Week 12: Division 2 Honor Roll List For June 4, 2017
Compiled by Dave Figi
Janesville, WI

Compiling the Girls Honor Roll since 1994


http://www.wisconsintrackonline.com
HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added. Source WIAA
[HHT] indicates hand held' timing

The list below is for the week of May 29 - June 3. Results as of 11:00 PM, Saturday, June 3

For more up-to-date results try the daily 'pdf' files.

Odd Relays | 2017 55m Events | 2016 55m Events | 2015 55m Events | 2014 55m Events

Newspaper Media All-Division File

11.99 Tasha Allen D2 Milwaukee North 2008 100 Meter Dash
12.18 Ja'Cey Simmons 10 Milwaukee Lutheran 5/16 North Shore @ Cedarburg
12.37 Ashlyn Oren 11 Edgerton 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
12.42 Lexi Donarsky 9 Aquinas 5/13 Miss. Valley Conf @ UW-Lax
12.44 Tatum Straw 10 Catholic Memorial 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
12.45 Abbey Zastrow 12 Arcadia 5/22 WIAA D2 Reg. @ Blk River Falls
12.54 Louisa Marxen 11 Fox Valley Luth. [prelims] 5/22 WIAA D2 Reg. @ Wautoma
12.59 Maddy Pietz 11 Wittenberg-Birnamwood 4/21 Back The Track @ Rosholt
12.64 Bekah Vande Hey 11 Xavier [prelims] 5/22 WIAA D2 Reg. @ Wautoma
12.64 Cammi Ganshert 10 Monroe [HHT] 4/4 Mt Horeb Quad
12.65 Frannie Sokolik 11 North Fond du Lac 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
12.68 Amy Chen 12 Mayville 4/21 Dodge Cnty Invite@Beaver Dam
12.72 Morgan Collins 10 Wrightstown 4/13 West De Pere Triangular
12.74 Olivia Costley 11 Fall Creek 4/18 Cardinal Inv @ Eleva-Strum
12.75 Kimmee Schmitz 9 Aquinas 5/22 WIAA D2 Reg. @ Blk River Falls
12.75 Riley Henk 9 St Croix Falls [prelims] 5/18 West Lakeland @ Clear Lake
12.75 Madee Harding 11 Brodhead/Juda 5/13 Rock Valley Conf @ Evansville
12.76 Maggie Lawrence 12 Edgerton 5/13 Rock Valley Conf @ Evansville
12.77 Kiara Hestad 11 Cameron 5/25 WIAA D2 Sect. @ Medford Area
12.77 Nikkia Johnson 11 Edgerton 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
12.77 Kiara Donnell 10 Belleville/New Glarus 5/5 Deerfield Classic
24.63 Ja'Cey Simmons Milw Lutheran [prelims] 2016 200 Meter Dash
24.74 Ja'Cey Simmons 10 Milwaukee Lutheran 5/16 North Shore @ Cedarburg
25.16 Abbey Zastrow 12 Arcadia 5/22 WIAA D2 Reg. @ Blk River Falls
25.35 Maddy Pietz 11 Wittenberg-Birnamwood 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
25.74 Lexi Donarski 9 Aquinas 5/13 Miss. Valley Conf @ UW-Lax
25.78 Amy Chen 12 Mayville [prelims] 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
25.95 Maddy Rondeau 12 Catholic Memorial 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
25.98 Madee Harding 11 Brodhead/Juda 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
26.01 Davis Collison 12 Univ Sch of Milwaukee 5/22 WIAA D2 Reg. @ Brown Deer
26.08 Tatum Straw 10 Catholic Memorial [prelims] 5/5 Steinke Laser @ Kettle Moraine
26.15 Jordan Hirsbrunner 12 Monroe 5/16 Badger South @ Monona Grove
26.20 Ashlyn Oren 11 Edgerton 4/21 Lodi Mini-Invite
26.21 Morgan Collins 10 Wrightstown 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
26.21 Rhianna Walzer 10 Lodi [prelims] 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
26.24 Nikkia Johnson 11 Edgerton [prelims] 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
26.29 Gabby Snider 12 Hayward 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
26.32 Evelyn Gimurtu 10 Viroqua 5/13 Coulee Conf @ Black River Falls
26.40 Isabella Heinz 11 Berlin [prelims] 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
