Week 12: All-Division Honor Roll List For June 4, 2017
Compiled by Dave Figi
Janesville, WI

Compiling the Girls Honor Roll since 1994


http://www.wisconsintrackonline.com
HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added. Source WIAA
[HHT] indicates hand held timing

The list below is for the week of May 29 - June 3. Results as of 11:00 PM, Saturday, June 3.

For more up-to-date results try the daily 'pdf' files.

Odd Relays | 2017 55m Events | 2016 55m Events | 2015 55m Events | 2014 55m Events

Newspaper Media All-Division File

11.38 Dezerea Bryant D1 Milw Bradley Technical 2011 100 Meter Dash
12.01 Amari Brown 9 Milw Rufus King 5/17 MPS Conference @ Milw Pulaski
12.15 Ali Dorn 10 Monona Grove [Meet Recd] 5/16 Badger South @ Monona Grove
12.15 Brooke Jaworski 10 Wausau West 5/16 Wisconsin Valley @ St Point
12.18 Michaela Pryor 11 Waukesha North 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Allis C
12.18 Ja'Cey Simmons 10 Milwaukee Lutheran 5/16 North Shore @ Cedarburg
12.19 Lexi Romero 11 Brookfield Central 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Allis C
12.23 Alexis Jackson 11 Oregon [prelims] 5/16 Badger South @ Monona Grove
12.25 Makayla Jackson 10 Milw Rufus King 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
12.25 Scarlet Egwuonwu 10 Oregon 5/16 Badger South @ Monona Grove
12.25 Sie'anna Mitchell 12 Verona Area 5/12 Big 8 Conf @ Mansfield Stadium
12.26 Armoni Brown 11 Waukesha South 4/15 Mondo Inv. @ W.A. Nathan Hale
12.27 Madeline Troy 9 Kenosha Tremper 5/12 Southeast Conf. @ Oak Creek
12.31 Yaya Stallworth 12 DSHA 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Allis C
12.31 Maya McWilliams 11 Whitefish Bay 5/16 North Shore @ Cedarburg
12.35 Trinity Moore 9 Wisconsin Lutheran 5/16 WLT Conf, @ Oconomowoc
12.37 Ashlyn Oren 11 Edgerton 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
12.39 Michaela Pryor 11 Waukesha North 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
12.40 Payton Hanselman 10 Neenah 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Bend W
12.41 Shannon Nelson 11 Oak Creek 5/25 WIAA D1 Sect. @ Mukwonago
12.42 Lexi Donarsky 9 Aquinas 5/13 Miss. Valley Conf @ UW-Lax
23.01 Dezerea Bryant Milw Bradley Technical 2011 200 Meter Dash
24.43 Brooke Jaworski 10 Wausau West 5/16 Wisconsin Valley @ St Point
24.60 Amari Brown 9 Milw. Rufus King 5/25 WIAA D1 Sect. @ Germantown
24.69 Kiersten Walker 12 Milw Rufus King 5/22 WIAA D1 Reg. @ Homestead
24.70 Grace Hartman 12 Wisconsin Rapids 5/5 Kiwanis Inv. @ Wis. Rapids
24.74 Ja'Cey Simmons 10 Milwaukee Lutheran 5/16 North Shore @ Cedarburg
24.75 Bianca Stubler 12 Hamilton 6/2 WIAA D1 Prelims @ UW-Lax
25.03 Maddie Frey 11 Waukesha West 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Allis C
25.03 Destiny Huven 10 Nicolet 5/16 North Shore @ Cedarburg
25.04 Alexis Jackson 11 Oregon [HHT] 4/25 Oregon Badger Conf Quad
25.16 Abbey Zastrow 12 Arcadia 5/22 WIAA D2 Reg. @ Blk River Falls
25.17 Maddy Troy 9 Kenosha Tremper] 6/2 WIAA D1 Prelims @ UW-Lax
25.17 Scarlet Egwuonwu 10 Oregon 5/16 Badger South @ Monona Grove
25.34 Ali Dorn 10 Monona Grove [HHT] 4/18 Stoughton Quadrangular
25.35 Maddy Pietz 11 Wittenberg-Birnamwood 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
25.39 Jestine Green 12 Waukesha South 5/11 Classic 8 Conf @ Arrowhead
25.51 Bianca Stubler 12 Hamilton 5/22 WIAA D1 Reg. @ Watertown
25.58 Jadin O'Brien 9 DSHA 4/15 Mondo Inv. @ W.A. Nathan Hale
25.59 Sie'Anna Mitchell 12 Verona Area 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
