2019 Results Feature

Competition week: Preseason 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Conference Week | Regional/Sectional Week | WIAA State Meet

Share





2019 Season ~ Results Page

AccuRace | Advantage | A.D.E. | Ath Net IN | Ath Net OUT | Ath Net WI | Hero's | In Focus | K2 Timing | Perf Timing | Prime Timing | T & H | Trackside | Wayzata | Wi Track

-
WEEK 12 : WIAA State Track And Field Meet May 31 - June 1
Information
State Meet Perfomance List
State Meet Qualifiers/Heats
Extra Qualifying [On Performance Lists]
Friday Meet Location
5/31 2019 WIAA Results
5/31 WIAA State Meet - Schedule Veterans Memorial Stadium UW-L
Saturday Meet Location
6/1 2019 WIAA Results
5/31 - 6/1 WIAA State Meet - Schedule Veterans Memorial Stadium UW-L
5/31 - 6/1
State Meet Final Results
-
WEEK 11 : May 20 and May 23
Monday Meet Time Schedules Location
5/20 48 WIAA Regional Meets Regional Locations
- Tournament Procedure
Thursday Meet Location
5/23 16 WIAA Sectional Meets Sectional Locations
- Tournament Procedure
-
-
D1 Sectionals     D1 Regionals     D2 Regionals     D3 Regionals    
Ashwaubenon Heat Result Baraboo Heat Result Amery-Moved to Osceola Heat Result Algoma Heat Result
Badger Heat Result Brookfield Central Heat Result Berlin Heat Result Auburndale Heat Result
D.C. Everest Heat Result Elkhorn Area Heat Result Bloomer Heat Result Cambridge Heat Result
Greenfield Heat Result Green Bay Preble Heat Result Catholic Memorial Heat Result Colfax Heat Result
Hartford Union Heat Result Kettle Moraine Heat Result Gale-Ettrick-Trempealeau Heat Result Darlington Heat Result
Milwaukee Vincent Heat Result Kimberly Heat Result Jefferson Heat Result Flambeau Heat Result
Verona Area Heat Result Menomonie Heat Result Kettle Moraine Lutheran Heat Result Frederic Heat Result
West Allis Nathan Hale Heat Result Middleton Heat Result Lakeland Union Heat Result Gilman Heat Result
D2 Sectionals     Milwaukee Vincent Heat Result New Holstein Heat Result Hilbert Heat Result
East Troy Heat Result Slinger Heat Result Oconto Falls Heat Result Lancaster Heat Result
Freedom Heat Result South Milwaukee Heat Result Prairie du Chien Heat Result Luther Heat Result
Mosinee Heat Result Sun Prairie Heat Result Richland Center Heat Result Mondovi Heat Result
Wisconsin Lutheran Heat Result Union Grove Heat Result Ripon Heat Result Oconto Heat Result
D3 Sectionals     Wauwatosa East Heat Result Turner Heat Result Pardeeville Heat Result
Bangor Heat Result West Bend East Heat Result West Allis Central/Hale Heat Result Rosholt Heat Result
Cameron Heat Result Wisconsin Rapids Lincoln Heat Result Wrightstown Heat Result West Allis Central/Hale Heat Result
Marathon Heat Result                  
Princeton Heat Result       WIAA Tournament Info          