26.43 Olivia Costley 11 Fall Creek 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
26.57 Dora Gomm 12 Little Chute 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
26.64 Cammi Ganshert 10 Monroe [HHT] 4/25 Monroe Triangular
56.09 Kim Tiller JR Richland Center 1985 400 Meter Run
0:56.10 Abbey Zastrow 12 Arcadia 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
0:56.51 Maddy Pietz 11 Wittenberg-Birnamwood 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:56.97 Madee Harding 11 Brodhead/Juda 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:57.09 Davis Collison 12 Univ Sch of Milwaukee 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:57.74 Olivia Costley 11 Fall Creek 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:58.04 Kendall Zeman 11 Bloomer 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:58.04 Rachel Bottum 10 East Troy 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
0:58.75 Ariana Miller 10 Kettle Moraine Lutheran 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
0:59.04 Rhianna Walzer 10 Lodi 5/12 Belleville/New Glarus Inv @ Bell.
0:59.35 Brooke Wellhausen 12 Big Foot 5/13 Rock Valley Conf @ Evansville
0:59.36 Alexandria Demco 11 Big Foot 5/13 Rock Valley Conf @ Evansville
0:59.40 Allison Grahl 9 Laconia 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
0:59.61 Caroline Gearin 9 Osceola 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
0:59.70 Bekah Vande Hey 11 Xavier 5/13 Bay Conference @ Shawano
0:59.89 SydneyBinversie 9 Kiel 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
0:59.96 Mariah Kahl 11 Wisconsin Heights/Barn. 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
1:00.06 Olivia Verbeke 11 Fox valley Luth. 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
1:00.10 Mariah Kahl 10 Wisconsin Dells 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
1:00.16 Katelyn Kitzinger 9 Marinette 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
1:00.19 Ariana Miller 10 Kettle Moraine Lutheran 5/16 Eastern Central @ Winneconne
2:11.80 Sydney Currie Cambridge 2016 800 Meter Run
2:16.04 Aneesa Tucker 12 Ashland 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:16.72 Aubrey Anderson 9 Lakeland 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:16.74 Jillian Weston 10 Viroqua 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
2:17.49 Caitlyn Link 11 Edgewood 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:18.32 Sam Ritter 12 Prescott 5/25 WIAA D2 Sect. @ Medford Area
2:18.50 Brooke Wellhausen 12 Big Foot 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:19.43 Jaci Hinz 11 Freedom 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:19.45 Jordan Hirsbrunner 12 Monroe 5/8 Redbird Inv. @ Darlington
2:19.71 Anna Ewart 11 Fox Valley Lutheran 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:20.22 Christina Nolting 9 East Troy 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:20.46 Kimberly Carviou 10 Marinette 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:20.48 Ella Ellenson 12 Rice Lake 5/25 WIAA D2 Sect. @ Medford Area
2:20.60 Cora Purdue 11 Brodhead/Juda 5/22 WIAA D2 Reg. @ Monroe
2:20.76 Davis Collison 12 Univ Sch of Milwaukee 5/5 Brown Deer Invitational
2:20.94 Julia Vanwatermeulen 11 Ellsworth 5/25 WIAA D2 Sect. @ Medford Area
2:21.65 Katelyn Kitzinger 9 Marinette 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:21.68 Monica Jaled 12 Wisconsin Dells 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
2:22.13 Sydney Sherry 11 Westby 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