25.64 Savannah Rygiewicz 12 Muskego 5/25 WIAA D1 Sect. @ Mukwonago
25.66 Kenzie Schmitz 12 Germantown 5/16 North Shore @ Cedarburg
53.71 Brooke Jaworski Wausau West 2017 400 Meter Run
0:53.71 Brooke Jaworski 10 Wausau West [D1 Record] 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
0:54.58 Bianca Stubler 12 Hamilton 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
0:55.15 Kiersten Walker 12 Milw Rufus King 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
0:56.08 Kayla Vogt 11 Arrowhead 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
0:56.10 Abbey Zastrow 12 Arcadia 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
0:56.19 Alyson Weum 12 Stoughton 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
0:56.30 Maddie Frey 11 Waukesha West 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
0:56.51 Maddy Pietz 11 Wittenberg-Birnamwood 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:56.86 Julianne Barkholz 11 Newman Catholic 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
0:56.97 Madee Harding 11 Brodhead/Juda 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:57.06 Brooklyn Schvinck 11 Reedsburg Area 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
0:57.07 Maddie Martin 12 Wilmot Union 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
0:57.09 Davis Collison 12 Univ Sch of Milwaukee 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:57.20 Makylee Kuhn 10 Hilbert-Stockbridge 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
0:57.32 Ali Dorn 10 Monona Grove 5/16 Badger South @ Monona Grove
0:57.42 Nicole Buchinger 11 Kaukauna 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
0:57.48 Grace Matzke 11 De Pere 5/16 Fox River Classic @ De Pere
0:57.59 Kenzie Schmidt 12 Germantown 5/25 WIAA D1 Sect. @ Germantown
0:57.60 Emily Breider 11 Brookfield East 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
0:57.74 Olivia Costley 11 Fall Creek 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:09.22 Camille Davre Whitefish Bay 2015 800 Meter Run
2:12.07 Camille Davre 12 Whitefish Bay 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
2:13.06 Haleigh Reindl 11 Waterford [PR] 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
2:13.94 Maddie Lee 12 Oconomowoc 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
2:15.42 Brehna Evans 11 West De Pere 5/25 WIAA D1 Sect. @ Ashwaubenon
2:15.50 Becca Langer 11 Waukesha West 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Allis C
2:15.64 Hannah Constable 9 Johnson Creek [Sch Recd] 6/2 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:15.75 Brooke Lytle 10 Waukesha West 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
2:15.77 Emily Foley 12 Lourdes Academy 6/2 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:15.91 Savannah Huben 11 Bay Port 5/25 WIAA D1 Sect. @ Ashwaubenon
2:16.04 Aneesa Tucker 12 Ashland 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:16.10 Kaitlyn Galgon 12 Waunakee 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
2:16.12 Clare Pitcher 9 Franklin 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
2:16.39 Leah Neustedter 11 Brookfield Central 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
2:16.39 Abbey Engel 12 Cochrane-Fountain City 6/2 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:16.72 Aubrey Anderson 9 Lakeland 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:16.74 Jillian Weston 10 Viroqua 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
2:16.96 Makaila Groves 10 Slinger 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