---- ---- ----

2019 Conference Results - Please eMail changes in dates or host schools
Tue May 14 Badger Conference: North | South Waunakee HS | Oregon HS
Mon May 13 Bay Conference West De Pere @ St Norbert
Mon May 13 Big East Conference Howards Grove HS
Fri May 10 Big Eight Conf. [Moved from Jsvl] Madison La Follette HS
Mon May 13 Big Rivers Conference Eau Claire North HS
Tue May 14 Capitol Conference Columbus HS
Fri May 10 Central Wisconsin Conference--8 Tri-County HS
Sat May 11  Central Wisconsin Conference--10 Bonduel HS [To Rosholt]
Thur May 9  Classic Eight Conference Oconomowoc HS
Tue May 14  Cloverbelt Conference: East | West Gilman | Cadott
Sat May 11  Coulee Conference Onalaska Luther
Mon May 13  Dairyland Conference [From 5/9] Eleva-Strum HS
Tue May 14  Dunn-St. Croix Conference Durand HS
Mon May 13  Eastern Wisconsin Conference Sheboygan Falls
Tue May 14  East Central Conference Berlin HS
Tue May 14 Fox River Classic Conference Sheboygan South
Mon May 13  Fox Valley Association Appleton North HS
Tue May 14  Great Northern Conference Lakeland Union
Tue May 14 Greater Metro Conference Brookfield Central
Tue May 14  Heart O'North Conference Chetek-Weyerhaeuser HS
Wed May 15 Indian Trails Conference [From 5/8] Delavan Darien HS
Mon May 13  Indianhead Conference Drummond HS
Tue May 14  Lakeland Conference: East | West Flambeau | Frederic
Tue May 14  Lake Superior Conference Superior HS
Mon May 13  Marawood Conference: North | South Abbotsford HS| Newman HS
Fri May 10  Marinette-Oconto Conference Suring HS
Mon May 13  Metro Classic Conference [Pole Vaul] Shoreland Lutheran HS
Wed May 15  Metro Classic Conference Martin Luther HS
Tue May 14 Middle Border Conference St Croix Central
Tue May 14  Midwest Classic Conference Brookfield Academy HS
Tue May 14  Milwaukee City Conference Milwaukee Vincent HS
Sat May 11  Mississippi Valley Conference UW-La Crosse
Sat May 11  North Eastern Conference Denmark HS
Tue May 14  North Shore Conference West Bend West
Tue May 14 Northern Lakes Conference Three Lakes HS
Mon May 13  Packerland Conference Kewaunee HS
Tue May 14  Ridge & Valley Conference Viroqua HS
Sat May 11  Rock Valley Conference McFarland HS
Tue May 14  Scenic Bluffs Conference Bangor HS
Mon May 13  Six Rivers Conference UW-Platteville
Tue May 14  South Central Conference Wisconsin Dells HS
Fri May 10   Southeast [Girls] Conference Franklin HS
Tue May 14  Southern Lakes Conference Union Grove
Mon May 13  Southwest Wis Activities League Fennimore HS
Tue May 14  Southwest Wisconsin Conference Lancaster HS
Fri May 10  Trailways Conference Dodgeland HS
Mon May 13  Wisconsin Flyway Conference North Fond du Lac
Tue May 14  Wisconsin Valley Conference D.C. Everest HS
Tue May 14 Woodland Conference WA Central - W.A. Ath. Compl
Week 10 May 13 to May 18 Please send unlisted links
Date Meet Location
5/13 MON See Conference meet lists above -
- - -
5/14 TUE Small Schools Classic/NLC Three Lakes HS
5/14 TUE Wild Rose Late Season Meet Wild Rose HS
- - -
5/15 WED Lancer Relays Madison La Follette
5/15 WED Randolph Invite Randolph HS
- - -
5/16 THURS Bonduel Last Chance Meet Bonduel HS
5/16 THURS Capitol Conference North Meet Lake Mills HS
5/16 THURS Chuck Walek Invitational Whitehall HS
5/16 THURS Markesan Invite Markesan HS
5/16 THURS Lena Quadrangular Lena HS
5/16 THURS Medford JV Track Invitational Medford HS
5/16 THURS Shawano Heinz Throwers Invite Shawano HS
5/16 THURS Sparta Last Chance Meet Sparta HS
5/16 THURS Waupaca Quadrangular Waupaca HS
5/16 THURS Westby Last Chance Meet Westby HS
- - -
- - -
Week 9 May 6 to May 11 Please send unlisted links
Date Meet Location
5/06 MON Ashland Welker Invitational Ashland HS
5/06 MON Blackhawk Invitational Viroqua HS
5/06 MON Don Schultz Invitational Edgar HS
5/06 MON Hudson Tune Up Hudson HS
5/06 MON Kaukauna Quad Kaukauna HS
5/06 MON Madison Throwdown Throwers Meet Mansfield Stadium