2:22.28 Lizzy Weatherwax 9 Clintonville 5/9 Shawano Invitational
2:23.86 Rachel Bottum 10 East Troy 5/13 Rock Valley Conf @ Evansville
4:48.37 Ashley Beutler Belleville/New Glarus 2007 1600 Meter Run
5:02.26 Jillian Weston 10 Viroqua 5/13 Coulee Conf @ Black River Falls
5:08.14 Dana Feyen 10 G.E.T. [HHT] 4/7 Dual Meet W/Tomah
5:11.19 Noelle Maire 12 Belleville/New Glarus 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
5:11.93 Mariah Linse 10 Jefferson 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5:12.66 Ella Rondeau 9 East Troy 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5:12.82 Kara Pyatskowit 12 Clintonville 5/9 Shawano Invitational
5:13.05 Kimberly Carviou 10 Marinette 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5:14.75 Katie Phillips 9 Medford Area 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5:16.42 Annie Higgins 9 Xavier 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5:23.29 Laura Beghin 9 Wisconsin Dells 5/5 SCC/Coulee Challenge@UWLax
5:23.34 Lauren Vosters 10 Freedom 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
5:23.56 Hannah Lamack 12 Kewaunee 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
5:23.89 Jaci Hinz 11 Freedom 5/13 North Eastern Conf. @ Waupaca
5:24.18 Brooke Lonigro 12 McFarland 5/22 WIAA D2 Reg. @ Monroe
5:24.54 Ella Rondeau 9 East Troy 5/22 WIAA D2 Reg. @ Whitewater
5:24.55 Aubrey Anderson 9 Lakeland 5/16 Great Northern Conf @ Mosinee
5:25.21 Jackie Rosa 11 Palmyra-Eagle 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
5:25.44 Ashley Peterson 9 Lakeland 4/28 St Norbert Elite Meet
5:26.84 Katelyn Kitzinger 9 Marinette 4/25 Freedom Triangular
5:26.94 Sarah Niehueser 11 Winnebago Luth. Acad. 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
10:11.48 Allie Woodward GB Notre Dame 2011 3200 Meter Run
10:38.22 Dana Feyen [Sch/Meet Recd] 10 Gale-Ettrick-Trempealeau 4/28 GET Sporty Salsman Invite
11:09.22 Laura Beghin 9 Wisconsin Dells 5/5 SCC/Coulee Challenge@UWLax
11:10.82 Jillian Weston 10 Viroqua [Sch Recd] 5/5 SCC/Coulee Challenge@UWLax
11:18.71 Noelle Maire 12 Belleville/New Glarus 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
11:24.56 Lindsay Grams 10 Little Chute 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
11:24.79 Ella Weaver 9 McFarland 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
11:24.81 Annie Higgins 9 Xavier 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
11:27.83 Arissa Scott 10 Sheboygan Falls 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
11:36.39 Kara Pyatskowit 12 Clintonville 5/9 Shawano Invitational
11:37.00 Lauren Vosters 10 Freedom 5/5 Lourdes Knight Under The Lights
11:44.62 Mariah Linse 10 Jefferson 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
11:49.54 Christi Forman 9 Waterloo [HHT] [Sch Recd] 5/4 Pirate Invitational @ Waterloo
11:51.79 Alanna Huggett 12 Marshall 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
11:52.00 Hannah Lamack 12 Kewaunee 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
11:56.12 Elizabeth Reddeman 12 Poynette 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
11:56.23 Anika Homan 9 Fox Valley Lutheran 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
11:58.63 Kate Schroeder 11 West Salem 5/13 Coulee Conf @ Black River Falls
11:59.37 Amy Wallis 12 Ashland 5/25 WIAA D2 Sect. @ Medford Area
12:00.88 Lydia Monson 9 Amery 5/25 WIAA D2 Sect. @ Medford Area
12:01.35 Lili Jaraczewski 10 Kenosha St Joseph 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