2:17.39 Riley Hansen 11 Kenosha Tremper 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
2:17.49 Caitlyn Link 11 Edgewood 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:17.92 Alyson Weum 12 Stoughton 4/21 Watertown Outdoor Invitational
4:43.20 Brooke Novak Kaukauna 2001 1600 Meter Run
4:50.48 Camille Davre 12 Whitefish Bay [4:52.16 mile] 3/12 New Balance Indoor, Armory-NY
4:58.14 Leah Neustedter 11 Brookfield Central 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
4:59.48 Becca Langer 11 Waukesha West 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
5:00.11 Peyton Sippy 11 Janesville Craig 5/25 WIAA D1 Sect. @ Stoughton
5:02.26 Jillian Weston 10 Viroqua 5/13 Coulee Conf @ Black River Falls
5:03.22 Trista Pringle 12 Sun Prairie 5/25 WIAA D1 Sect. @ Middleton
5:03.62 Maddie Thompson 10 Sun Prairie 5/25 WIAA D1 Sect. @ Middleton
5:04.73 Hannah Roeske 12 Eau Claire Memorial 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
5:04.75 Autumn Dushack 9 Sun Prairie 5/25 WIAA D1 Sect. @ Middleton
5:04.83 Kate Jochims 10 Muskego 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
5:04.94 Megan Olshanski 12 Arrowhead 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
5:07.85 Elise Large 11 Ozaukee [Sch Recd] 6/2 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:07.86 Marissa Ellenbecker 9 Edgar 6/2 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:07.87 Kaylee Beyer 10 Mukwonago 5/25 WIAA D1 Sect. @ Mukwonago
5:08.14 Dana Feyen 10 G.E.T. [HHT] 4/7 Dual Meet W/Tomah
5:08.46 Mary Rose Flood 11 Appleton North 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
5:09.52 Brittany Helm 9 Muskego 5/25 WIAA D1 Sect. @ Mukwonago
5:09.68 Sage Wagner 10 Ashwaubenon 5/25 WIAA D1 Sect. @ Ashwaubenon
5:10.18 Ciara Kaderly 12 Albany 6/2 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:10.38 Olivia Eisch 11 Kimberly 5/25 WIAA D1 Sect. @ Ashwaubenon
10:11.48 Allie Woodward GB Notre Dame 2011 3200 Meter Run
10:38.22 Dana Feyen [Sch/Meet Recd] 10 Gale-Ettrick-Trempealeau 4/28 GET Sporty Salsman Invite
10:41.57 Camille Davre 12 WF Bay [Stad/Meet Recd] 4/22 Viking Inv @ Wisconsin Luth.
10:55.81 Peyton Sippy 11 Janesville Craig 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
10:59.40 Kate Jochims 10 Muskego 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
11:00.93 Trista Pringle 12 Sun Prairie 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
11:03.36 Zoe Goodmanson 10 Pewaukee 5/25 WIAA D1 Sect. @ Germantown
11:04.04 Megan Olshanski 12 Arrowhead 5/6 Myrhum Inv. @ Arrowhead
11:08.93 Audrey Janik 12 Wis Lutheran [Meet Recd] 4/28 Pre-Prom Party @ WISCO
11:09.22 Laura Beghin 9 Wisconsin Dells 5/5 SCC/Coulee Challenge@UWLax
11:10.31 Katie Rose Blachowicz 11 Sun Prairie 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
11:10.51 Rachel Ball 9 Hudson 5/18 Big Rivers Conf. @ Menomonie
11:10.82 Jillian Weston 10 Viroqua [Sch Recd] 5/5 SCC/Coulee Challenge@UWLax
11:11.30 Emily Schmitt 12 Eau Claire North 5/18 Big Rivers Conf. @ Menomonie
11:14.29 Autumn Dushack 9 Sun Prairie 5/25 WIAA D1 Sect. @ Middleton
11:14.47 Zoe Goodmanson 10 Pewaukee 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
11:16.55 Hannah Roeske 12 Eau Claire Memorial 5/25 WIAA D1 Sect. @ DC Everest
11:17.77 Zoe Smith 12 Eau Claire Memorial 5/18 Big Rivers Conf. @ Menomonie
11:17.83 Izzy Owca 12 Madison Memorial 5/25 WIAA D1 Sect. @ Middleton
11:18.71 Noelle Maire 12 Belleville/New Glarus 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