5/06 MON Oconto County Meet Oconto HS
5/06 MON Oshkosh West Triangular Oshkosh West HS
5/06 MON Pinsker Invite From 5/2 Greenfield HS
5/06 MON Red Bird Invitational Darlington HS
- - -
5/07 TUE Algoma Invitational Algoma HS
5/07 TUE Arrowhead 9/10 Invitational Arrowhead HS
5/07 TUE Baraboo 9/10 Invitational Baraboo HS
5/07 TUE Blackhawk Invitational Viroqua HS
5/07 TUE Colfax Invitational Colfax HS
5/07 TUE Cuba City SWAL Midseason Meet Cuba City HS
5/07 TUE Eagle Invite Menominee Indian HS
5/07 TUE Eau Claire City Meet E.C. Memorial
5/07 TUE Edgewood Triple Dual Edgewood HS
5/07 TUE Elkhorn Walworth Cnty Invitational Elkhorn HS
5/07 TUE FVA Triangular at Appleton East Applleton East HS
5/07 TUE Kenosha County Meet Ken. Temper - Ameche Field
5/07 TUE Kickapoo/La Farge Small Conf. Meet Kickapoo HS
5/07 TUE Marinette Invitational Marinette HS
5/07 TUE MPS City Relay Meet [From 4/30] Milwaukee Vincent HS
5/07 TUE Onalaska Invitational Onalaska HS
5/07 TUE Osceola Open Osceola HS
5/07 TUE Peper Invitational - 21st Annual Grantsburg HS
5/07 TUE Richmond-Erickson Invite Wauwatosa East HS
5/07 TUE St Croix Central Invitational New Richmond MS
5/07 TUE Steve Justinger Memorial Inv. Tomah HS
5/07 TUE Tomahawk Hatchet Invitational Tomahawk HS
5/07 TUE Trailways East Meet Lourdes @ Oshkosh North
5/07 TUE Trailways South Meet Johnson Creek
5/07 TUE Trailways West Meet Markesan HS
5/07 TUE Waterloo Capitol Conf Quad Waterloo HS
5/07 TUE Wausau City Meet Wausau West HS
5/07 TUE West De Pere Invite West De Pere HS
- - -
5/08 WED Menomonee Falls Girls Inv. Live Menomonee Falls HS
- - -
5/09 THURS Abbotsford Invitational Canceled Abbotsford HS
5/09 THURS Classic 8 Conference Oconomowoc HS
5/09 THURS Dairyland Conf [Resched to 5/13] Eleva-Strum HS
5/09 THURS Flambeau Open Canceled Flambeau HS
5/09 THURS Glenwood City Meet Canceled Glenwood City HS
5/09 THURS Hayward Quad Canceled Hayward HS
5/09 THURS HON Conf. Quad Canceled Chetek-Weyerhaeuser
5/09 THURS Jozwiak Invitational Canceled Shawano HS
5/09 THURS Larry Z Invitational Boyceville HS
5/09 THURS Marshland Invite Mayville HS
5/09 THURS Pauquette Invitational Poynette HS
5/09 THURS Rhinelander Inv. [Resched 5/10] Rhinlander HS
5/09 THURS Xavier Invitational Appleton Xavier HS
- - -
5/10 FRI Big 8 Conference Madison La Follette HS
5/10 FRI Borg Invitational Delavan-Darien HS
5/10 FRI Cedarburg Girls Invitational Cedarburg HS
5/10 FRI Central Wisconsin Conference--8 Tri-County HS
5/10 FRI DeJung Invitational Cadott HS
5/10 FRI Duluth Matt Kero Invitational Duluth, MN
5/10 FRI Grafton Invitational Grafton HS
5/10 FRI Hartford Invitational Hatford Union HS
5/10 FRI Marinette-Oconto Conference Suring HS
5/10 FRI Raider Invitational Belleville HS
5/10 FRI Rhinelander Inv. [From 5/9] Rhinlander HS
5/10 FRI Southeast Conference Franklin HS
5/10 FRI Steve "Sparky" Reynolds Inv. Boscobel HS
5/10 FRI Tom Mueller Invitational Oregon HS
5/10 FRI Trailways Conference Dodgeland HS
5/10 FRI West Allis Nathan Hale Invitational West Allis Athletic Complex
5/10 FRI West Bend East Invitational WB East HS
5/10 FRI Wisconsin Dells Invitational WD HS
- - -
5/11 SAT Central Wisconsin Conference--10 Bonduel HS
5/11 SAT Coulee Conference Meet Luther HS
5/11 SAT Mississippi Valley Conference UW-La Crosse
5/11 SAT North Eastern Conference Denmark HS
5/11 SAT Rock Valley Conference McFarland HS
- - -
Week 8 April 29 to May 4 Please send unlisted links
Date Meet Location
4/29 MON Bruce Luebke Inv. 9/10 Meet Tomah HS
4/29 MON Dale Peterson Inv Canceled Antigo HS
4/29 MON Fennimore Invitational Boscobel HS Facility
4/29 MON Green Bay City From 4/11 GB West HS
4/29 MON Kraemer Invitational Canceled Ironwood HS, MI
4/29 MON Trempealeau County Meet G.E.T. HS @ St Mary's Univ.
4/29 MON Unity Invitational Unity HS
4/29 MON Wittenberg-Birnam. Open Canceled WB HS
-- -- --