14.64 Melissa Talbot D2 Freedom 2002 100 Meter HH
14.94 Stephanie Brauner 12 Black River Falls [Sch Recd] 5/22 WIAA D2 Reg. @ Blk River Falls
14.99 Jordan Hirsbrunner 12 Monroe [Sch Recd] 5/16 Badger South @ Monona Grove
15.18 Afrika Hamilton 11 Milwaukee Lutheran 5/16 North Shore @ Cedarburg
15.27 Sadie Huth 12 Omro [Omro Sch Recd] 5/5 Deerfield Classic
15.28 Allysin Booth 10 Clintonville 5/13 North Eastern Conf. @ Waupaca
15.37 Krista Diaz 12 Belleville/New Glarus 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
15.41 Mackenzie Heyroth 10 Lodi 5/12 Belleville/New Glarus Inv @ Bell.
15.50 Emily Hottinger 11 Jefferson 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
15.74 Lydia Noble 11 Viroqua 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
15.81 Jordan Mashlan 12 Freedom 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
15.81 Tori Miller 12 East Troy [prelims] 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
15.82 Brooke Livingston 10 Adams-Friendship 5/22 WIAA D2 Reg. @ Blk River Falls
15.95 Hannah Zenkovich 11 Antigo 5/25 WIAA D2 Sect. @ Medford Area
15.95 Anastasia Hoeg 11 Martin Luther 5/22 WIAA D2 Reg @ Catholic Mem.
15.95 Casey Rielly 12 Monroe 5/16 Badger South @ Monona Grove
16.02 Kacey Topp 10 Freedom 5/22 WIAA D2 Reg @ Clintonville
16.11 Audrey Krueger 12 Berlin 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
16.14 Elise Goetzinger 9 Mount Horeb [HHT] 4/25 Mount Horeb Quadrangular
16.25 Emily Becker 11 Jefferson 5/22 WIAA D2 Reg. @ Monroe
16.29 Diane Moore 12 Oconto Falls 5/13 North Eastern Conf. @ Waupaca
43.63 Mikaela Grant Jefferson 2015 300 Meter LH
43.77 Jordan Hirsbrunner 12 Monroe [Sch Recd] 4/21 Kansas Relays @ U of Kansas
46.19 Brooke Livingston 10 Adams-Friendship 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
46.33 Caitlin Falk 12 Mayville 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
46.49 Abby Baumgartnber 12 Kewaunee 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
46.58 Sadie Huth 12 Omro 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
46.62 Paige Norrbom 11 Wittenberg-Birnamwood 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
46.63 Madelyn LaBorde 11 Mount Horeb 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
46.79 Hannah Zenkovich 11 Antigo 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
47.15 Lindsey LaBorde 11 Mount Horeb 5/16 Badger North @ Reedsburg
47.17 Maddy Weisensel 10 Wautoma/Wild Rose 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
47.39 Kjersten Grinna 12 Howards Grove 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
47.52 Krista Diaz 12 Belleville/New Glarus 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
47.52 Kelly Barth 10 Neillsville/Granton 5/25 WIAA D2 Sect. @ Medford Area
47.52 Madelyn Anderson 11 Viroqua [Sch Recd] 5/5 SCC/Coulee Challenge@UWLax
47.63 Adrienne Hansen 12 Martin Luther 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
47.65 Maddy Weisensel 10 Wautoma/Faith Christian 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
47.70 Rebekah Slafer 10 Shoreland Lutheran 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
47.77 Mariah Kahl 10 Wisconsin Heights 5/23 WIAA D2 Reg. @ Lancaster
47.82 Alize Bosio 12 Frederic/Luck 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
47.94 McKenzie Heyroth 10 Lodi 5/16 Capitol Conference @ Marshall
48.69 Edgerton [prelims] 2017 400 Meter Relay
48.69 Edgerton State D2 Record 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
48.91 Catholic Memorial 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
49.29 Aquinas 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
49.45 Hayward 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
49.82 Fox Valley Lutheran 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
49.84 Monroe 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
49.90 Berlin 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
50.07 Bloomer 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
50.07 Xavier 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
50.22 Wrightstown 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
50.36 Little Chute 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
50.49 Jefferson 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
50.50 Brown Deer 5/16 Woodland Conf @ Pewaukee
50.51 Mosinee 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
50.56 St Croix Falls 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
50.92 Freedom 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
51.04 Viroqua 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
51.25 Lakeside Lutheran 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
51.32 Dodgeville/Mineral Pt 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
51.48 Marinette 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
1:42.86 Milwaukee Lutheran 2010 800 Meter Relay
1:43.32 Catholic Memorial 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
1:44.88 Wittenberg-Birnamwood 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
1:45.14 Milwaukee Lutheran 5/16 North Shore @ Cedarburg