11:19.55 Sami Steive 10 Germantown 5/25 WIAA D1 Sect. @ Germantown
13.67 Danielle Riggins Kenosha Tremper 2014 100 Meter HH
14.37 Destiny Huven 10 Nicolet 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
14.45 Alexis Jackson 11 Oregon [Meet Recd] 5/16 Badger South @ Monona Grove
14.57 Brooklyn Blackburn 10 Wauwatosa East [Sch Recd] 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Allis C
14.76 Bailee Dierks 10 Hudson 5/16 Big Rivers @ Chippewa Falls
14.78 Jazmin Washington 12 Oak Creek 5/6 Myrhum Inv. @ Arrowhead
14.86 Eva Laun-Smith 12 Beloit Memorial 5/12 Big 8 Conf @ Mansfield Stadium
14.92 Faith Lubner 12 Reedsville 5/25 WIAA D3 Sect. @ Hilbert
14.94 Stephanie Brauner 12 Black River Falls [Sch Recd] 5/22 WIAA D2 Reg. @ Blk River Falls
14.99 Jordan Hirsbrunner 12 Monroe [Sch Recd] 5/16 Badger South @ Monona Grove
14.99 Jada Schuh 11 Sun Prairie 5/12 Big 8 Conf @ Mansfield Stadium
15.03 Siarah Jones 12 Milw. Rufus King 5/25 WIAA D1 Sect. @ Germantown
15.04 Sydney Armijo 11 Green Bay Preble 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
15.09 Grace Baumann 11 West Bend West 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Bend W
15.13 Leah Gholson 12 Homestead 5/16 North Shore @ Cedarburg
15.18 Afrika Hamilton 11 Milwaukee Lutheran 5/16 North Shore @ Cedarburg
15.19 Eleni Tongas 12 Brookfield East 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Allis C
15.27 Sadie Huth 12 Omro [Omro Sch Recd] 5/5 Deerfield Classic
15.28 Allysin Booth 10 Clintonville 5/13 North Eastern Conf. @ Waupaca
15.28 Carly Couthart 11 Sun Prairie 5/12 Big 8 Conf @ Mansfield Stadium
15.33 Pejha Mitchell 10 West De Pere 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
43.04 Valerie Thames Milwaukee Riverside 2013 300 Meter LH
43.22 Jadin O'Brien 9 DSHA 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
43.77 Jordan Hirsbrunner 12 Monroe [Sch Recd] 4/21 Kansas Relays @ U of Kansas
44.00 Yolonda Johnson 12 Beloit Memorial 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
44.02 Faith Lubner 12 Reedsville 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
44.31 Adela Diaz 11 Beloit Memorial 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
44.37 Alexis Jackson 11 Oregon 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
44.65 Siarah Jones 12 Milw Rufus King 5/25 WIAA D1 Sect. @ Germantown
44.91 Bailee Dierks 10 Hudson 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
45.07 Michaela Pryor 11 Waukesha North 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Allis C
45.07 Macey Wirkus 12 Edgar 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
45.12 Jessica Buss 11 Kaukauna 5/25 WIAA D1 Sect. @ Ashwaubenon
45.13 Kayla Crump 11 Wauwatosa West 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Allis C
45.25 Leighten Fischer 12 Iola-Scandinavia 6/2 WIAA D3 prelims @ UW-Lax
45.43 Jazmin Washington 12 Oak Creek 5/6 Myrhum Inv. @ Arrowhead
45.68 Megan Justice 12 Kaukauna 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
45.79 Emma Lawrence 11 BSMS 5/8 Redbird Inv. @ Darlington
45.87 Abigail Missiaen 12 Muskego 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
45.98 Ashlee Miller 11 Kenosha Bradford 5/25 WIAA D1 Sect. @ Stoughton
45.98 Carly Coulthart 11 Sun Prairie 5/22 WIAA D1 Reg. @ Madison Mem.
46.05 Madison Biebel 12 Bay Port 5/25 WIAA D1 Sect. @ Ashwaubenon
46.02 Milw Bradley Technical 2011 400 Meter Relay
46.60 Milw. Rufus King 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
48.46 Waukesha South 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Allis C
48.61 Manitowoc Lincoln 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
48.69 Edgerton 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
48.78 Muskego 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
48.83 Brookfield Central 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
48.84 Oak Creek 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
48.91 Catholic Memorial 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
48.94 Menomonee Falls 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
