Girls Honor Roll 'AP' Format

This is the format that that newspapers can use in giving recognition to track and field athletes.
Please credit www.wisconsintrackonline.com. Updated: Friday, May 17, 2019 at 6:17 AM.


Hand Held Times are rounded UP to higher tenth and then have. 24 added. Hand Held Timing is indicated by and have been adjusted to reflect WIAA timing procedures. The top five performances from Division 1,2, and 3 are preceeded by the event name followed by the All-Division State Record in brackets. Note- WIAA State Records can only be set at the State Track And Field Meet.

100 Meter Dash [11.38]: 1. Makayla Jackson, 12, Milwaukee King [Meet Recd], 11.90; 2. Ja'Cey Simmons, 12, Wauwatosa West [Meet Recd], 11.93; 3. Amari Brown, 11, Milwaukee King, 11.94; 4. Kiley Robbins, 11, DSHA, 11.96; 5. Emily Dawidowich, 12, Manitowoc Lincoln, 12.04.

200 Meter Dash [23.01]: 1. Amari Brown, 12, Milwaukee King, 24.35; 2. Kiley Robbins, 11, DSHA [Meet Recd, Ties SR], 24.76; 3. Brooke Jaworski, 12, Wausau West, 24.82; 4. Ja'Cey Simmons, 12, Wauwatosa West, 24.84; 5. Jadin O'Brien, 11, DSHA, 24.99 ;


400 Meter Run [54.33]: 1. Brooke Jaworski, 12, Wausau West, 0:54.52; 2. Roisin Willis, 9, SPASH, 0:54.67; 3. Jadin O'Brien, 11, DSHA [Meet Record], 0:57.06; 4. Clare Pitcher, 11, Franklin, 0:57.91; 5. Ashlyn Uebersetzig, 10, West Bend West, 0:58.35.

800 Meter Run [2:09.22]: 1. Roisin Willis, 9, SPASH [Natl 9th Recd], 2:05.70; 2. Lydia Malecek, 10, Onalaska, 2:15.05; 3. Hannah Constable, 11, Johnson Creek, 2:15.89; 4. Clare Pitcher, 11, Franklin [Meet Recd], 2:16.34; 5. Ana Schueth, 12, Arrowhead, 2:16.47.

1600 Meter Run [4:43.20]: 1. Roisin Willis, 9, SPASH, 4:53.26; 2. Kayci Martensen, 9, BSMS [Facility Recd], 4:54.00; 3. Kora Malecek, 10, Onalaska [Conf Recd], 4:59.17; 4. Anna Fauske, 10, Kaukauna, 5:01.73; 5. Leah Kralovetz, 12, Denmark, 5:02.50.

3200 Meter Run [10:11.48]: 1. Kora Malecek, 10, Onalaska, 10:32.38; 2. Leah Kralovetz, 12, Denmark, 10:35.63; 3. Dana Feyen, 12, Gale-Ettrick-Trempealeau, 10:46.69; 4. Isabella Ross, 9, Oak Creek, 10:54.91; 5. Brooke Edwardson, 10, Kimberly, 10:55.80.

100 Meter High Hurdles [13.67]: 1. Jadin O'Brien, 11, DSHA [Meet Recd], 14.28; 2. Destiny Huven, 12, Nicolet, 14.34; 3. Mackenzie Heyroth, 12, Lodi [HHT], 14.74; 4. Kynnedi Malone, 10, Nicolet, 14.88; 5. Bailee Dierks, 12, Hudson, 14.90.

300 Meter Low Hurdles: [43.04] 1. Brooke Jaworski, 12, Wausau West [Meet Recd], 41.40; 2. Jadin O'Brien, 11, DSHA, 42.68; 3. Mackenzie Heyroth, 12, Lodi, 44.95; 4. Amaya Jerdee, 12, Racine Horlick, 45.18; 5. Gabby Johnson, 10, Freedom, 45.23.

4 X 100 Meter Relay [46.02]: 1. DSHA, 47.83; 2. Milwaukee King, 48.05; 3. Nicolet, 48.55; 4. Oak Creek, 49.50; 5. Oshkosh West, 49.57.

4 X 200 Meter Relay [1:38.46]: 1. Milwaukee King, 1:41.47; 2. Oshkosh West, 1:43.75; 3. Kimberly, 1:44.27; 4. Hamilton, 1:44.68; 5. Wauwatosa East, 1:45.51.

4 X 400 Meter Relay [3:50.75]: 1. SPASH, 4:00.91; 2. Franklin, 4:01.49; 3. Appleton North, 4:02.08; 4. Hamilton, 4:02.10; 5. Kimberly, 4:02.44.

4 X 800 Meter Relay [09:00.42]: 1. Onalaska, 09:29.11; 2. Lakeland Union, 09:35.29; 3. Sun Prairie, 09:41.03; 4. Arrowhead, 09:42.93; 5. Appleton North, 09:43.75.

Shot Put [49' 04.25]: 1. Katie Fruth, 12, Union Grove, 44' 11.00; 2. Danni Langseth, 10, DC Everest, 43' 06.00; 3. Kiara Wedell, 10, Wautoma, 43' 06.00; 4. Eve Goldstein, 11, Somerset], 43' 05.00; 5. Reette Thorns [PR], 11, Madison Memorial [Sch Recd], 43' 01.50.

Discus [169' 10]: 1. Eve Goldstein, 11, Somerset, 152' 03; 2. Cece Huhn, 12, Plymouth, 142' 06; 3. Danni Langseth, 10, DC Everest, 140' 04; 4. Kalyn Otzelberger, 11, Waukesha West, 136' 09; 5. Alex Dornfeld, 12, Markesan, 133' 10.

Long Jump [19' 08.50]: 1. Jadin O'Brien, 11, DSHA, 19' 03.50; 2. Madeline Troy, 11, Kenosha Tremper, 19' 01.00; 3. Makayla Jackson, 12, Milwaukee King, 18' 09.00; 4. Brooke Jaworski, 12, Wausau West, 18' 07.00; 5. Trinity Moore, 11, Wisconsin Lutheran, 18' 07.00.

Triple Jump [40' 04.00]: 1. Jaiah Hopf , 9, Wisconsin Lutheran [Sch and Conf Recd], 39' 01.50; 2. Kiara Lee, 12, Madison La Follette, 38' 08.75; 3. Jesscia Brueggeman, 10, Royall , 38' 00.25; 4. Aubrie Gorski, 11, Green Bay Preble, 37' 10.75; 5. Ryann Porter, 11, Janesville Parker [Sch Recd], 37' 08.00.

High Jump [6' 00.00]: 1. Sophee Mink, 12, DeForest, 5' 07.00; 2. Riley Kindt, 11, Brookfield East, 5' 06.00; 3. Abby Belschner, 12, Cedarburg, 5' 06.00; 4. Elise Goetzinger, 11, Mount Horeb, 5' 06.00; 5. Hannah Zastrow, 11, Spencer, 5' 06.00.

Pole Vault [13' 03.00]: 1. Olivia Fabry, 12, De Pere, 12' 00.00; 2. Lauren Bilau, 11, Fort Atkinson [Sch Recd], 11' 10.00; 3. Grace Kowalkowski, 12, De Pere, 11' 09.00; 4. Abby Rynes, 11, Richland Center, 11' 06.00; 5. Caroline Gearin, 11, Osceola, 11' 03.00.

www.wisconsintrackonline.com
Compiler: Dave Figi