1:45.44 Jefferson 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
1:46.31 Little Chute 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
1:45.71 St Croix Falls 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
1:46.72 Dodgeville/Mineral Point 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
1:46.93 Bonduel 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
1:47.07 Brown Deer 5/22 WIAA D2 Reg. @ Brown Deer
1:47.10 Mayville 5/22 WIAA D2 Reg. @ Berlin
1:47.18 Cameron 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
1:47.52 Lakeside Lutheran 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
1:47.57 Xavier 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
1:47.86 Mosinee 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
1:48.33 Freedom 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
1:48.39 Berlin 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
1:48.40 Edgerton 4/28 Marshall Relays
1:48.73 Whitewater 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
1:48.81 Beloit Turner 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
1:49.00 Univ School of Milwaukee 5/6 Lady Highlander @ Homestead
3:56.66 Wittenberg-Birnamwood 2016 1600 Meter Relay
3:58.28 Wittenberg-Birnamwood 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
3:59.84 Bloomer 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:00.38 East Troy 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:01.30 Big Foot 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
4:02.82 Madison Edgewood 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
4:03.23 Fox Valley Lutheran 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:03.32 Lodi 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:04.01 Monroe 5/12 John Klement Inv. @ Monona G
4:04.88 St Croix Falls 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:05.35 Viroqua 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
4:06.12 Xavier 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
4:06.20 Kiel 6/2 WIAA D2 prelims @ UW-Lax
4:06.42 Mayville 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
4:07.17 Kewaunee 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
4:07.23 Lakeland 5/25 WIAA D2 Sect. @ Medford Area
4:07.33 Dodgeville/Mineral Pt 5/23 WIAA D2 Reg. @ Lancaster
4:07.92 Catholic Memorial 4/22 Classic 8 Conf Relays@Ket Mor
4:08.30 Medford Union 5/25 WIAA D2 Sect. @ Medford Area
4:08.45 Freedom 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
4:08.81 Martin Luther 5/17 Metro Classic @ Martin Luther
9:19.00 East Troy 2013 3200 Meter Relay
09:29.62 East Troy 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:30.77 Edgewood 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:32.17 Big Foot 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:37.42 Viroqua 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:40.10 Lakeland School Recd 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:40.57 Fox Valley Lutheran 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:40.88 Kiel 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:43.43 Wisconsin Dells 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
09:44.12 Lodi 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
09:47.05 McFarland 5/22 WIAA D2 Reg. @ Monroe
09:48.50 Medford Area 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:57.28 Ashland 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:59.49 Freedom 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
10:01.20 Berlin 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
10:01.38 Westby 5/22 WIAA D2 Reg. @ Blk River Falls
10:02.69 Saint Croix Central 5/11 Glenwood City Open
10:03.46 Wittenberg-Birnamwood 5/25 WIAA D2 Sect. @ Medford Area
10:03.53 Southern Door 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
10:03.71 Shorewood 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
10:04.08 Osceola 5/22 WIAA D2 Reg. @ Osceola
47' 08.50 Tess Keyzers Little Chute 2017 Shot Put
49' 03.50 Tess Keyzers 12 Little Chute 4/28 Gil Frank Inv @ Kimberly
43' 08.00 Brooke Kary 11 Kettle Moraine Lutheran 5/22 WIAA D2 Reg. @ Brown Deer
43' 01.00 Morgan Florek 12 Marinette 3/23 Spartan Inv @ UW - Oshkosh
42' 10.50 Emily Stendel 11 Jefferson [PR] 5/5 Tider Invitational @ Edgerton
42' 05.25 Eve Goldstein 9 Somerset 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
40' 08.50 Aly Meath 12 Somerset 5/25 WIAA D2 Sect. @ Medford Area
40' 06.00 Mackenzie Boehlke 12 Winnebago Luth Acad 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
40' 04.00 Alex Dynes 12 Columbus 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
39' 06.00 Sydney Flier 11 Waupun 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
39' 05.75 Carly Zlabek-Schuebel 12 Rice Lake 5/25 WIAA D2 Sect. @ Medford Area
39' 04.50 Skye Digman 11 Platteville 4/20 Platteville Invitational Relays
38' 09.75 Nicole Stiefvater 11 Chilton 5/5 Hilbert Invitational
38' 09.00 Kiana Pugh 10 Mosinee 5/16 Great Northern Conf @ Mosinee
38' 01.00 Carly Nelson 9 Unity 5/5 Stan Barr Relays @ New Rich.