48.97 DSHA 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
49.29 Aquinas 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
49.33 Green Bay Preble 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
49.45 Green Bay Southwest 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
49.45 Hayward 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
49.74 Oshkosh West 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Bend W
49.82 Fox Valley Lutheran 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
49.84 Monroe 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
49.87 Arrowhead 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
49.90 Berlin 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
49.90 Madison La Follette 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
1:38.46 Milw Bradley Tech 2008 800 Meter Relay
1:40.33 Milw. Rufus King 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
1:41.08 Oregon 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
1:41.71 Muskego 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
1:41.92 Racine Horlick 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
1:42.27 Manitowoc Lincoln 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
1:42.63 Hudson 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
1:42.92 Brookfield Central 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
1:42.97 Wisconsin Rapids 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
1:43.32 Catholic Memorial 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
1:43.38 Hamilton 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
1:43.87 Monona Grove 5/25 WIAA D1 Sect. @ Middleton
1:44.10 Middleton 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
1:44.13 Wauwatosa West 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Allis C
1:44.20 Green Bay Southwest 6/2 WIAA D1Prelims @ UW-Lax
1:44.23 Arrowhead 5/25 WIAA D1 Sect. @ Germantown
1:44.24 Whitefish Bay 5/25 WIAA D1 Sect. @ Germantown
1:44.30 West Bend West 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Bend W
1:44.47 Oshkosh West 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Bend W
1:44.55 Menomonee Falls 5/25 WIAA D1 Sect. @ Germantown
1:44.67 Kimberly 5/25 WIAA D1 Sect. @ Ashwaubenon
3:50.75 Wausau West 2016 1600 Meter Relay
3:51.66 Hamilton 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
3:52.47 Arrowhead 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
3:54.46 Monona Grove 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
3:54.86 Waukesha West 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
3:56.82 Appleton North 6/2 WIAA D1 Prelims @ UW-Lax
3:56.88 Wausau West 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
3:56.94 River Falls 6/2 WIAA D1 Prelims @ UW-Lax
3:57.35 Kaukauna 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
3:58.28 Wittenberg-Birnamwood 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
3:58.66 DSHA 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Allis C
3:58.89 West De Pere 5/25 WIAA D1 Sect. @ Ashwaubenon
3:59.54 Milw. Rufus King 5/25 WIAA D1 Sect. @ Germantown
3:59.60 Diivine Savior Holy Angels 6/3 WIAA D1 Prelims @ UW-Lax
3:59.84 Bloomer 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
3:59.92 Wauwatosa East 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Allis C
3:59.93 Bay Port 5/25 WIAA D1 Sect. @ Ashwaubenon
4:00.12 Slinger 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Bend W
4:00.27 Muskego 6/2 WIAA D1 prelims @ UW-Lax
4:00.38 East Troy 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:00.99 Middleton 6/2 WIAA D1 Prelims @ UW-Lax
09:00.42 Neenah 2012 3200 Meter Relay
09:15.90 Waukesha West 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
09:19.64 Appleton North 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
09:28.24 Arrowhead 5/25 WIAA D1 Sect. @ Germantown
09:28.47 Brookfield East 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Allis C
09:28.85 Germantown 5/25 WIAA D1 Sect. @ Germantown
09:29.62 East Troy 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:30.72 Stoughton 5/25 WIAA D1 Sect. @ Stoughton