4/30 TUE

Abbotsford Invitational Canceled Abbotsford HS
4/30 TUE Amery Invitational Hosted at Osceola HS
4/30 TUE Bay Conference Quad Xavier HS
4/30 TUE Bruce Brewer Invitational Canceled Bangor HS
4/30 TUE Dave Landgraf Invitational Bloomer HS
4/30 TUE Fox Valley Association Relays Kaukauna HS
4/30 TUE Fox River Classic Conf. Relays Bay Port HS
4/30 TUE Freedom Tri [partial meet-weather] Freedom HS
4/30 TUE Gilman Invite Canceled Gilman HS
4/30 TUE Klinkner Invitational Chilton HS
4/30 TUE Lake Mills Triangular [Resched 5/8] Lake Mills HS
4/30 TUE Lancaster Invitational Canceled Lancaster HS
4/30 TUE Madison City Outdoor Meet Mansfield Stadium
4/30 TUE MPS Relays [Resched to 5/7] Milwaukee Vincent HS
4/30 TUE Princeton Trailways Triple Duals Princeton HS
4/30 TUE South Central Quad Canceled Wis Dells HS
4/30 TUE Southeast Conf Relays [To 5/1] Oak Creek HS
4/30 TUE Three Lakes Invitational Three Lakes HS
4/30 TUE Tri-County Seven Tri-County HS @ Plainfield
4/30 TUE Two Rivers Invitational Canceled Two Rivers HS
4/30 TUE West De Pere Quad Meet West De Pere HS
4/30 TUE Wis. Flyway Relays -Postponed Lomira HS
4/30 TUE WVC True Team Meet Canceled DC Everest HS
4/30 TUE Wolverine Invite Canceled Waterford HS
4/30 TUE Woodland E Relays-Resched to 5/1 Shorewood HS
4/30 TUE Woodland W Relays-Resched to 5/1 Wisconsin Lutheran HS
-- -- --
5/1 WED Greater Metro Relays - Live Brookfield Central HS
5/1 WED North Shore Relays - Live Hartford HS
5/1 WED Southeast Conf Relays [From 4/30] Oak Creek HS
5/1 WED Woodland E Relays [From 4/30] Shorewood HS
5/1 WED Woodland W Relays [From 4/30] Wisconsin Lutheran
-- -- --
5/2 THURS Bloomer Quad Bloomer HS
5/2 THURS Cricket Invitational Fall Creek HS
5/2 THURS Dairyland Conf. True Team Whitehall HS
5/2 THURS Indianhead Conference Meet Hurley HS
5/2 THURS Ladysmith Quad Ladysmith HS
5/2 THURS Martin Luther Spartan Invite Martin Luther HS-Greendale
5/2 THURS Mustangs Invitational Marion HS
5/2 THURS Oostburg JV Invitational Oostburg HS
5/2 THURS Peshtigo Invitational Peshtigo HS
5/2 THURS Pinsker Invite Postponed to 5/6 Greenfield HS
5/2 THURS Rhode Open Weyauwega HS
5/2 THURS Seymour Thunder 39th Annual Inv. Seymour HS
5/2 THURS Stratford Invitational - 48th Annual Stratford HS
5/2 THURS Waterloo Pirate Invitational Waterloo HS
5/2 THURS Warrior Open Blackhawk HS -South Wayne
5/2 THURS Waupaca Vic Tree Invitational Waupaca HS
5/2 THURS Webster Meet Webster HS
5/2 THURS Willard Hansen Invitational La Crosse Central HS
-- -- --
5/3 FR1 Beloit Daily News Meet Turner HS, Clinton
5/3 FRI Brown Deer Invite Brown Deer HS
5/3 FRI Deerfield Classic Deerfield HS
5/3 FRI DeMerit Invitational Bay Port HS
5/3 FRI Demon Invitational - 15th Annual Burlington HS
5/3 FRI Durand Panther Invitational Durand HS
5/3 FRI Freedom Invitational Freedom HS
5/3 FRI Hilbert Invitational Hilbert HS
5/3 FRI Lutheran Invitational Tournament Winnebago Luth. Acad.
5/3 FRI Oriole Invite Stanley-Boyd HS
5/3 FRI Otto Bacher Invitational Merrill HS
5/3 FRI Prison City Invitational - 1st Annual Waupun HS
5/3 FRI River Valley Alumni Invitational River Valley HS
5/3 FRI Matye Invitational Osseo HS @ Ward Field
5/3 FRI South Central/Coulee Clash UW-La Crosse
5/3 FRI Stan Barr Relays New Richmond HS
5/3 FRI Steinke Laser Invitational Kettle Moraine HS
5/3 FRI Stoughton Invitational Soughton HS
5/3 FRI Tider Invitational Edgerton HS
5/3 FRI Two Rivers Invitational Two Rivers HS
5/3 FRI VanderPan Invitational Sheboygan Falls HS
5/3 FRI Wisconsin Rapids Invitational WR HS
-- -- --
5/4 SAT Ginger Morrey Invitational Riverdale HS
5/4 SAT Highlander Invitational Homestead HS
5/4 SAT Myrhum Invitational PDF | Live Arrowhead HS
5/4 SAT True Team Co-Ed Championships West Allis Nathan Hale
- - -
- - -
Week 7 April 22 to April 27 Please send unlisted links
Date Meet Location
4/22 MON Black River Falls Hoffman Canceled Black River Falls HS
4/22 MON Blue Jay Invite [Canceled-weather] Cambridge HS
4/22 MON Boscobel Bulldog Relays Canceled Boscobel HS
4/22 MON Chequamegon Varsity Canceled Chequamegon HS
4/22 MON Darlington Invitational Darlington HS
4/22 MON DC Everest Girls Invite [From 4/18] D.C. EVerest HS
4/22 MON Door County Classic Gibraltar HS
4/22 MON Edgar Drift-Buster Meet Edgar HS
4/22 MON Fox Valley Association Triangular Appleton North
-- - -