37' 11.00 Katie Lundeen 11 Northwestern 5/25 WIAA D2 Sect. @ Medford Area
37' 10.75 Carly Zlabek-Schuebel 12 Rice Lake 5/22 WIAA D2 Reg. @ Cameron
37' 02.00 Allison Antonie 11 Sheboygan Falls 5/22 WIAA D2 Reg. @ Valders
37' 01.50 Katelin Berklund 12 Westby 4/8 W/TFA Championships@UW-W
37' 01.25 Taylor Baker 12 Winneconne 4/28 Gil Frank Inv @ Kimberly
37' 01.25 Gabby Snider 12 Hayward 3/25 Nor Badger LG @ UW-Stout
153' 11 Amber Curtis Brodhead 2002 Discus
151' 09 Destinee Haas 12 Baldwin/Woodville 5/2 Amery Invitational
147' 11 Emily Stendel 11 Jefferson 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
134' 02 Morgan Florek 12 Marinette 5/22 WIAA D2 Reg @ Clintonville
132' 10 Eve Goldstein 9 Somerset 5/5 Stan Barr Relays @ New Rich.
132' 04 Tess Keyzers 12 Little Chute 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
131' 08 Skye Digman 11 Platteville 5/23 WIAA D2 Reg. @ Lancaster
128' 00 Trevonna Rave 12 Black River Falls 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
126' 08 Sydney Flier 11 Waupun Area 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
123' 10 Mackenzie Boehlke 12 Winnebago Lutheran Acad 5/16 Wis Flyway Conf @ Lomira
121' 03 Krista Hall 12 Westby 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
119' 06 Katie Haase 10 Osceola 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
119' 06 Alexa Gabel 11 Mount Horeb 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
118' 11 Alex Dynes 12 Columbus 5/8 Lady Throw Meet @ Homestead
118' 00 Katherine Rounds 11 McFarland 5/22 WIAA D2 Reg. @ Monroe
116' 02 Rachel Hoppe 12 Marinette 5/22 WIAA D2 Reg @ Clintonville
116' 02 Tessa TeGrootenhuis 11 Winneconne 5/16 Eastern Central @ Winneconne
116' 00 Tayah Hampton 12 Fox Valley Lutheran 4/8 Little Chute Invitational
115' 04 Kylee Richards 12 Oostburg 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
114' 08 Alyssa Atchison 12 Freedom 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
114' 00 Katherine Rounds 11 McFarland 4/21 Jim Church @ Brodhead/Juda
18' 11.00 Heather Hyland Nekoosa 1993 Long Jump
18' 08.00 Ashlyn Oren 11 Edgerton 5/22 WIAA D2 Reg. @ Monroe
18' 06.50 Gabby Snider 12 Hayward 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 11.75 Emily Sorenson 12 Bonduel 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 10.75 Kristi Springer 12 Altoona 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 10.25 Frannie Sokolik 11 North Fond du Lac 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 10.00 Louisa Marxen 11 Fox Valley Lutheran 5/5 Lutheran Inv @ Wis.. Luth. Col.
17' 08.50 Kyra Arendt 12 Bloomer 4/13 Heart of the North @ UW-Sup.
17' 04.50 Taylor Snider 12 Hayward 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 04.25 Stephanie Sowin 11 Xavier 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 04.25 Maddy Pietz 11 Wittenberg-Birnamwood 4/6 Wausau West Girls Indoor Invite
17' 03.00 Hannah Boyd 11 Brown Deer 5/12 West Allis Nathan Hale Inv.