09:30.77 Edgewood 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:31.04 Hamilton 5/25 WIAA D1 Sect. @ Germantown
09:31.73 Sun Prairie 5/25 WIAA D1 Sect. @ Middleton
09:32.17 Big Foot 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:33.33 Hortonville 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
09:37.42 Viroqua 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:38.91 Franklin 5/25 WIAA D1 Sect. @ Mukwonago
09:38.99 DC Everest 5/25 WIAA D1 Sect. @ DC Everest
09:39.13 Madison Memorial 5/25 WIAA D1 Sect. @ Middleton
09:39.14 Bay Port 5/25 WIAA D1 Sect. @ Ashwaubenon
09:39.44 Waukesha South 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Allis C
09:39.59 SPASH 5/25 WIAA D1 Sect. @ DC Everest
09:39.71 Lourdes Academy 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
49' 04.25 Jesscia Maroszek Seymour 2010 Shot Put
49' 03.50 Tess Keyzers 12 Little Chute 4/28 Gil Frank Inv @ Kimberly
47' 08.00 Josie Schaefer 12 Baraboo 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
47' 03.25 Erin Dunning 12 Ashwaubenon 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
44' 08.75 Sydney Thompson 12 Mercer [PR] 6/2 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
43' 08.00 Brooke Kary 11 Kettle Moraine Lutheran 5/22 WIAA D2 Reg. @ Brown Deer
43' 03.00 Kassie Wicherski 10 Waukesha North 5/22 WIAA D1 Reg. @ Brk. Central
43' 01.00 Morgan Florek 12 Marinette 3/23 Spartan Inv @ UW - Oshkosh
42' 11.75 Michaela Smasal 12 Kaukauna 4/28 Gil Frank Inv @ Kimberly
42' 11.00 Sam Dancyvk 12 SPASH 5/25 WIAA D1 Sect. @ DC Everest
42' 10.50 Emily Stendel 11 Jefferson [PR] 5/5 Tider Invitational @ Edgerton
42' 10.25 Emma Wittliff 12 Mukwonago [PR, Sch Recd] 5/25 WIAA D1 Sect. @ Mukwonago
42' 05.25 Eve Goldstein 9 Somerset 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
41' 07.50 Katelyn Williams 11 Algoma 5/25 WIAA D3 Sect. @ Hilbert
41' 07.50 Lizzy Cagle 11 Brookfield East 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Allis C
41' 03.00 Julia Hartwig 10 Janesville Parker 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
41' 01.00 Jenna Dankert 11 Oak Creek 5/25 WIAA D1 Sect. @ Mukwonago
41' 00.75 Ratka Karac 10 Greenfield 5/25 WIAA D1 Sect. @ Mukwonago
40' 10.00 Brianna Leahy 11 BSMS [Sch/Tri-Op Recd] 5/9 Platteville Quad
40' 08.50 Aly Meath 12 Somerset 5/25 WIAA D2 Sect. @ Medford Area
40' 06.00 Mackenzie Boehlke 12 Winnebago Luth Acad 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
169' 10 Jill Pedretti Verona 1999 Discus
171' 00 Josie Schaefer 12 Baraboo 5/22 WIAA D1 Reg. @ Baraboo
151' 09 Destinee Haas 12 Baldwin/Woodville 5/2 Amery Invitational
147' 11 Emily Stendel 11 Jefferson 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
144' 09 Emma Richards 11 Ozaukee 5/15 Big East @ Cedar Grove-Belg.
140' 08 Natalie Mohring 11 DC Everest 5/9 Wausau City Meet @ Wausau W
137' 07 Erin Dunning 12 Ashwaubenon 5/16 Fox River Classic @ De Pere
136' 01 Alyssa Rivest 11 Watertown 5/16 WLT Conf, @ Oconomowoc
135' 03 Sydney Thompson 12 Mercer 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
135' 03 Morgan Davister 11 Algoma 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
134' 08 Amanda Sabourin 12 Westosha Central 5/22 WIAA D1 Reg. @ L.G. Badger
134' 02 Morgan Florek 12 Marinette 5/22 WIAA D2 Reg @ Clintonville
132' 10 Eve Goldstein 9 Somerset 5/5 Stan Barr Relays @ New Rich.
132' 08 Kelsey Judge 12 Baraboo 5/22 WIAA D1 Reg. @ Baraboo
132' 04 Tess Keyzers 12 Little Chute 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
132' 00 Brilyn Brecka 11 Alma/Pepin 5/8 Fred.-Sonn. Inv. @ Arcadia
131' 08 Skye Digman 11 Platteville 5/23 WIAA D2 Reg. @ Lancaster
130' 02 Katelyn Williams 11 Algoma 5/22 WIAA D3 Reg @ Algoma
129' 11 Alexis Watts 12 Green Bay East 5/22 WIAA D1 Reg. @ G.B. Preble
128' 06 Elizabeth Bullock 12 LG Badger 5/22 WIAA D1 Reg. @ L.G. Badger
128' 06 Emily Behnke 10 Manitowoc Lutheran 5/22 WIAA D3 Reg @ Algoma
19' 08.50 Jade Nolan/Armoni Brown Milw Madison/Wauk Sou 15/17 Long Jump
19' 08.50 Armoni Brown 11 Waukesha South [D1 Recd] 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