4/23 TUE Baldwin-Woodville Invitational Baldwin, WI
4/23 TUE Barron Quadrangular Barron HS
4/23 TUE Big East Relays Random Lake HS
4/23 TUE BRC Vs. MBC Battle Eau Claire North HS
4/23 TUE Bulldog Relays Boscobel HS
4/23 TUE Chequamegon [Resched to 4/22] Chequamegon HS
4/23 TUE Cochrane-Fountain City Pirate Inv. Cochrane -Fountain City HS
4/23 TUE Chetek-Weyerhaeuser Invite Chetek-Weyerhaeuser HS
4/23 TUE Clinton Triangular Clinton HS
4/23 TUE Clintonville Quad Clintonville HS
4/23 TUE Colby Invitational Colby HS
4/23 TUE Duluth Quad Duluth Denfeld HS, MN
4/23 TUE Eastern Wisconsin Conf. Relays New Holstein HS
4/23 TUE Hopkins True Team Invitational Hopkins HS, MN
4/23 TUE Iola-Scandinavia T-Bird Invite Iola-Scandinavia HS
4/23 TUE Lodi Quad Lodi HS
4/23 TUE McFarland Quad McFarland HS
4/23 TUE Medford Invite Medford HS
4/23 TUE Onalaska Open Onalaska HS
4/23 TUE Saint Mary's Springs Meet SMS HS
4/23 TUE Suring Invitational Suring HS
4/23 TUE Thunderbird Relays Lakeland Union HS
4/23 TUE Washington County Meet West Bend West HS
-- - -
4/24 WED Tremper Invite Kenosha -Ameche Field
-- - -
4/25 THUR Auburndale Invitational Auburndale HS
4/25 THUR Boyceville Invitational Boyceville HS
4/25 THUR Christopher Becker Invitational Cuba City HS
4/25 THUR Ellsworth Invitational Ellsworth HS
4/25 THUR Falcon Varsity Invite Whitnall HS
4/25 THUR Fond du Lac County Meet N Fond du Lac HS
4/25 THUR Gerald Brunner Invitational Royall HS
4/25 THUR Indianhead Meet [From 4/18] South Shore HS
4/25 THUR Lady Spartan Invite [from 4/10] Brookfield East HS
4/25 THUR Luxemburg-Casco Invitational Luxemburg-Casco HS
4/25 THUR New Richmond Open New Richmond HS
4/25 THUR Niagara Invitational Niagara HS
4/25 THUR Northland Pines Invitational Northland Pines HS
4/25 THUR Oconto Falls Invitational Oconto Falls HS
4/25 THUR Pulaski Red Raider Inv. Pulaski HS
4/25 THUR Ripon Tom Callen Invite Ingalls Field Ripon
4/25 THUR St Croix Falls Invite St Croix Falls HS
4/25 THUR Tri-County Invitational Tri-County HS
4/25 THUR Waunakee 9/10 Invitational Waunakee HS
-- - -
4/26 FRI Altheimer Invitational Pewaukee HS
4/26 FRI Badger Invitational - Live Results Lake Geneva Badger HS
4/26 FRI Baraboo Relays Baraboo HS
4/26 FRI Benson Invitational - 39th Annual Wauwatosa West HS
4/26 FRI Bulldog Invite Pardeeville HS
4/26 FRI Cougar Relays Jsvl Craig @ Monterey Stad.
4/26 FRI Elite Invitational St Norbert College
4/26 FRI Fort Atkinson Invitational Fort Atkinson HS
4/26 FRI Howards Grove Invitational Howards Grove HS
4/26 FRI Kimberly Gil Frank Invitational Kimberly MS
4/26 FRI Kohler Glen Funk Invitational Kohler HS
4/26 FRI Lancer Invitational Brookfield Central HS
4/26 FRI Middleton Relays Middleton HS
4/26 FRI Neenah Invitational Neenah HS
4/26 FRI Pacer Relays Shoreland Lutheran HS
4/26 FRI Pre-Prom Party @ 'WISCO' Wisconsin Lutheran HS
4/26 FRI Rice Lake Invitational Rice Lake HS
4/26 FRI SPASH Panther Invite Goerke Field-Stevens Pt
4/26 FRI Sporty Salsman Invitational Gale-Ettrick-Trempealeau HS
4/26 FRI Timberwolves Invitational River Ridge HS
-- - -
4/27 SAT Heimark Northstar Canceled Waukesha North HS
4/27 SAT KOC Relays Canceled Aquinas @ UW-La Crosse
4/27 SAT Pole Vault Fest Canceled Sun Prairie HS
4/27 SAT Racine County Meet Canceled Waterford HS
4/27 SAT Waupaca County Meet New London HS
4/27 SAT Wausau West Invitational Canceled Wausau West HS
-- - -
-- - -
Week 6 April 15 to April 20 Please send unlisted links
Date Meet Location
4/15 MON CWC Small Pre-Conference Tri-County HS
4/15 MON CWC-8 Pre-Conference Rosholt HS
4/15 MON Dodgeland Conference Duals Dodgeland HS
4/15 MON FVA Triangular Oshkosh North
4/15 MON Green Bay Southwest Quad GB Southest HS
4/15 MON Green Bay Preble Triangular GB Preble HS
4/15 MON Lee Griffin Invitational Kickapoo HS
4/15 MON Madison Tri-Op Dual Madison Cntry Day Sch
4/15 MON Notre Dame Triangular Green Bay Notre Dame
4/15 MON Prairie du Chien Invitational PDC HS
4/15 MON Trailways Conf Meet Markesan HS
4/15 MON Westfield Triangular Westfield HS
-- -- --
4/16 TUE Abbotsford Meet Canceled Abbotsford HS
4/16 TUE Big Rivers True Team Meet Hudson HS
4/16 TUE Boscobel Midseason Meet Boscobel HS
4/16 TUE Bronco Invite Union Grove HS
4/16 TUE Brown Deer Quad Brown Deer HS
4/16 TUE Cedar Grove Quad Cedar Grove HS
4/16 TUE Clear Lake Varsity Meet Clear Lake HS
