | Rosholt/Badger Webko Meet | UW-Stevens Point |
Mar 31 | Seymour Varsity Invite | Seymour HS |
Mar 31 | Simpson Indoor | UW-Superior |
Mar 31 | Six Team Meet | Milwaukee Lutheran |
Mar 31 | Wautoma Relays | Wautoma HS |
- | - | - |
- | - | - |
Saturday | Meet | Location |
Apr 1 | Case Classic | Racine Case HS |
Apr 1 | Meurett Inv | Neillsville HS |
Apr 1 | 19th Annual T-Bird Invitational | Lakeland HS |
Apr 1 | MSU Varsity Showcase | Minnesota State University-Mankato |
Apr 1 | Milwaukee Public Schools Indoor | Milwaukee South |
Apr 1 | Watertown Indoor Invite | Watertown HS |
Apr 1 | Waukesha South Ed Dwyer Indoor | Waukesha South |
- | - | - |
- | - | - |
WEEK 2 OF COMPETITION: March 20-25 | ||
Monday | Meet | Location |
Mar 20 | Lois Wolf Invitational | Whitefish Bay HS |
Mar 20 | Oshkosh West Indoor Invite | UW-Oshkosh |
Mar 20 | WAC 9/10 Invite | West Allis Central HS |
- | - | - |
Tuesday | Meet | Location |
Mar 21 | Lakeland Co-ed | Lakeland HS |
Mar 21 | Pioneer Meet | UW-Platteville |
Mar 21 | Seymour Quint | Seymouyr HS |
Mar 21 | Sheboygan South Indoor | Sheboygan South HS |
Mar 21 | Waters Meet | UW-Oshkosh |
Mar 21 | West De Pere Triangular | West De Pere HS |
Mar 21 | Girls Bulldog Indoor | Cedarburg HS |
- | - | - |
- | - | - |
Wednesday | Meet | Location |
Mar 22 | Clark Mitchell Indoor [1st Annual] | Cudahy HS |
Mar 22 | Schreiber Meet | New Berlin West |
- | - | - |
- | - | - |
- | - | - |
Thursday | Meet | Location |
Mar 23 | Dunn County Indoor Championships | Menomonie HS |
Mar 23 | G-E-T Early Bird Indoor | St Marys Univ, MN |
Mar 23 | Homestead #2 | Homestead HS |
Mar 23 | Northland Pines Indoor | Northland Pines HS |
Mar 23 | Oshkosh North Spartan Inv | UW-Oshkosh |
Mar 23 | Tomahawk Indoor Triangular | Tomahawk HS |
Mar 23 | UW - Platteville High School Meet | UW-Platteville |
- | - | - |
- | - | - |
- | - | - |
Friday | Meet | Location |
Mar 24 | Doug Johnson Bulldog Invite | West Allis Central HS |
Mar 24 | Madison City Meet | The Shell @ UW-Madison |
Mar 24 | Pam Kjono Meet | Manitowoc HS |
Mar 24 | Tri-State Large Schools | UW-Platteville |
- | - | - |
- | - | - |
- | - | - |
Saturday | Meet | Location |
Mar 25 | All American Meet | UW-River Falls |
Mar 25 | Cardinal Relays | Waukesha South |
Mar 25 | Cashton Invite | UW-La Crosse |
Mar 25 | Eagle Invitational | Racine Case HS |
Mar 25 | Mauston Golden Eagle Indoor | UW-La Crosse |
Mar 25 | Northern Badger Meet - Large Schools | UW-Stout |
Mar 25 | Northern Badger Meet - Small Schools | UW-Stout |
Mar 25 | Racine Invitational | Racine Case HS |
Mar 25 | Tri-State Small Schools | UW-Platteville |
Mar 25 | Watertown Indoor Relays | Watertown HS |
- | - | - |
WEEK 1 OF COMPETITION: March 13-18 | ||
Monday | Meet | Location |
Mar 13 | - | - |
- | - | - |
- | - | - |
Tuesday | Meet | Location |
Mar 14 | [*Teams did not have 7 days prac] | |
Mar 14 | DC Everest Girls Indoor | DC Everest HS |
Mar 14 | Neenah Girls Tri | Neenah Field House |
- | - | - |
- | - | - |
Wednesday | Meet | Location |
Mar 15 | Green Bay Girls City Meet | GB Preble HS |
- | - | - |
- | - | - |
Thursday | Meet | Location |
Mar 16 | Eau Claire North 9/10 | UW-Eau Claire |
Mar 16 | Homestead Girls Indoor #1 | Homestead HS |
Mar 16 | Northland Pines Indoor | Northland Pines Field House |
Mar 16 | Season Preview Girls Meet | Waukesha South HS |
Mar 16 | Viking Co-Ed Quad [Moved from 3/15] | New Berlin West |
- | - | - |
- | - | - |
Friday | Meet | Location |
Mar 17 | Bulldog Relays | West Allis Central |