19' 03.50 Makayla Jackson [Sch Recd] 10 Milw. Rufus King [Fac Recd] 5/22 WIAA D1 Reg. @ Homestead
18' 08.75 Maddy Troy 9 Kenosha Tremper [Sch Recd] 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
18' 08.00 Ashlyn Oren 11 Edgerton 5/22 WIAA D2 Reg. @ Monroe
18' 07.75 Kiara Lee 10 Madison La Follette 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
18' 06.50 Gabby Snider 12 Hayward 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
18' 06.25 Nicole Mikula 12 Shell Lake [Sch Recd] 5/18 East Lakeland Conf. @ Cameron
18' 06.00 Parker Buske 10 Madison East 5/12 Big 8 Conf @ Mansfield Stadium
18' 05.50 Shelby Nichels 12 Manitowoc Lincoln 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
18' 05.50 Erin Willard 12 Germantown 5/12 Bulldog True Team @ Cedarburg
18' 04.50 Brooke Jaworski 10 Wausau West 3/23 Northland Pines Indoor Invite
18' 04.50 Alicia Jones 10 Kenosha Indian Trail 5/22 WIAA D1 Reg. @ L.G. Badger
18' 03.25 Crystal Hill 12 West De Pere 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
18' 03.00 Katie Wissing 12 DSHA 5/16 Greater Metro Conf @ Hart Park
18' 02.50 Trinity Moore 9 Wisconsin Lutheran 5/4 WLT Relays at Hartford Union
18' 02.00 Tyra Turner 11 Madison La Follette 3/18 Nelson Daniels LG Sch UW-W
18' 01.75 Faith Lubner 12 Reedsville 5/15 Big East @ Cedar Grove-Belg.
18' 00.75 Kaylee Olson 9 West De Pere 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
18' 00.25 Audrey Makope 11 Neenah 4/8 W/TFA Championships@UW-W
18' 00.00 Alexis Jackson 11 Oregon 4/8 W/TFA Championships@UW-W
40' 08.25 Kyra Arendt Bloomer 2017 Triple Jump
40' 08.25 Kyra Arendt [Sch Recd] 12 Bloomer [D2 Recd] 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
39' 10.50 Eva Laun-Smith 12 Beloit Memorial 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
38' 08.75 Kristi Springer 12 Altoona 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
38' 06.50 Armoni Brown 11 Waukesha South 5/5 Demon Inv @ Burlington
38' 05.00 Katie Wissing 12 DSHA 4/15 Mondo Inv. @ W.A. Nathan Hale
38' 02.25 Nicole Buchinger 11 Kaukauna 5/25 WIAA D1 Sect. @ Ashwaubenon
37' 11.25 Kiara Lee 10 Madison La Follette 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
37' 09.25 Mikayla Brouette 12 Pardeeville 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
37' 07.00 Taylor Wegner 11 Princeton-Green Lake 4/28 T.C. Invite @ Tri-County HS
37' 06.50 Crystal Hill 12 West De Pere 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
37' 05.00 Haley Pyan 12 Franklin 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
37' 05.00 Frannie Sokolik 11 North Fond du Lac 5/16 Wis Flyway Conf @ Lomira
37' 04.25 Taylor Snider 12 Hayward 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
37' 03.25 Mya Lonnebotn 12 Stoughton 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
37' 03.00 Madison Rizner 11 Richland Center 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
37' 02.50 Amber Rowoldt 11 Lakeside Lutheran 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
37' 02.25 Sitori Tanin 9 Middleton 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
37' 00.75 Ashlie Lockington 10 Bangor 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
36' 11.75 Hayden Simons 11 Cedarburg 5/16 North Shore @ Cedarburg
36' 11.00 Klahryssa Heinzen 12 Beaver Dam 5/16 WLT Conf, @ Oconomowoc
6' 00.00 Wendy Markham Cedarburg 1980 High Jump
5' 08.00 Emily Scott 11 Kimberly 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
5' 07.00 Marin McClowry 12 Neenah [Sch Recd] 4/25 Kaukauna Triangular
5' 06.50 Lindsey Mirkes 12 De Pere 5/16 Fox River Classic @ De Pere
5' 06.00 Elizabeth McClure 11 Algoma 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5' 06.00 Hope Schneider 12 East Troy 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
5' 06.00 Katie Chesebro 10 Milton 5/22 WIAA D1 Reg. @ Verona Area
5' 06.00 Mariah Hoepner 11 Altoona [Tied Sch Recd] 5/4 St Croix Central Invite
5' 06.00 Kylee Jostad 11 Holmen 5/4 Hanson Relays @ Lax Central
5' 06.00 Ashlyn Oren 11 Edgerton 4/13 Bluejay Invite @ Cambridge