4/16 TUE Eleva-Strum Cardinal Invitational Eleva-Strum HS
4/16 TUE Freedom Triangular Freedom HS
4/16 TUE Knight Invite Luther HS Onalaska
4/16 TUE Ladysmith Invitational Ladysmith HS
4/16 TUE Logan Invitational La Crosse Logan HS
4/16 TUE Marshall Quadrangular Marshall HS
4/16 TUE Mauston Early Bird Meet Mauston HS
4/16 TUE Osceola Invitational Osceola HS
4/16 TUE Whitefish Bay Triangular WFB HS
4/16 TUE Xavier Bay Conference Relays Xavier HS-Rocky Bleier Field
-- -- --
4/17 WED Classic 8 Relays - Live Results Waukesha North HS
4/17 WED Hamilton Coed Varsity Invite Sussex Hamilton HS
-- -- --
4/18 THURS Betsy DeMerit Invitational Reedsburg HS
4/18 THURS Colfax Meet Canceled Colfax HS
4/18 THURS Dairyland Conf. 5 Team Meet Blair-Taylor HS
4/18 THURS Dale Peterson Inv. [Resched 4/29] Antigo HS
4/18 THURS DC Everest Inv. [Resched 4/22] DCE HS
4/18 THURS Dodge County Invite - 26th Annual Waupun HS
4/18 THURS Don Baker Co-Ed Invitational De Pere HS
4/18 THURS Early Gatzke Invitational Tomah HS
4/18 THURS East Troy Invitational East Troy HS
4/18 THURS Frederic Invitational Canceled Frederic HS
4/18 THURS Germantown Invitational Germantown HS
4/18 THURS Green Bay Preble Relays GBP HS
4/18 THURS Indianhead Meet [Resched 4/25] South Shore HS
4/18 THURS Jim Church Invite Brodhead HS
4/18 THURS Kewaskum Invitational Kewaskum HS
4/18 THURS Northwestern Invite Canceled Northwestern HS
4/18 THURS PEM Varsity Meet Plainview MN, HS
4/18 THURS Platteville Relays Platteville HS
4/18 THURS Princeton Invite Princeton HS
4/18 THURS Rosholt Back the Track Meet Rosholt HS
4/18 THURS Sparta Invitational Sparta HS
4/18 THURS Spartan Invitational West Bend West
4/18 THURS Stanley-Boyd Invitational Canceled Stanley-Boyd HS
4/18 THURS Watertown Outdoor Invitational Watertown HS
4/18 THURS W. Dairyland Conf Meet Canceled Independence HS
4/18 THURS Winneconne Under The Lights Inv. Winneconne HS
4/18 THURS Wis Vs Minn Border Battle Canceled At UW-River Falls
4/18 THURS Z Invitational Westosha Central HS
-- -- --
4/19 FRI - -
-- -- --
4/20 SAT Carlton Sitz Viking Invite Wisconsin Lutheran HS
4/20 SAT Distance Night-Palantine | RESULTS Palatine, IL HS
4/20 SAT Kansas Relays University of Kansas
4/20 SAT Randy Lyon Memorial Invite Whitewater HS
4/20 SAT Red Devil Invitational Kenosha Bradford
-- -- --
-- - -
Week 5 April 8 to April 13 Please send unlisted links
Date Meet Location
4/08 MON Barron Invitational Barron HS
4/08 MON Bay Port Tri. [weather shortened] Bay Port HS
4/08 MON Edgar Opener Edgar HS
4/08 MON Deerfield Mini-Invite Deerfield HS
4/08 MON Monroe Richard Glendenning Inv. Monroe HS
4/08 MON Manitowoc Triangular Manitowoc Lincoln HS
- - -
4/09 TUE Adams Friendship Quad Adams Friendship HS
4/09 TUE Appleton West Quad Appleton West HS
4/09 TUE Baldwin - Woodville Invitational B-W HS
4/09 TUE Badger Challenge Portage HS
4/09 TUE Bangor Open Bangor HS
4/09 TUE Berlin Quad Berlin HS
4/09 TUE Cambridge Quad Cambridge HS
4/09 TUE Eleva-Strumm Early Bird Eleva-Strumm HS
4/09 TUE Little Chute Triangular Little Chute HS
4/09 TUE MVC/Coulee Challenge Holman HS
4/09 TUE Mukwonago M Club Relays Mukwonago HS
4/09 TUE North Crawford Invitational North Crawford HS
4/09 TUE Slinger Varsity Invite Slinger HS
4/09 TUE Wisconsin Valley Conference Indoor UW- Stevens Point
4/09 TUE Wittenberg-Birnamwood Relays WB HS
- - -
4/10 WED Lady Spartan Invitational Postponed Brookfield East HS
- - -
4/11 THUR Blue Jay Invite Resched to 4/22 Cambridge HS
4/11 THUR Cassville-Potosi Inv. Canceled Cassville HS
4/11 THUR Flambeau Invitational Canceled Flambeau HS
4/11 THUR Gilman Invitational Canceled Gilman HS
4/11 THUR Green Bay City Resched to 4/29 Green Bay West HS
4/11 THUR Indee Relays Canceled Indepedence HS
4/11 THUR Lancaster Invitational Canceled Lancaster HS
4/11 THUR Medford Invite Canceled Medford Area HS
4/11 THUR Mustang Open Canceled Menomonie HS
4/11 THUR Reedsville Invitational Postponed Reedsville HS
4/11 THUR Uff da Invitational Canceled Westby HS
4/11 THUR Verle Clark Invite Postponed Westfield HS
4/11 THUR West De Pere Indoor Meet West De Pere HS
- - -
4/12 FRI Edgar Meet Canceled Edgar HS
4/12 FRI Franklin Varsity Invite Franklin
4/12 FRI Heart of the North Conf. Indoor UW-Superior
4/12 FRI Hudson True Team Meet Canceled Hudson HS
4/12 FRI Hustlin Hawks Invitational Greenfield HS