Mar 17 | Dubuque Girls Indoor Classic | University of Dubuque |
Mar 17 | Lake Michigan Invite | TARQ Center @ Carthage College |
Mar 17 | Nelson/Daniels Small School Inv | UW-Whitewater |
Mar 17 | Raider Invite | Sheboygan North |
Mar 17 | SPASH Inv | UW-Stevens Point |
Mar 17 | Tomahawk Indoor Inv | UW-Eau Claire |
Mar 17 | WISCO Viking JV Inv | UW-Parkside |
Mar 17 | Watertown JV Indoor | Watertown HS |
Mar 17 | Whitefish Bay Indoor | Whitefish Bay HS |
- | - | - |
- | - | - |
Saturday | Meet | Location |
Mar 18 | Decorah, IA Invitational | Luther College |
Mar 18 | Nelson Daniels Classic Large Schools | UW-Whitewater |
Mar 18 | Performance Inv - Wisconsin Lutheran | UW-Parkside |
Mar 18 | Wausau West Early Bird | Wausau West HS |
- | - | - |
- | - | - |
Preseason 2017: February and March | ||
Date | Meet | Location |
3/10-3/12 | New Balance Nationals Indoor | The Armory - New York, NY |
3/4 | USATF Minnesota Indoor #5 | Bethel University, St Paul, MN |
2/25 | USATF Minnesota Indoor #3 | Bethel University, St Paul, MN |
2/25 | Watertown Winter Open Indoor | Watertown HS |
2/25 | Chicagoland 1st Annual Invitational | Westwood Complex, Sterling, Il |
2/18 | MITS #7 at Univ. of Michigan | Ann Arbor, MI |
2/5 | USA TF Indoor Championship | TARC Center @ Carthage |
1/30 | Dorothy Dawson Invite | University of Illinois |
1/15 | Northern Open | Rockford Auburn, IL |
1/7 | Black and Gold Open | Klotsche Center @ UW-Milwaukee |
12/9 | Panther Open | Klotsche Center @ UW-Milwaukee |
- | - | - |
D1 Regionals
|
||
Badger | Heat | Results |
Baraboo | Heat | Results |
Brookfield Central | Heat | Results |
Green Bay Preble | Heat | Results |
Hartford Union | Heat | Results |
Homestead | Heat | Results |
Kimberly | Heat | Results |
Madison Memorial | Heat | Results |
Oshkosh North | Heat | Results |
South Milwaukee | Heat | Results |
Superior | Heat | Results |
Verona Area | Heat | Results |
Waterford | Heat | Results |
Watertown | Heat | Results |
Wausau East | Heat | Results |
Wisconsin Luth. | Heat | Results |
D2 Regionals
|
||
Berlin | Heat | Results |
Black River Falls | Heat | Results |
Brown Deer | Heat | Results |
Cameron | Heat | Results |
Catholic Memorial | Heat | Results |
Clintonville | Heat | Results |
Colby | Heat | Results |
Lancaster 5/23 | Heat | Results |
Marshall | Heat | Results |
Monroe | Heat | Results |
Osceola | Heat | Results |
Stanley-Boyd | Heat | Results |
Two Rivers | Heat | Results |
Valders | Heat | Results |
Wautoma | Heat | Results |
Whitewater | Heat | Results |
D3 Regionals
|
||
Abbotsford | Heat | Results |
Algoma | Heat | Results |
Boscobel | Heat | Results |
Boyceville | Heat | Results |
Burlington | Heat | Results |
Cuba City 5/23 | Heat | Results |
Deerfield | Heat | Results |
Elevas-Strum | Heat | Results |
Flambeau | Heat | Results |
Luther | Heat | Results |
Marathon | Heat | Results |
Pardeeville | Heat | Results |
Royall | Heat | Results |
St Mary Catholic | Heat | Results |
Suring | Heat | Results |
Tri-County | Heat | Results |
D1 Sectionals
|
||
Ashwaubenon | Heat | Results |
D.C. Everest | Heat | Results |
Germantown | Heat | Results |
Middleton | Heat | Results |
Mukwonago | Heat | Results |
Stoughton | Heat | Results |
West Allis Central | Heat | Results |
West Bend West | Heat | Results |
D2 Sectionals
|
||
East Troy | Heat | Results |
Freedom | Heat | Results |
McFarland | Heat | Results |
Medford Area | Heat | Results |
D3 Sectionals
|
||
Bangor | Heat | Results |
Colfax | Heat | Results |
Hilbert | Heat | Results |
Rosholt | Heat | Results |