17' 02.00 Jenna Mace 11 Wisconsin Dells 5/5 SCC/Coulee Challenge@UWLax
17' 01.75 Sydney Staver 12 Dodgeville/Mineral Pt 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 01.50 Abbey Zastrow 12 Arcadia 4/21 Schultz Inv. @ Arcadia
17' 01.25 Sadie Huth 11 Omro 5/2 Flyway Conf Relays @ Omro
17' 00.50 McKenzie Heyroth 10 Lodi 5/12 Belleville/New Glarus Inv @ Bell.
17' 00.00 Laura Hafenstein 12 Lakeside Lutheran 4/7 Dana Waddel Inv @ Marshall
16' 11.00 Kiana Pugh 10 Mosinee 4/29 Knights of Columbus @ UW-Lax
16' 10.00 Stephanie Brauner 11 Black River Falls 5/5 SCC/Coulee Challenge@UWLax
16' 09.75 Kaitlyn Shadoski 10 Lakeside Lutheran 5/22 WIAA D2 Reg. @ Colby
40' 08.25 Kyra Arendt Bloomer 2017 Triple Jump
40' 08.25 Kyra Arendt [Sch Recd] 12 Bloomer [D2 Recd] 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
38' 08.75 Kristi Springer 12 Altoona 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
37' 05.00 Frannie Sokolik 11 North Fond du Lac 5/16 Wis Flyway Conf @ Lomira
37' 04.25 Taylor Snider 12 Hayward 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
37' 03.00 Madison Rizner 11 Richland Center 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
37' 02.50 Amber Rowoldt 11 Lakeside Lutheran 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
36' 10.75 Gabby Snider 12 Hayward 5/11 Bloomer Quad
36' 08.75 Bailey Zazueta 12 Martin Luther 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
36' 05.00 Kelsey Georgeson 11 Mauston 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
36' 02.25 Emily Norrbom 11 Wittenberg-Birnamwood 5/13 CWC-8 @ Wittenberg-Birnam.
35' 09.00 Diane Moore 12 Oconto Falls 4/18 FVL Tri @ Fox Valley Lutheran
35' 07.50 Xana Leum 10 Viroqua 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
35' 07.00 Danae Prange 11 Marinette 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
35' 02.75 Alysse Lewis 12 Prescott 5/25 WIAA D2 Sect. @ Medford Area
35' 02.50 McKenna Yedinak 12 Waupun Area 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
35' 01.00 Jada Helms 11 Freedom 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
35' 00.00 Aneesa Tucker 12 Ashland 5/22 WIAA D2 Reg. @ Cameron
34' 09.00 Lona Kujjo 12 Messmer 5/12 Black Hawk Invite @ Grafton
34' 07.50 Kenzie Thom 9 Wautoma/Faith Luth 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
34' 07.50 Brooke Wellhausen 12 Big Foot/Williams Bay 5/22 WIAA D2 Reg. @ Whitewater
5' 09.00 Becca Buchholtz East Troy 2007 High Jump
5' 06.00 Hope Schneider 12 East Troy 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
5' 06.00 Mariah Hoepner 11 Altoona [Tied Sch Recd] 5/4 St Croix Central Invite
5' 06.00 Ashlyn Oren 11 Edgerton 4/13 Bluejay Invite @ Cambridge
5' 05.00 Brianna Beining 10 Wrightstown 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5' 05.00 Jordan Hirsbrunner 12 Monroe 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5' 04.00 Becky Schroeder 12 Weyauwega-Fremont 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5' 04.00 Madison Rizner 11 Rich. Ctr. [Sch Recd] 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5' 04.00 Lexi Donarski 9 Aquinas 6/2 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5' 04.00 Sydney Staver 12 Dodgeville/Mineral Pt 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
5' 04.00 Makayla Rooney 9 Platteville 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
5' 04.00 Kelsey Pederson 12 Baldwin-Woodville 5/22 WIAA D2 Reg. @ Osceola
5' 04.00 Miranda Reynolds 11 Whitewater 5/13 Rock Valley Conf @ Evansville
5' 04.00 Lauren Rottier 11 Seymour 4/25 New London Quad