4/12 FRI Irondale Invitational Canceled Irondale, MN
4/12 FRI Lodi Invitational Canceled Lodi HS
4/12 FRI Random Lake Invitational Canceled Random Lake HS
- - -
4/13 SAT Al Janulis Relays Vernon Hills HS, IL
4/13 SAT Ashland Invitational [Resched 4/16] Ashland HS
4/13 SAT Cashton Invitational Canceled Cashton HS
4/13 SAT Don Albright Invite Orfordville Parkview HS
4/13 SAT Lakeland Conference Indoor Meet UW-Superior
4/13 SAT Little Chute Invitational Canceled Little Chute HS
4/13 SAT McFarland Invitational McFarland HS
4/13 SAT Milwaukee Lutheran Tom Burger Inv Milw. Lutheran HS
4/13 SAT Milwaukee United Relay Shorewood HS
4/13 SAT Mondo Invitational - WANH West Allis Athletic Complex
4/13 SAT Northland Pines Indoor Invite Northland Pines HS
4/13 SAT Richland Center Inv. Canceled Richland Center HS
4/13 SAT Valders Invitational Canceled Valders HS
4/13 SAT Wisconsin Little Ten Reunion Watertown HS
- - -
- - -
Week 4 April 1 To April 6 Please send unlisted links
Date Meet Location
4/1 MON Mondovi Invitational Indoor Meet St Mary's Univ, Winona, MN
- - -
4/2 TUES Ashland Invitational Ashland HS
4/2 TUES Berlin Invite Berlin HS
4/2 TUES Big Rivers Indoor Relays UW-Eau Claire
4/2 TUES Columbia County Meet Portage HS
4/2 TUES Early Bird - Boscobel Sparky Reynolds Track
4/2 TUES Early Bird - Canceled after 200 Cochrane - Fountain City HS
4/2 TUES Empire Invitational Holmen HS
4/2 TUES Evansville Triangular Evansville HS
4/2 TUES Johnson Creek Quadrangular Johnson Creek HS
4/2 TUES Kenosha County Indoor Carthage College
4/2 TUES Marshfield Relays Marshfield HS
4/2 TUES Pittsville Early Season Meet Pittsville HS
4/2 TUES Red Hawk Challenge Ripon College
4/2 TUES River Ridge Small Meet Bloomington MS
4/2 TUES Sheboygan North Quad Sheboygan North HS
4/2 TUES Sugar River Invitational Belleville HS
4/2 TUES West De Pere Invitational West De Pere HS
4/2 TUES Wisconsin Rapids Relays Wisconsin Rapids HS
4/2 TUES Woodland Indoor - East Division Brown Deer HS
4/2 TUES Woodland Indoor - West Division West Allis Central HS
- - -
4/3 Wed - -
- - -
4/4 THURS Bay Port Pirate Indoor Meet Bay Port HS
4/4 THURS Denmark Cold Vike Invite -Events Denmark HS
4/4 THURS Indianhead Conference Indoor Ashland HS
4/4 THURS Neenah Girls Invite Neenah HS
4/4 THURS Pirate Invitational - Canceled Grantsburg HS
4/4 THURS Somerset Inv. [Moved inside] Somerset HS
4/4 THURS St Croix Central Invitational St Croix Central HS
4/4 THURS Wausau West Girls Warrior Indoor Wausau West HS
4/4 THURS Wautoma Invitational Canceled Wautoma HS
- - -
4/5 FRI East Central Conference Indoor Ripon College
4/5 FRI Eklund-Erickson Invitational Wisconsin Heights HS
4/5 FRI Dana Waddell Marhsall Invite Marshall HS
4/5 FRI Marathon Open Meet Marathon HS
4/5 FRI Oostburg Flying Dutchman Inv. Oostburg HS
4/5 FRI Packy Paquette Indoor invitational UW-Superior
4/5 FRI Stout Elite UW-Stout
4/5 FRI West Salem Quad West Salem HS
- - -
4/6 SAT Classic 8 Indoor Championships UW-Parkside
4/6 SAT Clinton Relays Clinton HS
4/6 SAT Neillsville-Meurette Invitational Neillsville HS
4/6 SAT St Joseph Lancer Invitational Ameche Field Kenosha
4/6 SAT W/TFA Indoor Championships UW-Whitewater
- - -
- - -
Week 3 March 25 To March 26 Please send unlisted links
Date Meet Location
3/25 MON Oshkosh Large Schools Girls Inv. UW-Oshkosh
3/25 MON Snow Day Invite [G.E.T. host] St. Mary's University, MN
- - -
3/26 TUES GNC -Northland Pines Indoor #3 Northland Pines HS
3/26 TUES Oshkosh Small/Medium Schools Inv. UW-Oshkosh
3/26 TUES Pioneer Meet UW-Platteville
3/26 TUES Ripon College Invitational Ripon College
- - -
3/27 WED Greater Metro Conference Indoor West Allis Central HS
- - -
3/28 THR Girls Bluejay Invite Merrill HS
3/28 THR River Ridge Meet Bloomington MS
3/28 THR Seymour Indoor Invite Seymour HS
3/28 THR Spartan Co-Ed Inv. 36th Annual UW-Oshkosh - Kolf SC
3/28 THR UW - Platteville High School Invite UW-Platteville
3/28 THR Wautoma Relays Wautoma HS
- - -
3/29 FRI Rosholt/Badger Invitational UW-Stevens Point
3/29 FRI Simpson Indoor Meet UW-Superior
- - -
3/30 SAT Case Classic UW-Parkside
3/30 SAT Griak Indoor Classic University of Minnesota
3/30 SAT Milwaukee Public Schools Indoor Milwaukee South HS
3/30 SAT Minnesota State Univ Var Showcase Mankato, MN
3/30 SAT T - Bird Invitational: 21st Annual Lakeland HS
3/30 SAT Watertown Indoor Invitational Watertown HS