5' 05.00 Brianna Beining 10 Wrightstown 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5' 05.00 Jordan Hirsbrunner 12 Monroe 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5' 05.00 Rachel Ohde 12 McDonell Central 5/25 WIAA D3 Sect. @ Colfax
5' 05.00 Breanna Weigman 11 Wauwatosa West 5/25 WIAA D1 Sect. @ West Allis C
5' 05.00 Eleni Tongas 12 Brookfield East 5/16 Greater Metro Conf @ Hart Park
5' 05.00 Sophee Mink 10 DeForest [Ties Conf Recd] 5/16 Badger North @ Reedsburg
5' 05.00 Cassie Malean 12 Boyceville [PR, Sch Recd] 4/6 St Croix Central Invitational
5' 05.00 Hannah Zastrow 9 Spencer 3/25 Cashton Inv @ UW-La Crosse
5' 04.00 Annie Guererro 11 West Bend East 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
5' 04.00 Abby Belschner 10 Cedarburg 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
5' 04.00 Reanne Kietlinski 11 Gresham Comm/Bowler 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
13' 03.00 Bonnie Draxler Wrightstown 2014 Pole Vault
13' 01.00 Olivia Fabry 10 De Pere [PR, Sch Recd] 4/21 Don Baker Inv. @ De Pere
12' 06.00 Dailey Albino 11 New Berlin West 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
12' 06.00 Rachel Seraphine 11 Hamilton 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
12' 03.00 Grace Kowalkowski 10 De Pere 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
12' 00.00 Hailey Orlowski 11 Wisconsin Lutheran 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
12' 00.00 Olivia Mabry 11 Bay Port 5/16 Fox River Classic @ De Pere
11' 09.00 Brielle Buechler 12 Wrightstown 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
11' 09.00 M. Pflasterer-Jennerjohn 12 Middleton 5/25 WIAA D1 Sect. @ Middleton
11' 07.00 Dana Herman 11 Oconomowoc 5/22 WIAA D1 Reg. @ Watertown
11' 07.00 Kelly Jacoby 12 Manitowoc Roncalli 5/9 Roncalli Quad +1
11' 06.00 Linse Wilbur 12 Westby 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
11' 06.00 Natalie Pfann 12 Sun Prairie 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
11' 06.00 Kate Watson 11 New Berlin Eisenhower 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
11' 06.00 Isabella Nuck 11 Oak Creek 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
11' 06.00 Gabrielle Kennedy 11 St Thomas More 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
11' 06.00 Tia Dorshorst 11 Wisconsin Rapids 5/22 WIAA D1 Reg. @ Wausau East
11' 06.00 Jensen Van Duyse 12 Green Bay Preble 4/11 GB Preble @ Ashwaubenon
11' 03.00 Danielle Schilling 12 Lakeside Lutheran 4/25 Capitol Conf Quad @ Lakeside L
11' 00.00 Johanna Ellefson 12 Spencer 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
11' 00.00 Samantha Krueger 11 River Falls 6/2 WIAA D1 Finals @ UW-Lax

The Honor Roll uses the same procedure that the WIAA uses to convert Hand Held Times from Regional competition to a time that can be used to seed a Sectional competition. A HHT time is rounded UP to the higher tenth and then the time has .24 added. The National Federation handbook states that when converting hand times to FAT to round up to the nearest tenth, and then to add .24. The times for mile races and races in yards are converted using conversion factors from the The Big Gold Book by the editors of Track and Field News.

The Honor Roll uses conversion tables from the 'Big Green Book' from the editors of Track and Field News to change times from races in yards or miles to metric equivalents.

Ther Honor Roll also uses the following to differentiate between 'FAT' and 'HHT' times:

  • FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths
  • HHT times are indicated by HHT [Adjusted by converting hand times to FAT - round up to the higher tenth, and then to add .24].

We list the top twenty performances by date. Thus if two performances are the same, the most recent performance is listed first. In all events performances drop off the list as newer performances with the same time/distance are made.

We make every effort to be accurate. However, if you find a name not spelled correctly or a performance that is wrong or is not placed correctly please contact us so that we can correct the error.

e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com