5' 04.00 Brooke Blazei 12 Martin Luther 4/21 East Troy Invitational
5' 03.00 Mackenzie Tuttle 10 Luxemburg-Casco 5/22 WIAA D2 Reg. @ Two Rivers
5' 03.00 Brianna Cole 11 Milwaukee Lutheran 5/16 North Shore @ Cedarburg
5' 03.00 Katie Mattson 10 Frederic/Luck 5/9 Colfax Invitational
5' 03.00 Alyssa Sommerfeld 11 Sheboygan Falls 4/25 EWC Conf Relays @ Valders
5' 03.00 Allysin Booth 10 Clintonville 4/18 Little Chute Quad
5' 02.00 Claire Weber 10 Martin Luther 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
13' 03.00 Bonnie Draxler Wrightstown 2014 Pole Vault
11' 09.00 Brielle Buechler 12 Wrightstown 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
11' 07.00 Kelly Jacoby 12 Manitowoc Roncalli 5/9 Roncalli Quad +1
11' 06.00 Linse Wilbur 12 Westby 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
11' 06.00 Gabrielle Kennedy 11 St Thomas More 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
11' 03.00 Danielle Schilling 12 Lakeside Lutheran 4/25 Capitol Conf Quad @ Lakeside L
10' 09.00 Kimi Robertson 12 Antigo 5/25 WIAA D2 Sect. @ Medford Area
10' 09.00 Abby Nelson 10 Northwestern 5/15 H.O.N. Conference @ Barron HS
10' 06.00 Kayla Mielke 12 Freedom 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
10' 06.00 Caroline Gearin 9 Osceola 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
10' 06.00 Lauren Rottier 11 Seymour 5/13 Bay Conference @ Shawano
10' 03.00 Josie Eberle 12 Monroe 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
10' 03.00 Jenna Thomas 10 Richland Center 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
10' 03.00 Amber Heidenreich 12 Hayward 5/11 Bloomer Quad
10' 03.00 Audrey Wright 11 Jefferson 5/2 Rock Valley North @ Jefferson
10' 00.00 Grace Grimm 11 Amery 5/25 WIAA D2 Sect. @ Medford Area
10' 00.00 Bri Eilenfeldt 12 Jefferson 5/5 Tider Invitational @ Edgerton
09' 06.00 Abby Rynes 9 Richland Center 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland
09' 06.00 Amber Tomazevic 9 Freedom 5/25 WIAA D2 Sect. @ Freedom
09' 06.00 Amy Chen 12 Mayville 5/25 WIAA D2 Sect. @ East Troy
09' 06.00 Aleya Stibbe 9 Richland Center 5/25 WIAA D2 Sect. @ McFarland

The Honor Roll uses the same procedure that the WIAA uses to convert Hand Held Times from Regional competition to a time that can be used to seed a Sectional competition. A HHT time is rounded UP to the higher tenth and then the time has .24 added. The National Federation handbook states that when converting hand times to FAT to round up to the nearest tenth, and then to add .24. The times for mile races and races in yards are converted using conversion factors from the The Big Gold Book by the editors of Track and Field News.

The Honor Roll uses conversion tables from the 'Big Green Book' from the editors of Track and Field News to change times from races in yards or miles to metric equivalents.

Ther Honor Roll also uses the following to differentiate between 'FAT' and 'HHT' times:

  • FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths.
  • HHT times are indicated by HHT [Adjusted by converting hand times to FAT - round up to the higher tenth, and then to add .24].

We list the top twenty performances by date. Thus if two performances are the same, the most recent performance is listed first. In all events performances drop off the list as newer performances with the same time/distance are made.

We make every effort to be accurate. However, if you find a name not spelled correctly or a performance that is wrong or is not placed correctly please contact us so that we can correct the error.

e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com