- - -
- - -
Week 2 March 18 To March 23 Please send unlisted links
Date Meet Location
3/18 MON Dairyland Indoor Meet St Mary's Univ, Winona, MN
3/18 MON Oconto Falls Indoor - Canceled Oconto Falls HS
3/18 MON Wolf/Wangerin Invitational Whitefish Bay HS
- - -
3/19 TUES Alfonso Indoor Invitational Antigo HS
3/19 TUES Ashland Invitational Ashland HS
3/19 TUES Bay Port Boys and Girls Meet Bay Port HS
3/19 TUES Blue Devil Invite UW-Stout
3/19 TUES Chippewa Falls McDonell Invitational UW-Eau Claire
3/19 TUES Lakeland Coed Indoor Lakeland HS
3/19 TUES Sheboygan South Invitational Sheboygan South HS
3/19 TUES Wautoma /Ripon Indoor Invite Ripon Colege
3/19 TUES West De Pere Meet West De Pere HS
- - -
3/20 WED Brown Deer Indoor Quad Brown Deer HS
3/20 WED Clark Mitchell Indoor Invite Cudahy HS
3/20 WED Classic 8 JV Indoor Waukesha South HS
3/20 WED North Shore Indoor Cedarburg HS
3/20 WED Parker Invite New Berlin West HS
- - -
3/21 THR Brilliion Indoor Invitational Ripon College
3/21 THR Cardinal Girls Relays Waukesha South HS
3/21 THR Eau Claire North 9/10 UW-Eau Claire
3/21 THR G-E-T Early Bird Indoor St Mary University, MN
3/21 THR Marshfield Girls Indoor Marshfield HS
3/21 THR Northland Pines Indoor Northland Pines HS
- - -
3/22 FRI Doug Johnson Bulldog invite West Allis Central HS
3/22 FRI Madison City Indoor The Shell at UW-Madison
3/22 FRI Pam Kjono Invitational Manitowoc HS
- - -
3/23 SAT Chris Wilson Invite Milwaukee. Luth. HS
3/23 SAT Cashton Indoor Invitational UW-La Crosse
3/23 SAT Eagle [Racine Case] Invitational UW-Parkside
3/23 SAT Mauston Golden Eagle Indoor Inv. UW-La Crosse
3/23 SAT Northern Badger Classic -LG Schools UW-Stout
3/23 SAT Northern Badger Classic-SM Schools UW-Stout
3/23 SAT Schreiber Classic New Berlin West HS
3/23 SAT Ripon College Showcase Ripon College
3/23 SAT Watertown Indoor Relays Watertown HS
- - -
- - -
Week 1 March 11 To March 16 Please send unlisted links
Monday Meet Location
- - -
- - -
Tuesday Meet Location
3/12 Brown Deer Triangular Brown Deer HS
3/12 DC Everest Early Indoor DC Everest HS
3/12 Milwaukee Lutheran Scrimmage Milwaukee Lutheran
3/12 Neenah Invitational Neenah HS
- - -
Wednesday Meet Location
3/13 Green Bay City Girls Indoor GB Preble HS
3/13 New Berlin West Indoor NB West HS
- - -
- - -
Thursday Meet Location
3/14 Northland Pines Indoor Northland Pines HS
3/14 Racine Park Pentangular Racine Park HS
3/14 Season Preview Meet Waukesha South HS
3/14 Wisconsin Rapids Quadrangular Wisconsin Rapids HS
- - -
- - -
Friday Meet Location
3/15 Dubuque Girls Indoor Classic University of Dubuque, IA
3/15 Dunn County Indoor Menomonie HS
3/15 Lake Michigan Invite Carthage College, Kenosha
3/15 Nelson Daniels Small Schools UW-Whitewater
3/15 Princeton/Green Lake Indoor Ripon College
3/15 Raider Invite Sheboygan North HS
3/15 Reinhard Bulldog Relays West Allis Central HS
3/15 Stevens Point Invitational UW-SP
3/15 Tomahawk Invitational UW-Eau Claire
3/15 Tri-State Large Schools UW-Platteville
3/15 Wausau West Early Bird Meet Wausau West HS
3/15 Whitefish Bay Indoor Tri WFB HS
- - -
- - -
Saturday Meet Location
3/16 Deerfield / ADE Invite Ripon College
3/16 Nelson Daniels Large Schools UW-Whitewater
3/16 Performance Running Invitational UW-Parkside
3/16 Tri-State Small Schools UW-Platteville
3/16 - -
- - -
- - -
Preseason January 4 - March 8, 2019  
01/04/19 Panther Open Developmental Meet UW-Milwaukee
01/05/19 Dorothy Dawson Invitational Univ. of Illinois - Champaign
01/06/19 USATF Minnesota Indoor #2 Univ. of St Thomas
01/13/19 USATF Minnesota Indoor #3 Univ. of St Thomas
01/19/19 AAU Northern Indoor National Rockford, IL
02/03/19 USA TF 25th Annual Indoor Carthage College, Kenosha
02/03/19 USA TF Minnesota Indoor #4 Bethel University
02/10/19 SPIRE Showcase 400 | 800 Geneva, OH
02/17/19 AAU Midwest Invitational Geneva, OH
02/17/19 USA TF Minnesota Indoor #5 Bethel University
02/23/19 Midwest Season Finale - RUSH Inv. Westwood Fitness Center, IL
03/02/19 Watertown Booster Winter Open Watertown HS
03/02/19 Youth Indoor Nationals - AAU 14U Ypsilanti, MI
03/08/19 New Balance Nationals - Results The Armory, NY, NY

03/10/19

AAU Open & Masters Natl Chmp Landover, MD
03/10/19 USA TF Minnesota Indoor Univ. of Minnesota

---- --- ---

--- --- ---

--- --- ---

--- --- ---

--- --- ---

--- --- ---

--- --- ---