2022 WIAA TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS: TEAM FEATURE

Friday, June 3 and Saturday, June 4, 2022: Veterans Memorial Field @ UW-La Crosse. Results: All | D1 | D2 | D3 | WC
Dash | Hurdle | Run | Relays | Jumps | Throws | Team | WC


Share



The 2022 WIAA State Track and Field Championships ended on Saturday afternoon with the team trophy presentations

Division 3

Division 2

Division 1

1) Webster 38
2) Dodgeland 37
3) Benton-Scales Mound-Shullsburg 36
3) Lancaster 36
5) Colby 34
6) Three Lakes 27.5
7) St. Mary's Springs 26
8) Chequamegon 21
8) Manitowoc Lutheran 21
10) Durand 20
10) Lourdes Academy 20
12) Fall Creek 19.5
13) Kickapoo/La Farge 19
14) Shiocton 18
14) Gilman 18
14) Fennimore 18
17) Deerfield 14
17) Ithaca/Weston 14
19) Edgar 12
20) Colfax 11
20) Ladysmith 11
22) Rosholt 10
22) Coleman 10
22) Boscobel 10
25) Weyauwega-Fremont 9
26) Riverdale 8
26) Frederic/Luck 8
26) Drummond 8
26) Cochrane-Fountain City 8
26) Spencer 8
26) Newman Catholic 8
26) The Prairie School 8
26) Loyal 8
26) Ozaukee 8
35) Darlington 7
35) Suring 7
37) Marathon 6.5
38) Cuba City 6
38) Florence 6
38) Glenwood City 6
41) Luther 5
41) Living Word Lutheran 5
41) Cassville 5
44) Manawa 4.5
44) Central Wisconsin Christian 4.5
44) Crivitz 4.5
47) University Lake School 4
47) Cashton 4
47) McDonell Central 4
47) Immanuel Lutheran 4
47) Madison Tri-Op (ALCS/MCDS/SAA) 4
47) Valley Christian - Oshkosh 4

1) Shorewood 38
2) Freedom 30
3) Rice Lake 27
3) La Crosse Logan 27
5) Madison Edgewood 25
6) Barron 23
7) Notre Dame Academy 20
7) New Berlin Eisenhower 20
7) Northland Pines 20
10) Brown Deer 19
11) Lodi 18
11) Mauston 18
11) Wittenberg-Birnamwood 18
11) Ripon 18
15) Kewaskum 16
15) Pius XI Catholic 16
17) University School of Milwaukee 15
18) Amery 14
18) Hayward 14
18) New Berlin West 14
21) Winneconne 13
21) Xavier 13
21) Jefferson 13
24) Adams-Friendship 12
24) Osceola 12
24) Two Rivers 12
24) Little Chute 12
28) Waupun Area 11
29) Westby 10
29) Antigo 10
31) Mosinee 9
31) Gale-Ettrick-Trempealeau 9
33) Berlin 8
33) Clinton 8
33) Grafton 8
33) Luxemburg-Casco 8
33) Kettle Moraine Lutheran 8
33) Sugar River 8
33) Lake Country Lutheran 8
40) Brillion 7
41) Dodgeville/Mineral Point 6
41) Martin Luther 6
43) Ashland 5
43) Stratford 5
43) Sheboygan Falls 5
43) Fox Valley Lutheran 5
43) Wisconsin Heights/Barneveld 5
43) Medford Area 5
43) Arcadia 5
50) Monroe 4
50) Laconia 4
50) Clintonville 4
50) McFarland 4

1) West De Pere 60.3333
2) Homestead 36
3) Chippewa Falls 35
4) Middleton 29
5) Muskego 28
6) DeForest 26
7) Whitefish Bay 25
8) DSHA 23
9) Oak Creek 22
9) Kaukauna 22
11) Franklin 21.3333
12) Stevens Point 21
13) Watertown 20
14) Mukwonago 18
14) Janesville Craig 18
16) Monona Grove 17
16) Fond du Lac 17
18) Wisconsin Lutheran 16
19) Madison Memorial 15
19) D. C. Everest 15
19) Slinger 15
22) Merrill 14
23) Appleton North 12
23) Stoughton 12
25) Kimberly 11
25) Bay Port 11
27) Fort Atkinson 10
27) Menomonie 10
29) Arrowhead 9
29) Brookfield East 9
31) Appleton West 8
32) Waukesha West 7
32) Germantown 7
32) Verona Area 7
35) Sun Prairie 6.33333
36) Brookfield Central 6
36) River Falls 6
36) West Bend West 6
36) Eau Claire North 6
36) Wauwatosa East 6
36) Milwaukee Riverside 6
42) Onalaska 5
42) Hudson 5
44) Milwaukee King 3
44) Manitowoc Lincoln 3
44) Wauwatosa West 3
44) Oconomowoc 3
48) Whitnall 2
48) Shawano Community 2
48) West Allis Hale 2
48) Waunakee 2

Above is a partial listing of the team scores. 54 D1 teams, 67 D2 teams, and 68 D3 teams scored at least 1 point at the two day meet.
D3 Team State Champion
Head Coach Webster Max Anderson is shown with Ava Washburn [L] and Ashley Wolf [center]. The Webster Tigers were D3 team champions
D3 Team State Runner Up
Head coach Kevin Klueger [kneeling left row 1] and the Trojans from Dodgeland were D3 team runner ups
D2 Team State Champion
Head Coach Dominic Newman [3rd from right] and the Shorewood Greyhounds were D2 Champions
D2 Team State Runner Up
The Freedom Irish and Head Coach James Finster [2nd from right top row] were D2 runner ups
D1 Team State Champion
The West De Pere Phantoms and Head Coach Craig Zellner [far left orange jacket] were champions of D1
D1 Team State Runner Up
The Homestead Highlanders with Head Coach John Krueger [holding trophy] were D1 runner ups
Wheelchair School State Champion
Team Wheelchair Champion Turner's Rachel Cleaver is shown with co-head coaches Andrew Coldren [left] and Nolan Otremba [right]
Wheelchair School State Runner Up
Kenosha Indian Trail was the team runner up in wheelchair competition. Sister and brother Emma and Josh Jundt are shown with Indian Trail head girls coach Ashley Kuehl and coaches Kevin Aronin [center] and Jared DeAngelo [right].
WIAA 2022 STATE MEET ~ TEAM FEATURE